Uzmanlar uyarı yayınlarken, hafıza sorunlarına bağlı Covid semptomları baş dönmesi ve yorgunluk. Bilim adamları, Long Covid'in konsantrasyon ve hafıza üzerindeki etkisi konusunda alarm verdi.

Uzmanlar uyarı yayınlarken, hafıza sorunlarına bağlı Covid semptomları baş dönmesi ve yorgunluk. Bilim adamları, Long Covid'in konsantrasyon ve hafıza üzerindeki etkisi konusunda alarm verdi.

Yeni bir araştırmaya göre, Uzun Covid hastalarının yüzde 70'i, Covid'e yakalandıktan birkaç ay sonra bile hafıza ve konsantrasyon sorunları yaşadı. Long Covid hastalarının neredeyse yüzde 80'i konsantre olmakta zorluk yaşadı, yüzde 69'u beyin bulanıklığı bildirdi ve yüzde 68'i unutkanlık bildirdi.

Bu semptomların şiddeti, bir kişinin ilk Kovid hastalığı sırasında yaşanan yorgunluk ve baş dönmesi ve baş ağrısı gibi nörolojik semptomların seviyesiyle bağlantılıydı.

Hastaların yarısı, tıp uzmanlarının semptomlarını ciddiye almalarını sağlamakta zorluk yaşadıklarını bildirdi.

Cambridge Üniversitesi araştırmacıları, "belki de bilişsel belirtiler akciğer sorunları veya yorgunluk ile aynı dikkati çekmediği için" diye ekledi.

Her hafta bir yemek yemek kalp hastalığı riskini azaltabilir Her hafta bir yemek yemek kalp hastalığı riskini azaltabilir

"Acil olarak daha fazla ciddiye alınması gerekiyor ve bilişsel sorunlar bunun önemli bir parçası. Politikacılar 'Covid ile yaşamak' - yani hafifletilmemiş enfeksiyon hakkında konuştuklarında, bu görmezden geldikleri bir şey. Çalışan nüfus üzerindeki etkisi olabilir. Kocaman."

Frontiers in Aging Neuroscience'da yayınlanan çalışma, 18 ay boyunca 181 Uzun Kovid hastasını izledi.

Katılımcılar, bir listedeki kelimeleri hatırlamak ve hangi iki görüntünün birlikte göründüğünü hatırlamak da dahil olmak üzere, karar verme ve hafızalarını değerlendirmek için birden fazla görev gerçekleştirdiler.

Uzun süreli Covid hastaları bilişsel testlerde daha kötü performans gösterdi - sonuçlar tutarlı bir devam eden hafıza sorunları paternini ortaya çıkardı.
Gerçekten de, virüsün genel olarak devam eden semptomları olanlarda sorunlar daha şiddetliydi.

Bilişsel sorunların nedenini anlamaya yardımcı olmak için araştırmacılar, bağlantılı olabilecek diğer semptomları araştırdı.

Buldukları şey, ilk hastalıkları sırasında yorgunluk ve baş dönmesi ve baş ağrısı gibi nörolojik semptomlar yaşayan kişilerin daha sonra bilişsel semptomlara sahip olma olasılıklarının daha yüksek olduğuydu.

Ayrıca, hala nörolojik semptomlar yaşayanlar bilişsel testlerde özellikle bozulmuştu.