Ukrayna Rusya Son Dakika - Zelensky nükleer felaket açıklaması Nükleer santral ele mi geçirildi? Ukrayna son dakika

Ukrayna-Rusya haberleri - canlı: Zelensky 'nükleer felaket' konusunda uyarırken Zaporizhzhia nükleer santrali ele geçirildi
Avrupa'nın en büyük nükleer santrali olan Ukrayna'nın Zaporizhzhia tesisi, Cuma günü bölgeye erken saatlerde saldıran Rus birlikleri tarafından ele geçirildi.

Gece bombardımanı ve ateşi, bitişik bir eğitim tesisinde yangın çıkararak nükleer bir felaket korkusunu ateşledi. Nükleer santralde Rus birlikleri ile yerel güçler arasındaki ağır bombardıman ve çatışmayı gösteren görüntüler, Çernobil'e 10 kez saldırı yapılacağı korkusuyla dünyanın önde gelen nükleer tesisinde endişeleri tetikledi.

Vladimir Putin , Rusya'nın Ukrayna'yı işgal emrini ikinci haftasına girdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky , bir video mesajında ​​Rusya'nın nükleer felaket planı konusunda uyardı ve Avrupa'yı “artık uyanmaya” çağırdı.

Epic, Unreal Engine 5'i Piyasaya Sürüyor Ama Ana Özellikleri VR için Hazır Değil Epic, Unreal Engine 5'i Piyasaya Sürüyor Ama Ana Özellikleri VR için Hazır Değil

Kharkiv , Odesa ve Mariupol gibi önemli şehirler füze saldırıları ve bombalamalar nedeniyle çöküşün eşiğinde kalırken, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığı son birkaç gün içinde tırmandı.

Rusya'nın geçen Perşembe günü işgal emri vermesinden bu yana binlerce kişi öldü veya yaralandı ve bir milyondan fazla mülteci Ukrayna'dan kaçtı

Zelensky'nin danışmanı, Ukrayna'nın 'kapalı gökyüzüne' ihtiyacı olduğunu söyledi. Ukrayna cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky'nin danışmanı, batılı ulusları Avrupa ulusuna karşı savaşı sona erdirme sorumluluğunu almaya çağırdı. “Bu savaşın mantığı, sivil altyapıya, büyük şehirlere ve sivillere füze ve hava saldırıları düzenlemek. Sadece “kapalı bir gökyüzü” tırmanışı keskin bir şekilde durduracaktır. Ukrayna cumhurbaşkanlığı ofisinin danışmanı Mykhailo Podolyak bugün, Batılı ortakların savaşı sona erdirme sorumluluğunu üstlenmesinin zamanı geldi” dedi.
Rusya Zaporizhzhia nükleer santralini ele geçirdi. Bölgesel yönetim yetkilileri bugün, Rus kuvvetlerinin Ukrayna'nın güneydoğu kesimindeki Zaporizhzhia nükleer santralini başarıyla ele geçirdiğini doğruladı.

Güney Carolina senatörü, savaşı bitirmenin tek yolunun Rusların onu düzeltmeye karar vermesi olduğunu söyledi
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu yetkilileri, Zaporizhzhia nükleer santral personelinin, tesisin çevresindeki bölgelerin Rus işgali sırasında saldırıya uğramasının ardından hafifletici önlemler aldığını söyledi.

Enerji ajansı, nükleer tesisteki 'temel' ekipmanın bir yangından sonra etkilenmediğini ve radyasyon seviyelerinde herhangi bir değişiklik gözlemlenmediğini söyledi.

Ukrayna'nın güneydoğusundaki tesis gece yoğun bir şekilde bombalandı. Rus birlikleri, Ukrayna'daki işgal sırasında Avrupa'nın en büyük nükleer santralini hedef aldı
Moskova'nın iletişim gözlemcisi bugün, Rusya'daki yetkililerin BBC Rus servisi, Radio Liberty ve Meduza medya kuruluşuna erişimi kısıtladığını söyledi.

Bu, BBC'nin ülkenin dışişleri bakanlığı tarafından Rusya'daki iç siyasi durumu ve güvenliği baltalamakla suçlanmasından sadece bir gün sonra geldi. Boris Johnson Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "pervasız eylemlerinin" tüm Avrupa'nın güvenliğini doğrudan tehdit edebileceğini söyledi.

Rusya , elektrik santraline yönelik saldırısını derhal durdurmalı ve santrale acil servislerin sınırsız erişimine izin vermelidir” dedi .

Downing Street bir basın açıklamasında şunları söyledi: "Başbakan, Başkan Putin'in pervasız eylemlerinin artık tüm Avrupa'nın güvenliğini doğrudan tehdit edebileceğini söyledi." Johnson, Rusya Devlet Başkanı Putin'in 'pervasız' eylemlerinin tüm Avrupa'yı tehdit edebileceğini söyledi.

Şirketin CEO'su Brian Chesky Twitter'da yaptığı açıklamada, ev kiralama şirketi Airbnb Inc'in Ukrayna'yı işgal etmedeki müttefiki Rusya ve Beyaz Rusya'daki tüm faaliyetlerini askıya almaya karar verdiğini söyledi.

Profil adı, sosyal medya platformlarında Avrupa ülkesiyle dayanışma göstermenin önemli bir yolu olan Ukrayna bayrağının simgesini taşıyordu.

Ukrayna'yı Rus işgalinden korumak için daha fazla askeri uçak arayan Ukrayna dışişleri bakanı Cuma gününün erken saatlerinde duygusal bir savunma yaptı.

"Aslarımız göklerimizi kahramanca savunuyor. Ancak Rusya'nın avantajı var. Ukrayna'ya hala askeri uçak sağlamayan sevgili ortaklar: Ukraynalı çocuklar Mariupol, Kherson, Kharkiv ve diğer şehirlerde bombalar altındayken nasıl uyuyabilirsiniz?” Bakan Twitter'da yazdı. "Artık bu kararı alabilirsin. Yap!"

Rusya, binlerce kişiyi öldüren ve 1 milyondan fazla insanı evlerinden uzaklaştıran bir kara ve hava saldırısıyla Ukrayna'yı dövdü.

Ukrayna'nın acil durum ajansı, kuzeydeki Chernihiv kentinde düzenlenen bir hava saldırısında en az 33 kişinin öldüğünü söyledi. Boris Johnson, Ukrayna'daki nükleer bir tesisin saldırıya uğramasından kısa bir süre sonra Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ile görüştü.

“Az önce Başkan @ZelenskyyUa ile Zaporizhzhia nükleer santralindeki son derece endişe verici durum hakkında konuştum. Rusya, elektrik santraline yönelik saldırısını derhal durdurmalı ve santrale acil servislerin sınırsız erişimine izin vermelidir” dedi.