Yaşam boyu fazla kilo, rahim kanseri riskini neredeyse ikiye katlayabilir. Bristol araştırması, her beş ekstra BMI birimi için bir kadının endometriyal kanser riskinin %88 oranında arttığını bulmuştur. Araştırmalar, yaşam boyu fazla kilonun bir kadının rahim kanseri geliştirme riskini neredeyse iki katına çıkarabileceğini öne sürüyor

Yaşam boyu fazla kilo, rahim kanseri riskini neredeyse ikiye katlayabilir. Bristol araştırması, her beş ekstra BMI birimi için bir kadının endometriyal kanser riskinin %88 oranında arttığını bulmuştur. Araştırmalar, yaşam boyu fazla kilonun bir kadının rahim kanseri geliştirme riskini neredeyse iki katına çıkarabileceğini öne sürüyor. Bilim adamları ve doktorlar bir süredir aşırı kilolu veya obez olmanın hastalık riskini artırdığını biliyorlardı. Birleşik Krallık'ta yaklaşık her üç vakadan biri (%34) aşırı kilo ile bağlantılıdır.

Artık Bristol Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, artan riskin kapsamının yanı sıra bağlantıya daha fazla ışık tutabildiler. Her beş ekstra BMI birimi için bir kadının endometriyal kanser riskinin %88 arttığını buldular. Araştırma, Cancer Research UK (CRUK) tarafından finanse edildi ve BMC Medicine dergisinde yayınlandı.

Artan risk, önceki çalışmaların önerdiğinden daha yüksektir ve diğer birçok çalışmada kullanılan, zaman içinde anlık bir görüntüden ziyade yaşam boyu kilo durumunu yansıtır. Beş BMI birimi, aşırı kilolu ve obez kategorisi arasındaki veya CRUK'a göre 5 fit 5 inçlik yetişkin bir kadının iki taş daha ağır olması arasındaki farktır.

CRUK sağlık bilgileri başkanı Dr Julie Sharp, "Bu tür araştırmalar, aşırı kilolu veya obez olmanın Birleşik Krallık'ta kanserin ikinci en büyük nedeni olduğu gerçeğini destekliyor ve nedenini belirlemeye başlamamıza yardımcı olabilir" dedi. "Bu, gelecekte kanserin nasıl önleneceğini ve tedavi edileceğini ortaya çıkarmada çok önemli bir rol oynayacak.

“Obezite ile mücadele eden insanlar arasında kanser riskini yönetmek için tam olarak hangi tedavilerin ve ilaçların kullanılabileceğini araştırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Fazla kilolu veya obez olmanın 13 farklı kanser türü geliştirme riskinizi artırdığını zaten biliyoruz. Kanser riskinizi azaltmak için dengeli beslenerek ve aktif kalarak sağlıklı bir kiloyu korumak önemlidir.”

Çalışma, rahim zarını - endometriyumu etkileyen en yaygın rahim kanseri türü olan endometriyal kansere baktı. Birleşik Krallık'ta 1960'tan sonra doğan 36 kadından birine yaşamları boyunca rahim kanseri teşhisi konacak.

İngiltere, Avustralya, Belçika, Almanya, Polonya, İsveç ve ABD'deki 120.000 kadından genetik örnekler incelendi. Yaklaşık 13.000'inde rahim kanseri vardı.

Araştırmacılar, obezite ve rahim kanserini ilişkilendirebilecek 14 özelliğin belirteçlerine baktılar. Rahim kanseri riskini artıran iki hormon - açlık insülini ve testosteron - buldular.

Uzmanlar, örneğin hormonlar aracılığıyla obezitenin riski nasıl artırdığını saptayarak, gelecekte ilaçların kanser geliştirme riski daha yüksek olan kişilerde belirli hormonların seviyesini azaltmak veya artırmak için kullanılabileceğini umuyor.

Uzun süreli COVID semptomu 3 ila 6 ay sonra ortaya çıkar Uzun süreli COVID semptomu 3 ila 6 ay sonra ortaya çıkar

Araştırmanın baş yazarı Emma Hazelwood, "Bu çalışma, obezitenin kansere nasıl neden olduğunu ve bununla mücadele etmek için neler yapılabileceğini tam olarak ortaya çıkarmak için genetik analizlerin nasıl kullanılabileceğine dair ilginç bir ilk adım" dedi.

“Obezite ve rahim kanseri arasındaki bağlantılar iyi biliniyor ancak bu, bunun neden moleküler düzeyde olduğunu tam olarak araştıran en büyük çalışmalardan biri. Obezite ile mücadele eden kişilerde kanser riskini azaltmaya yardımcı olmak için bu bilgiyi şimdi nasıl kullanabileceğimizi araştıran daha fazla araştırma yapmayı dört gözle bekliyoruz.”