Ukrayna Savaşı Borsaları Düşürüyor Küresel Ekonomi İçin Felaket Kapıda Mı? Borsalar ne durumda? ABD borsası düşüyor mu?

Son Dakika Çalışmayıp Kira Geliri Olanlar Kredi Alabilir mi  Son Dakika Çalışmayıp Kira Geliri Olanlar Kredi Alabilir mi 

Ukrayna savaşı, borsalar düşerken küresel ekonomi için bir 'felaket' Moskova borsası hafta boyunca kapalı kalırken, ruble rekor düşük seviyelere geriledi. Londra borsası , yatırımcıların Ukrayna'daki çatışmanın tırmanmasından korkmasıyla Mart 2020'de küresel pandeminin başlamasından bu yana en büyük haftalık kaybını yaşadı.

Şehirde hisseler, bir yangın haberinin ve Ukrayna'nın Zaporizhzhia nükleer santralinin Rusya tarafından ele geçirildiği haberlerinin ardından düştü ve FTSE 100 endeksinde bir günlük 250 puanlık düşüşün haftalık kaybı %6,7'ye çıkarması.

Avrupa borsaları da Ukrayna'daki savaşın etkisinin batıya doğru tüm kıtaya yayılacağı endişeleri arasında büyük düşüşler kaydetti. Dünya Bankası başkanı David Malpass, BBC'ye savaşın küresel ekonomi için bir "felaket" olduğunu söyledi.
Döviz ve emtia piyasaları da haftayı yeni türbülans işaretleri, ABD dolarının güvenli limanına kaçış ve son on yılın en yüksek ham petrol fiyatlarıyla tamamladı.

Bu arada, toptan gaz fiyatları hem İngiltere'de hem de AB'de rekor seviyelere ulaştı. Birleşik Krallık Ulusal Dengeleme Noktası (NBP) kriteri, bir noktada dönem başına 500p'nin üzerine çıkarak , bir dizi ev gazı tedarikçisinin çöküşüne neden olan uzun süreli bir yükselişin ortasında, Aralık ayında bir önceki tüm zamanların en yüksek seviyesini kırdı.

Londra'daki FTSE 100 endeksi Cuma günü 251 puan düşüşle %3,5 düşüşle 6.998'de tamamladı. Alman ve Fransız borsaları %4'ten fazla düşerek Frankfurt'taki Dax'i 2020'nin sonundan bu yana en düşük seviyelerine çekerken, İtalyan endeksi %6,2 düşüşle bir yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesine geriledi. Avrupa'nın Euro Stoxx 600 endeksi neredeyse bir yılın en düşük seviyesinden kapandı.

Gergin yatırımcılar, piyasaların Pazartesi günü yeniden açıldığı zorlu bir hafta daha olmasını bekledikleri için birkaç şans alıyorlardı.

Capital Economics'te yükselen piyasalar analisti Liam Peach şunları söyledi: “Rusya kaosa düştü ve önümüzdeki hafta yaptırımların ekonomi üzerindeki etkisini daha net anlayacağız. Gazprom'un Pazartesi günü yapacağı bir dolar tahvil geri ödemesi, hükümetin (ve hükümete bağlı şirketlerin) dış borç ödeme istekliliğinin turnusol testi olacakken, geçtiğimiz haftanın enflasyon rakamları (Çarşamba günü yapılacak) muhtemelen Rubledeki çöküş enflasyonu daha da yukarı çekmeye başladı.”

CMC Markets UK baş piyasa analisti Michael Hewson şunları söyledi: "FTSE 100, Mart 2020'den bu yana en büyük düşüşünü ve 7.000 seviyesinin altında geçen yıl Ağustos'tan bu yana en düşük noktasına ulaşarak bir haftanın şokunu yaşadı. Haftalık performans açısından en iyi performans gösterenler, BAE Systems ve Glencore, Rio Tinto ve Antofagasta gibi şirketlerin haftalık kazançlarıyla savunma ve emtia sektörlerinde yer aldı.”

Madencilik ve enerji stokları, Brent ham petrolünün fiyatının bir aşamada varil başına 120$'a ulaştığını gören emtia fiyatlarındaki patlamadan yararlandı. Geçen ay varil başına 25$'lık bir sıçramanın ardından, ham petrolün fiyatı haftayı varil başına 115$'da kapattı. Buğday fiyatları 14 yılın zirvesine çıkarken, mısır fiyatları sekiz yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Petrol komisyoncusu PVM'den Stephen Brennock, “Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, arz konusundaki korkuların ön planda ve merkezde kalacağı anlamına geliyor” dedi. Batı'nın İran'la nükleer bir anlaşmaya varması için "yeni bir aciliyet duygusu" olduğunu söyledi.

Ekonomistler, Rusya'nın bir haftadan uzun bir süre önce Ukrayna'yı askeri olarak işgal etmesinin ABD ve Avrupa ekonomileri için resesyon risklerini artırdığını ve yaptırımların genişletilmesiyle ekonomik olarak izole edilen Rusya için çok daha fazla arttığını söyledi.

Wall Street'te ABD hisse senetleri de, Ukrayna'da artan çatışmaya ilişkin endişelerin, geçen ay istihdam artışında keskin bir artış ve işsizlik oranında %3,8'e düşüş gösteren en son tarım dışı istihdam verilerini gölgede bırakmasıyla düştü.

Hisse senedi piyasaları kayarken, yatırımcılar daha güvenli kabul edilen yatırımlara altın, dolar ve yen gibi para birimleri ve devlet tahvillerine - yığıldı. İngiliz 10 yıllık devlet tahvilleri, on yıldan fazla bir sürenin en büyük haftalık artışını kaydetti. Yaldızlar talep edildiğinden, bu onların getirilerini veya yatırımcılara getirilerini Kasım 2011'den bu yana en düşük seviyeye getirdi. Tahvil fiyatları yükseldiğinde getiriler düşüyor.

Döviz piyasalarında sterlin dolar karşısında %1 değer kaybederek 1.3210 dolara geriledi. Ukrayna'daki savaş, altın gibi güvenli liman yatırımlarına olan talebi artırdı. Spot altın %1.5 artışla ons başına 1.965$'a yükseldi.

Moskova borsası tüm hafta boyunca kapalı kalırken, Rusya'ya yönelik daha geniş yaptırımlar nedeniyle ruble rekor düşük seviyelere geriledi. Ruble, Perşembe günü Moskova'da dolar başına 118,35 ile rekor bir düşüş yaşadı ve haftayı dolar karşısında 105 ile kapattı.

Validus Risk Management'tan Caleb Thibodeau, "İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Kıta Avrupası için tartışmasız en ciddi güvenlik tehdidine dönüşen Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, AB için ekonomik açıdan bundan daha tehlikeli bir zamanda gelemezdi" dedi.