Feminizm Nedir Ne Değildir Dünyada Feminizm

Feminizm Nedir Ne Değildir Dünyada Feminizm Feminizm Nedir Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Hakkında

Feminizm Nedir Ne Değildir Dünyada Feminizm

Feminizm Nedir Ne Değildir Dünyada Feminizm Feminizm Nedir Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Hakkında.. Dünyada ve ülkemizde kadın cinayetlerinin git gide artış göstermesinden ötürü Feminizm kavramı bir kez daha gündeme geldi. Peki gerçek feminizm nedir? Feminist çocuklar yetiştirmek neden önemli?  Feminizm'in dünyadaki örneklerini sizler için derledik. İşte yanlış bilinen Feminizm ve gerçek feminizm farkı!

FEMİNİZM NEDİR?

Femizim basit tanımı ile kadınların haklarını tanıyarak bu hakların korunmasını amaçlayan ve her türlü cinsiyet eşitliğinin karşısında duran bir görüştür. Kısacası kadınların ve erkeklerin toplumsal eşitliğini savunan bu ideoloji insan haklarına saygıyı temel alır. Feminizm kavramı kadın erkek fark etmeksizin toplumsal cinsiyet rollerinde ayrımcılığa karşı çıkar. Feminizm, kadınların ve erkeklerin biyolojik farklarının onlar için bir eşitsizlik sebebi olmaması gerektiğini savunur.

Feminizm kelimesi akla ilk olarak kadın haklarını getirmesine rağmen kadınlardan esirgenen insan haklarının geri alınma ideolojisini savunmaktır. Feminizm tarihi, bizlere feministlerin mücadelesinin sadece kadın hakları ile sınırlı kalmadığını göstermektedir. 

FEMİNİZM NE DEĞİLDİR?

Feminizm, toplumun içinde dolaşan "Erkek düşmanlığı" değildir. Toplumda yanlış veya eksik bilinen feminizm kadının erkeğe üstünlüğü anlamına da gelmez. Erkeklerin ve kadınların birbirlerine üstün olduğu ideolojileri savunmaz. Tarihi aydınlanma çağıan kadar uzanan feminizm hiçbir dil, din, mezhep, ırk, köken ayrımı gözetmeksizin kadınların ve erkeklerin eşitliğini savunur. 

athena

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER