Sorunlu Kredi kayıtları

Kamumanset.com - Kişiler veya tüzel kişiler, kredi isteminde bulunmak için banka ya da finansal kurumlara başvurdukları zaman, kredi değerlendirmeleri yapılırken mali durumları ve iş faaliyet sektörlerine ek olarak kredi geçmişleri de sorgulanmaktadır.

Pinar
Pinar
15 Kasım 2020 Pazar 13:29
Sorunlu Kredi kayıtları

Kamumanset.com - SORUNLU KREDİ KAYITLARI

Kişiler veya tüzel kişiler, kredi isteminde bulunmak için banka ya da finansal kurumlara başvurdukları zaman, kredi değerlendirmeleri yapılırken mali durumları ve iş faaliyet sektörlerine ek olarak kredi geçmişleri de sorgulanmaktadır. Bu sorgulama Merkez Bankası kayıtlarından yapılabilmektedir. Bankalar veya finans kuruluşları, düzenli olarak borçlarını vadesinde ödemeyen, karşılıksız çek veren, protestolu senet sahibi müşterilerinin kimlik bilgilerini Merkez Bankasına bildirir. Belirli dönemlerde bu bildirimler üzerinde güncelleme yapılarak sorunlarını gidermiş olan müşteriler listeden silinerek bankalara aktarılır. Ancak bazı bankalar adı silinmiş olan kişilerin de kayıtlarını kredi risk analizi yapabilmek için kendi bünyesinde saklı tutabilmektedir. Yani Merkez Bankasında sorunlu kredi kayıtlarında bireyin ismi silinmiş olsa da bir kere borçlanmış olan kişinin takibi yapılabilmektedir.

KKB kayıtlarını bireysel kullanıcılara açmamaktadır, veri tabanındaki verilere üye kuruluşlar tarafından ulaşılabilmektedir. Kişinin kaydına ulaşabilmesi için bilgi edinme kanunu kapsamında kayıt öğrenme talebini dilekçe ile elden veya posta yolu ile bildirmesi mümkün olabilmektedir. Merkez Bankası veri tabanında bulunan kişisel kayıtlarını öğrenmek isteyen kişilerin dilekçelerinde şu konular hakkında bilgi vermeleri beklenmektedir: Taleplerinin açıklaması, Şahıslarda dilekçe sahibinin kendisinin veya yetkili kanuni temsilcilerinin veya açıkça yetkili kıldığı vekillerinin adı soyadı, imzası ve yazışma adresinin yer alması, tüzel kişilerde yetkili kişi/kişilerin imzası ve imza sirkülerleri fotokopisinin eklenmesi, vergi kimlik numarası yazılması, T.C. kimlik numarası belirtilmesi, anne kızlık soyadı bulunması (Çek, protestolu senet, kredi limit ve risk bilgileri için gerekmemektedir.), ilgiliye ait geçerli bir kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport gibi) fotokopisinin ilavesi, vekaleten bilgi talep edilmesi halinde 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 27/3. maddesi gereğince pul yapıştırılmış bir vekaletnamenin aslı veya tasdikli bir örneğinin ibrazı.

Kaydın düzeltilebilmesi için yapılacak işlem ise öncelikle oluşturulan kaydın hangi üye kuruluş tarafından oluşturulduğunun öğrenilmesidir. Böyle bir durumda kişinin kaydın oluşturulduğu kurum ile görüşerek kaydın düzeltilmesi talebinde bulunması gerekmektedir. Eğer kurumda belge kaydının oluşturulduğu bölüme ulaşmak zor ise üye kurumun teftiş kutulu aranarak şikayette bulunmak mümkün olabilmektedir.  Teftiş kurulu aranarak durum detaylı bir şekilde bir şekilde anlatıldıktan sonra KKB’de ilgili kaydın düzeltilmesi için gereğinin yapılmasını ve güncellemenin yapılarak tarafınıza bilgilendirmenin yapılmasını talep ettiğinizi bildirmeniz gerekmektedir.

Son Güncelleme: 15.11.2020 13:29
Anahtar Kelimeler:
Kredi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.