Beyaz Yakalılar İle Mavi Yakalılar Arasındaki Fark

İŞ hayatına adım atan bir birey ilk olarak ekibi ile tanışır sonra ise lugatlara şu iki kelime yerleşir mavi yakalılar ve beyaz yakalılar. İş yaşamının vazgeçilmezleri olan beyaz ve mavi yaka çalışanları arasında İş Kanunu veya diğer mevzuatlar kapsamında kesin farklar söz konusu olmasa da nitelik bakımın dan ve iş, çalışma şartların da ivme olarak farklılıklar gösteriyor.

Beyaz Yakalılar İle Mavi Yakalılar Arasındaki Fark

İŞ hayatına adım atan bir birey ilk olarak ekibi ile tanışır sonra ise lugatlara şu iki kelime yerleşir mavi yakalılar ve beyaz yakalılar. İş yaşamının vazgeçilmezleri olan beyaz ve mavi yaka çalışanları arasında İş Kanunu veya diğer mevzuatlar kapsamında kesin farklar söz konusu olmasa da nitelik bakımın dan ve iş, çalışma şartların da ivme olarak farklılıklar gösteriyor.

Recep
Recep
10 Kasım 2019 Pazar 14:54
Beyaz Yakalılar İle Mavi Yakalılar Arasındaki Fark

İŞ hayatına adım atan bir birey ilk olarak ekibi ile tanışır sonra ise lugatlara şu iki kelme yerleşir mavi yakalılıar ve beyaz yakalılar. İş yaşamının vazgeçilmezleri olan beyaz ve mavi yaka çalışanlar arasında İş Kanunu veya diğer mevzuatlar kapsamında kesin farklar söz konusu olmasa da nitelikbakımın dan ve iş, çalışma şartların da ivme olarak farklılıklar gösteriyor.

Beyaz yaka bedensel değil daha çok zihinsel gücüyle, masa başı çalışıyor. Memurdan yönetici pozisyonuna kadar geniş bir grup bu kapsam içinde yer alıyor. El emeği, beden gücüne dayalı çalışma şartların da çalışmayan beyaz yakalılar daha çok beyin olarak çalışırlar.Beyaz yaka için üretim planlama, mühendislik, üretim yönetimi, kalite yönetim ve kontrol, laboratuvar, Ar-Ge, bakım onarım, depolama, sevkiyat, pazarlama ve satış alanında faaliyet gösterirler.Mavi Yakalılar ise,bedensel gücüyle maaş veya süreli ücret karşılığı çalışan işçilerden oluşuyor. Mavi yakalılar el emeğine dayanan işlerde çalışıyor. Mavi yakaları ayrıca temizlik, güvenlik, bakım-onarım, üretim tezgahı gibi iş sahalarında görebiliriz.Günümüz de malesef bu ayrım kişiler tarafın dan sıklıkla yapılsa da iş' in işlevişi, bir kısır döngüdür ve biri bir taraf olmazsa bir taraf asla olamaz. İş hayatın da bu kadar, ayrım yapılırda kentleşme alanın da yapılmazmı. Mavi yakalılar Mahallem İstanbul projesinde buluşuyor. "Mahallem İstanbul Projesi"nin sonuçlarına göre, yüksek eğitime sahip beyaz yakalılar, yoğunlukta oldukları Kadıköy, Üsküdar, Fatih, Şişli, Bakırköy, Beşiktaş, Beykoz ve Beyoğlu gibi ilçeler yerine son yıllarda Ümraniye, Pendik, Küçükçekmece, Maltepe, Esenyurt, Başakşehir, Sancaktepe ve Çekmeköy'ü tercih etmeye başladı.Mahallem İstanbul Projesi'nin sonuçlarına göre, son yıllardaki veriler incelendiğinde İstanbul’da nüfusu giderek artan mahallelerinin başında, Beylikdüzü ( Adnan Kahveci ve Yakuplu)Küçükçekmece, Atakent,Başakşehir( Kayabaşı, Başakşehir Merkez , Bahçeşehir 1. Kısım)Sancaktepe,Fatih ve Abdurrahmangazi, Esenyurt,Yeşilkent ve Tuzla’dan Aydınlı mahalleleri geliyor.Son 5 yılın verileri incelendiğinde, yüksek lisans ve doktora mezunu olan yüksek eğitimli nüfusun en fazla arttığı ilçeler Ümraniye, Pendik, Küçükçekmece, Maltepe, Esenyurt, Başakşehir, Sancaktepe ve Çekmeköy olurken, yüksek eğitimli nüfusu kaybetmeye başlayan ilçelerin başında Kadıköy, Üsküdar, Fatih, Şişli, Bakırköy, Beşiktaş, Beykoz ve Beyoğlu başı çekiyor.Proje araştırmasında çarpıcı bir bölüm de ;Yüksek eğitime sahip beyaz yakalıların, yoğunlukta olduğu Kadıköy, Üsküdar, Fatih, Şişli, Bakırköy, Beşiktaş, Beykoz ve Beyoğlu gibi ilçeler yerine son yıllarda Ümraniye, Pendik, Küçükçekmece, Maltepe, Esenyurt, Başakşehir, Sancaktepe ve Çekmeköy’ü tercih ettiği yer alıyor.

İstanbul gibi metropol bir kentte, kent içi nüfus hareketliliği ve demografik değişimin önemine dikkati çekilem projede 960 mahalleyi incelediklerini bildirildi. projenin hem İstanbullulara hem yerel yönetimlere hem de yatırımcılara rehber olacağını kaydedildi.Araştırmada,"Nüfus hareketliliğinde artışın olduğu bölgelerin daha çok yeni yerleşim alanları olduğu göze çarpıyor. İstanbul’un yeni sayılabilecek ilçeleri olan bu bölgeler, her ne kadar şehir merkezine uzak görünse de özellikle metro, metrobüs, Marmaray hatlarının yaygınlaşması ve entegrasyonuyla bu olumsuz etki büyük oranda ortadan kalkıyor. Dolayısıyla özellikle yüksek eğitimli nüfus başta olmak üzere, genel olarak hem ekonomik sebepler nedeniyle hem de altyapı sorunlarının göreceli olarak daha az olduğu bu yeni yerleşim alanlarına yerkeşkeler artıyor. İstanbul’daki en önemli sorun olan ulaşım alanındaki iyileştirmeler devam ettikçe şehir dışa doğru genişleyecek. denilerek bey yakalılar için küçük bir şehir kurulacağının altı çiziliyor.

TE Bilişim
Son Güncelleme: 07.12.2019 23:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.