Xbox VR: bilmeniz gereken her şey. Microsoft bir Xbox VR kulaklığı oluşturacak mı? Sony'nin PSVR'sinin piyasaya sürülmesinden bu yana herkesin ağzında olan bir soru , ancak Redmond merkezli şirket şu ana kadar sanal gerçeklik alanına girmek konusunda isteksiz davrandı.

Xbox VR: bilmeniz gereken her şey. Microsoft bir Xbox VR kulaklığı oluşturacak mı? Sony'nin PSVR'sinin piyasaya sürülmesinden bu yana herkesin ağzında olan bir soru , ancak Redmond merkezli şirket şu ana kadar sanal gerçeklik alanına girmek konusunda isteksiz davrandı.

Ancak, Meta Quest 2'nin (eski adıyla Oculus Quest 2 ) piyasadaki en erişilebilir ve en iyi VR başlıklarından biri haline gelmesi ve Sony'nin yeni nesil VR'si PSVR 2 ile sanal gerçekliğe olan bağlılığını ikiye katlaması ile birlikte PS5 için kulaklık – VR'nin geçici bir heves olmadığı açık.

Aslında, VR oyunlarının hiç bu kadar popüler olmamıştı, bu da kaçınılmaz olarak Microsoft'un Xbox Series X ve hatta Xbox Series S'de teknolojiyi destekleyerek yarışa katılıp katılmayacağına dair spekülasyonlara yol açtı . Sonuçta, bir konsolda çalışan Microsoft Flight Simulator'u görmekten daha etkileyici olan tek şey , onu bir Xbox VR kulaklığı kullanarak oynayabilmek olacaktır.

Microsoft, HoloLens karma gerçeklik kulaklıklarıyla zaten VR pazarında da deneyime sahip . Microsoft'un Sony'nin PSVR ile yaptığı gibi sadece konsol için özel bir kulaklık oluşturmak yerine Xbox Series X/S konsollarıyla işlevselliğe izin verme fikrini hayal etmek çok zor değil. Bununla birlikte, HoloLens 2 için inanılmaz derecede yüksek olan 3.500 $'lık fiyatla , kablosuz kulaklık, tüketici dostu bir fiyat noktasında uygulanabilir olmak için uygun değil, karma gerçeklik kulaklığı olarak bahsetmeye gerek yok, sizi tamamen VR'ye kaptırmak için tasarlanmamıştır.

Yine de Microsoft, Xbox Series X/S için kendi uygun fiyatlı, oyun odaklı ilk tüketici VR kulaklığını yapmaya hazırlanıyor olabilir mi? Aşağıda, konuyla ilgili tüm bilgileri ve söylentileri ve Halo Infinite'i VR'de oynamanın yakın gelecekte gerçek olup olmayacağı konusunda bir araya getirdik.

Microsoft, Xbox konsolları için bir VR kulaklığı yaptığını resmi olarak açıklamamış olsa da, teknolojiyle çeşitli şekillerde ilgilenmeye devam ediyor. Xbox 360 için yapılan Kinect, kontrolörsüz hareket algılama girişleri için RGB kameralar ve kızılötesi dedektörler kullandı ve bunu (başarısız da olsa) Xbox One'a ekledi . Bu teknolojinin, Sony'nin PlayStation Move kontrol cihazlarını ve PlayStation Camera'yı orijinal PSVR kulaklığı için uyarladığı şekilde VR ile uygulanması mümkün olabilirdi .

Microsoft ayrıca HP Reverb G2 VR kulaklığını tasarlamak için Valve ve HP ile işbirliği yaptı ve aynı zamanda kendi karma gerçeklik kulaklığını, HoloLens'i piyasaya sürdü, ancak ikincisi şaşırtıcı derecede pahalı olmasına rağmen, HoloLens 2'nin 3.500 dolardan başlamasıyla tüketici oyunları için uygun değildir. . Büyük ölçüde AR: artırılmış gerçekliğe dayanan bir karma gerçeklik deneyimi olduğu için sizi sanal gerçekliğe tamamen kaptırmak için bile tasarlanmamıştır.

Bununla birlikte, geçen ay Microsoft'un HoloLens 3'ün geliştirilmesini rafa kaldırdığı ve gelecekteki VR taahhüdünü şüpheli hale getirdiği de bildirildi. Öte yandan, tüketici VR'sine ve metaverse'e ( Activision Blizzard'ı 67,4 milyar dolara satın almasının bir parçası olarak bahsedilen bir şeyden) daha fazla ilgi ile, şirketin daha uygun fiyatlı bir geliştirme niyetiyle yön değiştirmesi de olabilir. ABD ordusuyla yapılan ticari sözleşmeler de dahil olmak üzere, şimdiye kadar iş kullanımına odaklanan pahalı HoloLens yerine tüketici dostu VR kulaklık.

