Kompozisyon Nasıl Yazılır

Kamumanset.com - Kompozisyon Nasıl Yazılır Kompozisyon yazma ile ilgili merak ettiklerinizi  haberimizden öğrenebilirsiniz.İşte ayrıntılar…

Kompozisyon Nasıl Yazılır

Kamumanset.com - Kompozisyon Nasıl Yazılır Kompozisyon yazma ile ilgili merak ettiklerinizi  haberimizden öğrenebilirsiniz.İşte ayrıntılar…

Kompozisyon ,dilimizi düzgün kullanarak,düşündüklerimizi doğru cümlelerle yazıya dönüştürme  ve yazma konusunda yeteneklerimiz geliştirmeye yönelik çalışmalar bütünüdür.İyi bir kompozisyon yazmak istiyorsak kompozisyonumuz giriş ,gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşmalıdır.

Kompozisyon yazarken giriş bölümünde dikkat etmemiz gereken hususlar vardır.Yazımızın giriş kısmında hangi konu ile ilgili yazacağımızı belirtmemiz gerekir.Yani giriş bölümü okuyucuya hangi konuyu  anlatmak istediğimizi belirten bölümdür.Giriş bölümü paraftan oluşabileceği gibi tek bir cümleden de ibaret olabilir.Giriş bölümünde dikkat edilecek en önemli noktalardan biri de bağlaçlardan kaçınmak olacaktır.

Kompozisyonun gelişme bölümünde  giriş bölümünde anlatmaya çalıştığımız konunun  savunması yazılmalıdır.Gelişme bölümünde savunduğumuz görüşleri önem sırasına göre sıralamamız önemlidir.Yazacağımız görüşlerin her biri ayrı bir paragraf ta  yazmalıyız.

Kompozisyonun sonuç bölümünde  de dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.Kompozisyonun en önemli noktalarından biri de sonuç bölümüdür.Sonuç bölümü   giriş ,gelişme bölümlerinde yazdıklarımızı toparladığımız bölümdür.

İyi bir kompozisyon yazmak için bu noktalara dikkat etmenin yanında yazılan kompozisyonları okumak da yardımcı olacaktır.

 Kompozisyon Örnekleri;

Dost Acı Söyler – Asılgül Abdırahmanova

Gelecekle ilgili Plan ve Hayallerim – Gülvira Maylibekova

Benim Hayalim – Kayratbek Kanıbekov

Ağaç Yaşken Eğilir – Asılgül Abdırahmanova

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 15:34

Pinar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER