Yumurtlama dönmeinde hamile kalma hakkında bazı bilgiler aktarmak istiyoruz. İşte tüm detaylar..

Yumurtlama dönmeinde hamile kalma hakkında bazı bilgiler aktarmak istiyoruz. Gebe kalmak için uygun bazı dönemler vardır. Yumurtlama kadınlarda adet döneminin belli günlerinde gerçekleşir. Adet kanamasının ilk günü döngünün başladığı gündür. Adet döngüsü gelecek adetin başladığı gün sona erer.

Gebe kalmak için en uygun zaman adet döngüsünün orta günleridir. Adet dönemi düzenli gerçekleşen kadınlarda adet kanaması görüldükten sonra 14-15 gün sonrası gebe kalmak için en uygun dönemdir. Yumurtlama bu günlere yakın dönemlerde gerçekleşir. Yumurtlama yaklaştığı zaman kadında vajinal salgılarda artış gözlemlenir. Vajinal akıntı daha yoğun ve akışkan olur. Göğüslerde hassasiyet, şişme ve dolgunluk hissi ve cinsel istekte artış yaşanır. Vücut spermin vajina içine daha kolay ilerlemesini için hazırlanır.

Gebe kalmak için en uygun dönem yumurtlama zamanı ve yumurtlama zamanına yakın günlerdir. Ancak bu konuda daha detaylı bilgi alabilmek için uzman bir doktorla konuşmakta ve bilgi almakta yarar vardır. Yumurtlama döneminden 3 gün öncesi ve 3 sonrası aralarında cinsel birliktelik yaşayan çiftlerde gebe kalma şansı oldukça yüksektir.

Cinsel birliktelikten sonra eğer gebe kalınmak isteniyorsa 15 dakika kadar kalkmadan sırt üstü yatılması halinde gebelik şansı daha yüksek olur. Bu günlerde her gün ilişkiye girmek uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Çünkü günlük cinsel birliktelik nedeniyle sperm sayısında azalma yaşanabilir. Dolayısı ile gün aşırı yani birer gün ara ile ilişkiye girmek gebelik şansını daha fazla arttırır.

Yumurtlama dönemi ortalama olarak yeni adet kanaması başlamadan 16-17 gün önceye denk gelir. Bu günlerde haftada 3-4 defa cinsel ilişki gebelik şansını arttır. Adet dönemi her düzenli olarak 30 gün ara ile gerçekleşen bir kadın adet döneminin başladığı ilk günden hesaplayarak 16. Günü yumurtlama günü olarak hesaplayabilir. 35 gün ara ile adet gören kadınlar ise yumurtlama gününü 21 gün sayarak hesaplayabilir.

Her hafta bir yemek yemek kalp hastalığı riskini azaltabilir Her hafta bir yemek yemek kalp hastalığı riskini azaltabilir

Adet düzensizliği yaşayan kadınlarda yumurtlama dönemini hesaplamak oldukça zordur. Ancak adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce yumurtlama dönemi olarak hesaplanabilir.

Yumurtlama Nedir ?

Kadın yumurtalıkları yumurta hücrelerini oluşturan organlardır. Aslında yumurta çatlaması denilen olay organın çatlaması değildir. Çatlama yumurta hücrelerini içeren folliküllerde gerçekleşir. Follikül keseciklerinde gerçekleşen çatlama sonucu dışarıya yumurta hücresi salınır. Yumurta çatlaması sonucu follikül içinde bulunan sıvının karın içi, rahim ve yumurtalık çevresine doğru akar ve bu nedenle çok şiddetli olmayan karın ağrıları yaşanabilir.

Yumurta Çatlaması Kaç Gün Sürer ?

Yumurtlama denilen olay bir anda gerçekleşmektedir. Yumurtalıklardan atılan yumurta 12-24 saat kadar canlılığını koruyabilir. Bu nedenle yumurtlama olduktan sonra gebe kalma şansı yumurtanın canlılığını koruduğu bir gündür.

Yumurtlama Sonrası Gebe Kalma

Yumurtlama gerçekleştikten sonra yumurta kadında tüpler tarafından yakalanır. Eğer bu günlerde cinsel birliktelik gerçekleşmişse tüp içinde yumurta ve sperm buluşarak döllenme olur. Döllenen yumurta rahim içine doğru ilerleyerek oraya yerleşir ve gebelik rahim içinde gelişmeye devam eder.