Vaspurakan Nerede Hangi İlde? Alparslan Büyük Selçuklu Vaspurakan hangi ülke sınırları içindedir?

Vaspurakan Nerede Hangi İlde? Alparslan Büyük Selçuklu Vaspurakan hangi ülke sınırları içindedir? TRT 1 ekranlarının sevilen tarihi dizisi Alparslan: Büyük Selçuklu dizisinde adı sıkça anılan bir kale olan Vaspurakan'ı nerede olduğu ve tarihçesi hakkında araştırmalar devam ediyor. İzleyicinin büyük bir merakla takip ettiği dizide geçen Vaspurakan kalesi nerededir? İşte merak edilen detaylar...

Gözden kaçırmayın

Netflix'te yayınlanan Elite 5. sezon kadrosunda kimler var? Netflix'te yayınlanan Elite 5. sezon kadrosunda kimler var?

TRT 1 ekranlarının sevilen dizisi Alparslan: Büyük Selçuklu dizisinde adı sıklıkla anılan Vaspurakan tarihçesi ve nerede sorusu merakla araştırılıyor. TRT 1 ekranlarında yayınlanan senaryosunu Emre Konuk'un kaleme aldığı yönetmenliğini Sedat İnce'nin yaptığı dizide başrolleri Barış Arduç, Fahriye Evcen, Mehmet Özgür ve Erdinç Gülener hayat vermektedir. Dizinin oyuncu kadrosunda Barış Bağcı, Gizem Karaca, Sarp Leventoğlu, Yurdaer Okur, Zeynep Özder, Mim Kemal Öke, Batın Uçar, Korel Cezayirli, Ferit Kaya, Ayşegül Ünsal, Sinan Tuzcu gibi isimler yer almaktadır. Uyanış Büyük Selçuklu'nun tarih olarak öncesini konu alır Büyük Selçuklu İmparatorluğu'nun devlet yapısını ve savaşlarını konu edilen dizi TRT 1 ekranlarında 8 Kasım 2021 tarihinde başladı.

alpar

Alparslan: Büyük Selçuklu dizisinde geçen Vaspurakan Kalesi nerede fazlasıyla merak ediliyor. İşte izleyicilerin merak ettiği o sorunun cevabı. Tarihi kale Vaspuarakan nerede? Başrollerinde Barış Arduç, Fahriye Evcen ve Mehmet Özgür'ün yer aldığı Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde geçen  Vaspurakan Kalesi nerede? İşte  Vaspurakan Kalesi hakkında merak edilen önemli detaylar..

VASPURAKAN NEREDEDİR?

Prensler Ülkesi olarak bilinen Vasburagan Ermeni Krallığı'nın sekizinci vilayetidir. Orta Çağ'da Van Gölü çevresi merkezli bağımsız bir krallık olan Vasburagam şimdilerde Türkiye'nin kuzeydoğusu ile İran'ın kuzey batısında yer alır. Vasburagan Ermeni uygarlığının merkezi olarak kabul edilmektedir. 

alparslan-1

Soylu topraklar, soylu ülke ve prensler ülkesi olarak bilinir. Alparslan Büyük Selçuklu'da geçen bu ülke Türkiye'ye yakındır. Van Gölü üzerinde bulunan Akdamar adasındaki 1,100 yıllık Akdamar Kilisesi, Ermeni Vaspurakan Kralı I. Gagik tarafından 915-921 yılları arasında Keşiş Menuel'e inşa ettirilir. Ardından Gürcistan Krallığı hanedanı tarafından ele geçirilmiştir. Ardından Moğollar ardından da Osmanlı Türkleri ele geçirmiştir. Ermeniler için oldukça önemli olan kilise de bulunur.