Yeni Aston Martin V12 Vantage 690bhp, parça odaklılık getiriyor. Aston Martin, standart V8 otomobile göre önemli ölçüde artırılmış performans vaat eden iki koltuklu spor coupé'sinin hatıra amaçlı ve son derece özel serisinin en üst versiyonu için kutsal V12 Vantage adını yeniden canlandırdı.

Yeni Aston Martin V12 Vantage 690bhp, parça odaklılık getiriyor. Aston Martin, standart V8 otomobile göre önemli ölçüde artırılmış performans vaat eden iki koltuklu spor coupé'sinin hatıra amaçlı ve son derece özel serisinin en üst versiyonu için kutsal V12 Vantage adını yeniden canlandırdı.

İngiliz firma, yeni Aston Martin V12 Vantage'ın sadece 333 örneğini üretecek ve bunların tümü, piyasaya sürülmeden önce, önceki aralığın en iyisi Vantage F1 Edition'dan 265.000 £ - 123.000 £ daha fazla bir başlangıç ​​fiyatına satıldı.

Aston Martin'in üreteceği üçüncü ve son V12 motorlu Vantage. Aston Martin DB11 ve Aston Martin DBS ile aynı 5.2 litrelik çift turboşarjlı 12 silindirli motoru kullanıyor,  ancak 690bhp ve 555lb ft ile donatan ısmarlama bir durumda - 0'dan 100 mil / saat'ten sadece 3.4'te göndermek için yeterli. saniye ve 200mph'lik bir maksimum hıza kadar.

Şirket, "Motor, her Aston Martin'in kalbidir , ancak asla bundan daha fazla değildir" dedi.

Sekiz vitesli otomatik şanzıman, standart Vantage'dan alınmıştır ancak daha hızlı vites değiştirme süreleri ve "sürücü etkileşimi" sağlamak için yeniden kalibre edilmiştir.

Aston Martin CEO'su Tobias Moers, V12 Vantage'ın son yıllarda firmanın "kahraman arabası" olduğunu ve bu son yinelemenin isim için uygun bir son gezi olduğunu söyledi.

"2007'de ilk V12 Vantage RS Concept'in gösterildiği andan itibaren, dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimiz ve hayranlarımız, en büyük motorumuzu en küçük ve en sportif modelimize yerleştirme fikrine aşık oldular. Tarif, yıllar boyunca rafine edildi. Yıllardır büyük bir başarı ile ama özü aynı kaldı" dedi.

"Şimdi bu nesli, şimdiye kadarki en muhteşem örneğe uygun bir şekilde sona erdirme zamanı: şimdiye kadarki en hızlı, en güçlü ve en dinamik olarak yetenekli V12 Vantage." 

Standart Vantage üzerindeki yükseltmeler motorun çok ötesine uzanıyor. Güç artışına eşlik etmek için V12 Vantage, ısmarlama özetine uygun olarak kökten yeniden tasarlandı ve yeniden tasarlandı.
Aston Martin , daha büyük motorun ağırlığını bir ön tampon, motor kaputu, kanatlar, eşikler, arka tampon ve karbon fiberden yapılmış bagaj kapağı  ve  ikincisi tek başına 7,2 kg tasarruf sağlayan hafif pil ve egzoz sistemleri ile dengelemeye çalıştı.

Şirket, standart modele göre %20'lik bir artışla ton başına 385 bhp'lik bir güç-ağırlık oranı talep ediyor. Bu, V12 Vantage'ı kabaca 1795 kg, V8 arabadan yaklaşık 165 kg daha ağır, ancak %20 daha fazla güç-ağırlık oranına sahip.

Valve, Steam Deck'in ilk ayını yaklaşmakta olan değişiklikler ve iyileştirmelerle işaretliyor Valve, Steam Deck'in ilk ayını yaklaşmakta olan değişiklikler ve iyileştirmelerle işaretliyor

Aynı zamanda daha sert: Süspansiyonun yay oranları önde %50 ve arkada %40 artırıldı, üst takozlar %13 daha sert ve viraj denge çubukları önde %5 daha sert (ancak %41 daha yumuşak) arkada). Gövdenin kendisi, sertliği %8 artıran yeni bir payanda desteği ve arkadaki yakıt deposu desteği sayesinde daha sert hale getirildi.

Aston Martin, V12'nin yeni kalibre edilmiş direksiyon sistemi sayesinde daha keskin dönüş tepkisi sağladığını, hafif, yüksek dayanıklı karbon seramik fren disklerinin ise 23 kg tasarruf sağlarken durma gücünü artırdığını iddia ediyor.  

Dönüşüm, en çok V12'nin görsel tasarımından hemen belli oluyor. Viraj stabilitesini artırmak için paleti her iki uçta 40 mm genişletildi, ısmarlama (%25 daha büyük) bir ızgara ve tam genişlikte ayırıcı ile radikal yeni bir ön uç işlemi var, motor kaputu artık at nalı şeklinde devasa bir soğutma girişine ev sahipliği yapıyor ve Arka uçta yeni bir merkezden çıkış egzozu, yarış tarzı bir difüzör ve en yüksek hızda 204kg bastırma kuvveti ekleyen büyük bir arka kanat bulunuyor.

Yenileme iç kısımda daha incelikli, V12 otomobili çoğunlukla karbon fiber koltuklarıyla dikkat çekiyor - standarttan 7,3 kg daha tasarruf sağladığı iddia ediliyor.

Ancak Aston Martin, Q ısmarlama hizmetinin sunduğu kişiselleştirme seçeneklerinin "iki otomobilin aynı olmadığını görmenin sürpriz olmayacağı" anlamına geldiğini vurguladı.

Moers, daha önce Autocar'a Aston Martin'in V12'sinin yeni Vantage varyantından sonra daha yeni modellerde kullanılabileceğini ima etmişti. "V12'nin hala biraz potansiyeli var" dedi. "V12 Vantage'a sahip olmak, spor otomobil neslimizde bir V12 için hala yer olduğunu gösteriyor."  Aston Martin, hala V12 motorlu arabalar üreten bir avuç üreticiden biridir.

Ferrari, öngörülebilir bir gelecek için ürün yelpazesinde 12 silindirli bir motor seçeneği sürdürmeyi taahhüt etti, Lamborghini gelecek yıl Aventador'u yeni bir V12 hibrit ile değiştirecek, Rolls-Royce , BMW'den türetilen birimi bitene kadar satışta tutacak - 2030'da elektrikli ve ultra lüks Mercedes-Maybach S-Serisi , firmanın 6.5 litrelik ünitesini kullanmaya devam ediyor.