Pasaporta Telefon Kaydı Nasıl Yapılır?Ülkemizde 3500 – 4000 Türk Lirası olan bir cep telefonunun yurt dışında 600-700 Dolar civarı olduğunu düşündüğümüzde eğer telefon ihtiyacımız varsa,

Pasaporta Telefon Kaydı Nasıl Yapılır?

Ülkemizde 3500 – 4000 Türk Lirası olan bir cep telefonunun yurt dışında 600-700 Dolar civarı olduğunu düşündüğümüzde eğer telefon ihtiyacımız varsa, hemen yurt dışına tatile gitmek veya yurt  dışından gelen bir yakınımıza cep telefonu siparişi vermek isteriz.

Bir tane telefondan sadece 1000 lira üzerinde indirim sağlamak veya daha ucuza almak bu şekilde mümkün olabilmekte. Hal böyle olunca ve ülkemizde yürürlükte bulunan kanunlar yurtdışından telefon getirmeye izin verdiği müddetçe bu sistem bu şekilde devam edip gidecektir.

Peki Yurtdışından Getirilen Cep Telefonlarının Pasaporta Kayıt Edilmesi İle İlgili Sık Sorulan Sorular Nelerdir?

 p1
1. Yurtdışından Gelen Telefon Kaç Gün İçerisinde Kayıt Edilmelidir?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı verilerine göre cep telefonları ülkemize giriş tarihinden itibaren 120 gün içerisinde kayıt edilmelidir.

 
2. Yurtdışından Gelirken Kaç Tane Telefon Getirme Hakkı Vardır?

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 31.01.2008 tarih ve 2981 sayılı yazılarına istinaden bir yolcunun iki takvim yılı içerisinde bir adet telefon getirme hakkı bulunmaktadır. Yani her iki senede toplam bir tane cep telefonu getirme hakkı tanınmıştır.

 
3. Telefon Pasaport Kayıt Ücreti 2017 Yılı İçin Ne Kadar?

2017 Şubat ayı itibariyle ödenmesi gereken harç ücreti 149,20 TL’dir.

 
4. Cep Telefonu Vergisi Nereye Ödenmesi Gerekmektedir?

Ödenecek olan yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı Vergi Dairelerine ödenebileceği gibi anlaşmalı olan bankalara gidip de ödeme yapabilirsiniz. Ayra Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesine girerek kredi kartı ile anında ödeme yapabilirsiniz. (Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi için Buraya Tıklayın)

5. Telefonun Pasaport Kaydı Yapılması

Ödenmesi gereken miktarı gerekli yere ödedikten sonra e-devlet sistemi üzerinden internet üzerinden hızlıca yapabilirsiniz. E-devlete giriş yaptıktan sonra ( giriş yapmak için Buraya Tıklayın ) sol bülümde bulunan e-hizmetler sekmesini açn. Ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu başlığı altında bulunan IMEI Kaydet’e tıklayın. Sonra IMEI kaydetme ile ilgili açıklama sayfası ekrana gelecek. Oradaki kısa açıklamayı okuduktan sonra DEVAM ET tuşuna basın.

Ardından açılacak sayfada sırasıyla bu bilgileri doldurun:

Başvuru Türü: Kendi Bilgilerim İle Başvuru Yapacağım
Cep Telefonu: Buraya Telefon İrtibat Bilginizi Yazın
Cihaz IMEI No 1: Cep Telefonunuzun IMEI Numarasını Buraya Girin. ( IMEI öğrenmek için cep telefonu arama ekranından *06# tuşlarına basın )
Cihaz IMEI No 1: Cihazın iki tane IMEI numarası olması durumunda buraya 2. IMEI Numarasını yazın. Eğer yoksa boş bırakılması gerekmektedir.
Cihaz IMEI No 1: Cihazın üç tane IMEI numarası olması durumunda buraya 3. IMEI Numarasını yazın. Eğer yoksa boş bırakılması gerekmektedir.
Yurda Giriş Yapılan Belge Türü: Türkiyeye girişte pasaport kontrol noktasında hangi belge ile giriş yaptınızsa o belge türünü seçin.
Belgenin Ait Olduğu Ülke: Resmi belgeyi tahsis eden ülkeyi yazın.
Giriş Yapılan Belge No: Ülkemize giriş yaptığınız resmi belgenin numarası. Eğer pasaport ile giriş yapılmışsa pasaport numarası girilmeli, T.C. Nüfus Cüzdanı ile giriş yaptınız ise, Nüfus Cüzdanı ön yüzünde bulunan fotoğrafın hemen altında bulunan NO: yazan yer girilmelidir.
Yurda Giriş Tarihi: Türkiye’ye giriş yaptığınız tarihi GÜN-GÜN/AY-AY/YIL-YIL olarak girmeniz gerekmektedir.
Bu bilgileri girdikten sonra aşağıda bulunan DEVAM ET tuşuna basıp son kez gelecek olan inceleme ekranında gerekli kontrolleri ve bilgilerin doğrulunu yaptıktan sonra işleminizi onaylayınız.

