Son Dakika

Kredi Kartı Şifre Bloke Nasıl Kaldırılır

Kamu Manşet - Bugün alışveriş merkezlerinde, çarşıda, giyim ve teknoloji mağazalarında kısacası her yerde alışveriş yapmak için kullanılan kredi kartları neredeyse herkesin cüzdanında en az bir tane bulunmaktadır.

YAŞAM 15.11.2020, 11:51 15.11.2020, 13:28 Pinar
Kredi Kartı Şifre Bloke Nasıl Kaldırılır

Kamu Manşet - Kredi Kartı Şifre Bloke Nasıl Kaldırılır?

Bugün alışveriş merkezlerinde, çarşıda, giyim ve teknoloji mağazalarında kısacası her yerde alışveriş yapmak için kullanılan kredi kartları neredeyse herkesin cüzdanında en az bir tane bulunmaktadır. Kullanım alanı oldukça yaygın olan kredi kartları dışarı çıktığımızda paraya ihtiyaç duymadan harcama yapabileceğimiz en önemli araçlardan bir tanesi. Gerek alışverişlerde taksit imkânı tanıması sayesinde gerekse internet üzerinden alışveriş yapılma olanağı sunması sayesinde oldukça pratiktir. Ancak kredi kartları bireysel olarak açıldığı için şifreleri de bireysel bazda kullanılmaktadır. Herkesin kendine ait olan kredi kartları kullanılırken kartın şifresi oldukça önemli. Öyle ki şifreyi girmemeniz takdirde ya da yanlış girmeniz takdirde hiçbir işlem yapamazsınız. Almak istediğiniz bir gömleği alamaz, ATM’lerden para çekmek istediğiniz zaman çekemezsiniz. Üstelik kredi kartının şifresini hatırlamadığınız takdirde birkaç kez üst üste yanlış girmeniz halinde kart bloke olmaktadır.

Peki, kredi kartınızın şifresi bloke olduğunda ne yapmanız gerekir? Eğer elinizdeki kart kendinize aitse ve kullanımda bir yanlışlık yoksa kredi kartı hizmeti sunan bankanın müşteri hizmetlerini arayarak durumu bildirmeli gereken işlemlerin yapılması için bilgi alabilirsiniz. Ayrıca bankanızın en yakın şubesine giderek kartın bloke olduğunu ve işlem yapamadığınızı anlatmanız durumunda banka çalışanları size yardımcı olacaktır. Bunun için endişelenmenize gerek yok. Kredi kartı kullanımında dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise kredi kartı borçlarını zamanında ödemenizin gerekliliğidir. Kredi kartı borçlarını zamanında ödemeyen kimselerin kredi notunda düşmeler meydana gelecek ve belki de bu düşük riskli müşteri gurubuna girmesine neden olacaktır.

Değerli okuyucular kredi kartı kullanırken şifrenizin ne olduğunu bir yere not etmeniz, şifreyi unuttuğunuz zaman işinizi kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda kredi kartına gereğinden fazla yüklenmeniz gelirinizden fazla borçlanmanıza sebep olacak ve kredi notu sorgulama sisteminde kendini ele veren kredi notunun düşmesine yol açacak.

Yorumlar (0)