Visa ve Mastercard'dan Şok Yaptırım Rusya'daki operasyonları askıya mı alacak? Visa ve Mastercard, bu gece Ukrayna'nın işgali nedeniyle Rusya'daki operasyonlarını askıya alacaklarını duyurdular .

Visa ve Mastercard, Rusya'daki operasyonları askıya alacak. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy'in şirketleri harekete geçmeye çağırmasının ardından işlemler kesilecek. Visa ve Mastercard, bu gece Ukrayna'nın işgali nedeniyle Rusya'daki operasyonlarını askıya alacaklarını duyurdular .

Visa yaptığı açıklamada, "önümüzdeki günlerde" işlemleri keseceğini ve dolayısıyla Rusya'da verilen kartların yurtdışında ve Rusya'da yabancı tarafından verilen kartların çalışmayacağını söyledi.

ABD merkezli dijital ödeme şirketinin başkanı ve CEO'su Alfred Kelly şunları söyledi: “Rusya'nın sebepsiz yere Ukrayna'yı işgal etmesinin ve tanık olduğumuz kabul edilemez olayların ardından harekete geçmek zorundayız.

“Bunun değerli meslektaşlarımız ve Rusya'da hizmet verdiğimiz müşteriler, ortaklar, tüccarlar ve kart sahipleri üzerinde yaratacağı etkiden dolayı üzgünüz.

Bu savaş ve barış ve istikrara yönelik süregelen tehdit, değerlerimiz doğrultusunda yanıt vermemizi gerektiriyor” dedi.

Mastercard da benzer bir yasak yayınladı ve Rus bankaları tarafından verilen kartların artık kendi ağı tarafından desteklenmeyeceğini belirtti.
ABD merkezli şirket, ülke dışında verilen herhangi bir Mastercard'ın Rus tüccarlarında veya ATM'lerinde çalışmayacağını da sözlerine ekledi.

Mastercard, “Bir haftadan fazla bir süredir dünya, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden kaynaklanan şok edici ve yıkıcı olayları izledi.

“Meslektaşlarımız, müşterilerimiz ve ortaklarımız çoğumuzun hayal bile edemeyeceği şekillerde etkilendi.
"Bu kararı hafife almıyoruz. Mastercard, 25 yılı aşkın bir süredir Rusya'da faaliyet göstermektedir."

AMD Ryzen 7 5800X3D, ambargo kaldırmadan önce kıyaslanıyor AMD Ryzen 7 5800X3D, ambargo kaldırmadan önce kıyaslanıyor

"Orada bu şirketi birçok paydaş için bu kadar kritik yapan yaklaşık 200 meslektaşımız var.

Bu adımları atarken, maaş ve sosyal yardım sağlamaya devam etmek de dahil olmak üzere, onların güvenliğine ve esenliğine odaklanmaya devam edeceğiz” dedi.

Ukrayna hükümeti daha önce finans şirketlerine Rusya'daki faaliyetlerini askıya alma çağrısında bulunmuştu. Başkan Volodymyr Zelenskiy, bugün erken saatlerde Amerikan Kongre üyeleriyle görüntülü olarak konuştuğunda şirketleri bu eylemi yapmaya çağırdı .