Gözden kaçırmayın

Valve, Steam Deck'in ilk ayını yaklaşmakta olan değişiklikler ve iyileştirmelerle işaretliyor Valve, Steam Deck'in ilk ayını yaklaşmakta olan değişiklikler ve iyileştirmelerle işaretliyor

p2

6. E-Devlet Şifresi Nereden Alınır?

Cep telefonlarını pasaporta kayıt etmek için e-devlet sistemi üzerinden gerekli işlemler yapılmalıdır. Eğer e-devlet şifresi yoksa en yakın PTT Ofisinden alabilirsiniz.

7.  Pasaporta Telefon Kayıt Hakkı Sorgulama

Daha önce pasaportunuz üzerine cep telefonu kaydı yapmış iseniz iki takvim yılı beklemeniz gerekecektir. Yani kayıt yaptığınız yıl ve bir sonraki sene yeni bir kayıt yapmanız mümkün değildir. Örnek ile açıklamak gerekirse, en son 2015 Ekim ayında pasaport kaydı yaptığınızı varsayalım. 2015 ve 2016 yıllarında başka bir cep telefonu kaydı yapamazsınız, en erken 2017 Ocak 1 itibariyle yeni bir telefon kaydetme hakkına sahip olursunuz.

Ayrıca e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra e-hizmetler — Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu — IMEI Hakkı Sorgulama bölümünden de ne zamana kadar telefon işletme hakkınız bulunmamakta olduğunu sorgulayabilirsiniz.

 8. Kayıt Edilen Telefonun Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Yukarıda anlatıldığı şekilde gerekli işlemleri yaptıktan sonra cep telefonunuz artık Türkiye’de kayıt altına alınmış olmaktadır. Buraya Tıklayarak yapılan işlemin doğru olup olmadığını ve cep telefonunuzun sistem üzerinde kayıt durumunun nasıl olduğunu öğrenebilirsiniz.

9. Türkiye’ye Tatile Gelenler Cep Telefonunu Kullanabilir Mi?

Ülkemize tatile gelen yerli veya yabancı vatandaşlar, Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra 120 gün boyunca cep telefonlarını rahatça kullanabilirler. Her hangi bir görüşme kısıtlaması söz konusu değildir. Ancak 120 gün ve daha fazla kalacak olmaları durumunda cep telefonlarını kayıt etmeleri gerekmektedir. Aksi halde 120. günden sonra telefon görüşmeye kapanacaktır.

10. 18 Yaşından Küçükler Pasaporta Telefon Kayıt Edebilir Mi?

Evet. 18 yaşından küçük olanlar da yurtdışından gelirken cep telefonu getirme hakkına sahiptir ve bu telefonu kendi adlarına işletebilirler. Ancak bu işletme hakkı anne-baba veya yasal temsilcisindedir. Anne-baba veya çocuğun yasal temsilcisi kendi e-devlet şifreleri ile sisteme giriş yapmaları gerekmektedir. Ardından IMEI Kayıt bölümüne girdikten sonra Başvuru Türü bölümünü seçerken Çocuğumun Bilgileri İle Başvuru Yapacağım seçeneğini işaretleyere k işlemlerine devam edebilirler.

11. Cep Telefonunun Faturası Olmadan Kayıt Yapılır Mı?

Evet. E-devlet sistemi üzerinden kayıt yapılırken fatura veya benzeri bir belge istenmemektedir. Bu tarz belgeler diğer durumlarda işinize yarayabilir ( Kayıp – Çalıntı – Hırsızlık veya Diğer Olaylar Gibi )

12. Son Olarak Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar Nelerdir?

İlk olarak cep telefonu IMEI numarası ve pasaport yanınızda bulunmalıdır.
E-devlet şifresine sahip olunmalıdır.
Telefon kayıt ettirecek olan kişi son iki yılda bu hakkını kullanmamış olmalıdır.
Kayıt sahibi Türkiye’ye giriş yapalı 120 günü geçmemiş olmalıdır.
E-devlet sistemine kayıt için giriş yapmadan evvel Harç ücreti yatırılmış olmalıdır.
Harç parası yatırırken ve e-devletten kayıt yaparken cep telefonu IMEI numarası defalarca kontrol edilmelidir. Yanlış IMEI yazma durumunda geri dönmesi imkansız hatalara yol açabilirsiniz.