Yine de bu pivot olsaydı, neden uzman personeli tutmakta zorluk çektiğini açıklamazdı. LinkedIn profilleri, 2021'de birkaç on yıllık gaziler de dahil olmak üzere en az 25 Microsoft karma gerçeklik çalışanının Meta için ayrıldığını gösteriyor.
VR oyun pazarı, konsollarla karşılaştırıldığında küçük olabilir, Sony'nin PSVR'si Ocak 2020 itibariyle sadece 5 milyon adet sattı (ömrü boyunca satılan 110 milyondan fazla PS4 birimine kıyasla), ancak yine de büyüyor. Meta Quest 2 (veya Oculus Quest 2), Half-Life: Alyx gibi oyunları oynamak için hala daha güçlü bir PC'ye takılabilen kablosuz ve bağımsız bir kulaklık olarak daha fazla zemin kazanıyor.

Sony, PSVR 2'yi 2022'nin sonlarında veya 2023'ün başlarında piyasaya sürmeyi planlarken, Microsoft'un kendi tüketici dostu kulaklığını geliştirerek bu yeni gelişen pazarı kaçırmak istemeyeceğine dair bir his var. Oyunlarının deneyimlerini dönüştürme potansiyeli de çok büyük olabilir. Tam anlamıyla dünyanın herhangi bir yerine bakan kokpitte olduğunuzda Microsoft Flight Simulator'un ne kadar sürükleyici olacağını hayal edin. 

PSVR ile benzer bir etki gördük, ancak etkileyici teknik özelliklerinden daha azının geride kaldığı kabul edildi. Yine de Gran Turismo Sport'ta daha gerçekçi bir deneyim sağladı (ve Gran Turismo 7'nin geldiğinde PSVR 2 için VR desteği alacağını umuyoruz). Bununla birlikte, bu yeni konsol neslinin kullanılmayan pek çok potansiyeli var, ancak Microsoft'un sanal gerçeklik söz konusu olduğunda geride kalmak istemiyorsa hızlı hareket etmesi gerekecek.
Yine de, VR'nin potansiyeline rağmen, pazar oldukça niş olmaya devam ediyor ve Microsoft'un bu kadar küçük bir potansiyel getiri için kaçınmak isteyebileceği bir pazar.

Güç açısından, Xbox'ın VR oyunlarını çalıştırabileceğine şüphe yok. Bununla birlikte, konuyla ilgili olarak, Gaming CEO'su Phil Spencer'ın ana endişeleri, platform sahibinin neden VR'yi konsollarına getirmeye henüz hazır olmadığını vurguluyor.

OnePlus 10 Pro incelemesi: Orijinal OnePlus çekiciliğinden geriye pek bir şey kalmadı OnePlus 10 Pro incelemesi: Orijinal OnePlus çekiciliğinden geriye pek bir şey kalmadı

2017'de, E3'te Xbox One X'in ortaya çıkmasının ardından Spencer, Xbox'ın VR eksikliğini tartıştığı bir Giant Bomb videosunda yer aldı. “Kategoriye inanan” biri olduğunu söylerken, oturma odasına, özellikle de kordonlara uygunluğu konusunda çekinceleri vardı. Bu engel, yalnızca bir kablo gerektiren ve harici bir kamera ihtiyacını ortadan kaldıran PSVR 2 ile yıllar içinde ele alınmış olabilir. işleme gücü.

Spencer, Microsoft'un Xbox için VR'ye yatırım yapmanın rahat olacağı bir noktaya geldiğini dışlamasa da, Xbox sahiplerinin yakın zamanda veya en azından özel bir kulaklık veya üçüncü taraf kulaklık desteği beklememesi daha olası görünüyor. Umarım fiyatlandırma, izleyici erişimi ve kablo sorunu tamamen çözüldüğünde başka bir konsol nesline kadar.

Xbox Series X/S ile bir VR başlığı kullanabilir misiniz?

Xbox Series X/S, herhangi bir VR başlığını resmi olarak desteklemez. İtalyan Xbox kullanıcıları tarafından 2021'de keşfedilen bir mesaj , bir Xbox Kablosuz Kulaklığı bağlarken “VR kulaklığı için bir güncelleme mevcut” şeklinde bir açılır mesaj görse de , Microsoft o zamandan beri bu söylentiyi bir çeviri hatası olarak iptal etti. Ayrıca şu anda herhangi bir VR modunu destekleyen bir Xbox yazılımı da yok.