Ukrayna Savaşı Kayıplar Çernobil Faciasını Geçti Mi Ukrayna Son Durum. Ukraynalı belediye başkanının uyarısı, BM'nin başka bir nükleer felaket hakkında 'ciddi endişe' duyduğunu söylemesinin ardından geldi. Yerel bir politikacı, Vladimir Putin'in Ukrayna ile savaşının yaklaşık kırk yıl önce eski Sovyetler Birliği'ni sarsan Çernobil nükleer felaketinden “çok daha kötü” olduğu konusunda uyardı.

Ukrayna Savaşı Kayıplar Çernobil Faciasını Geçti Mi Ukrayna Son Durum. Ukraynalı belediye başkanının uyarısı, BM'nin başka bir nükleer felaket hakkında 'ciddi endişe' duyduğunu söylemesinin ardından geldi. Yerel bir politikacı, Vladimir Putin'in Ukrayna ile savaşının yaklaşık kırk yıl önce eski Sovyetler Birliği'ni sarsan Çernobil nükleer felaketinden “çok daha kötü” olduğu konusunda uyardı.

Sovyet döneminde bölgeden kaçan işçileri barındırmak için inşa edilen son şehir olan Slavutych belediye başkanı Yurii Fomichevm, Kremlin'in "kasıtlı öldürme"sinin nükleer "kazadan" çok daha ciddi olduğunu söyledi.
Ukrayna savaşı yedinci gününe girerken, Rus paraşütçülerinin ülkenin ikinci şehri Kharkiv'e girdiğine dair haberlerle konuşuyordu .

Asgari Ücret Belli Oldu Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı Asgari Ücret Belli Oldu Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı

Bir Rus füzesinin başkent Kiev'deki bir televizyon kulesine isabet etmesinden sadece saatler sonra, beş kişiyi öldüren ayrı haberler, Rus birliklerinin güneydeki bir şehir olan Kherson'un kontrolünü ele geçirdiğini söyledi. Bu arada, Perşembe günü Rusya tarafından ele geçirilen Çernobil'den yaklaşık 30 mil uzakta bulunan Slavutych, kuşatıldı ve Rus güçlerinin ülke genelinde birçok şehri kuşatabileceğine dair korkular var. Meydan okuyan Bay Fomichevm, kalıp savaşmaya yemin ederken, "Burası bizim toprağımız, bunlar bizim evlerimiz, bunlar bizim ailelerimiz - neden ayrılalım?" dedi.

Bu Çernobil'den çok, çok daha kötü" diye ekledi. “Felaket sırasında gençtim ama ne olduğunu biliyordum. Bu bir kazaydı - bu bir savaş, maksatlı öldürme.

"Ordunun orduya karşı savaşı bile değil - şehirlere ve sivillere saldıran bir ordu."

Moskova, Çarşamba günü Rus yetkililerin Ukrayna ile ikinci tur görüşmeleri yapmaya hazır olduklarını ancak Kiev yetkililerinin gelip gelmeyeceğinin belirsiz olduğunu söyledi. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Pazartesi günü Belarus sınırında yapılacak bir toplantının ardından bir ilerleme sağlanamayan görüşmeler hakkında çelişkili bilgiler olduğunu söyledi. Ukrayna cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky  bu haftanın başlarında, Rusya Ukrayna şehirlerini bombalamayı durdurmadıkça daha fazla barış görüşmesinin gerçekleşemeyeceğini söyledi.

The Daily Telegraph ile yaptığı röportajda Bay Fomichevm, bir atılım şansı konusunda iyimser olmadığını söyledi. Rusların gelmesi "sadece bir zaman meselesi" dedi.

"Tesisin yasal kontrolün dışında olduğunu düşünmek korkutucu."

Çernobil felaketi, şu anda Ukrayna'nın kuzeyindeki Pripyat kenti yakınlarındaki elektrik santralindeki bir reaktörün Nisan 1986'da Avrupa'nın çoğunu radyoaktif bir bulutla kaplayan bir test sırasında erimesiyle ortaya çıktı. O zamanlar, Ukrayna Sovyetler Birliği'nin bir parçasıydı ve bugüne kadar, sitenin çevresinde oldukça tehlikeli miktarda nükleer madde barındıran, son derece korunan 20 millik bir yasak bölge bulunuyor.

Pazartesi günü, Birleşmiş Milletler Rus birliklerinin Ukrayna'nın en büyük elektrik santralinin yakınındaki bir bölgeye saldırmasıyla başka bir nükleer felaket konusunda uyardı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) genel müdürü Rafael Grossi, Ukrayna'daki olayları "çok yakından ve büyük endişeyle" takip ettiğini söyledi.

İşgalci güçlerin Çernobil'in kontrolünü ele geçirmesinin ardından Ukrayna'daki nükleer santralleri "hiçbir şekilde riske atmamanın" "son derece önemli" olduğu konusunda Putin'i uyardı.

Zelensky, Rusya'nın son günlerde kalabalık şehirlere yönelik saldırılarını artırmasını bariz bir terör kampanyası olarak eleştirirken, ABD başkanı Joe Biden, Rus liderin işgal için “bir bedel ödememesi” halinde saldırganlığın zarar görmeyeceği konusunda uyardı. Rusya'nın Ukrayna tarafıyla akşam müzakerelere yeniden başlamaya hazır olacağını söylemesine rağmen, Kharkiv'e yönelik saldırı Çarşamba günü devam etti.

Ukrayna devlet acil servisine göre, bölge polisi ve istihbarat karargahına bir Rus saldırısı. 3 kişinin de yaralandığı belirtildi.