Ukrayna Rusya Son Dakika Rusya Savaşı Kazanıyor Mu? Ukrayna Rusya savaşında son durum ne? Başbakandan savaş bitmeli çağrısı

Rusya-Ukrayna savaşı: Ukrayna başbakan yardımcısı Mariupol dahil olmak üzere şehirlerde anlaşmaya varılan çatışmaları durdurun diyor. Uluslararası öğrenciler ve Ukraynalılar, iki hafta boyunca yetersiz gıda ile bir bodrumda ateş altında kaldıktan sonra dün gece Sumy'den trenle kaçmayı başaranlar arasındaydı.

BBC'den Sarah Rainsford, dün yaklaşık 7.000 kişinin güvenli bir şekilde tahliye edildiğini bildirdi.
 Ukrayna hükümeti Çarşamba günü yayınlanan bir kabine kararına göre çavdar, arpa, karabuğday, darı, şeker, tuz ve et ihracatını bu yılın sonuna kadar yasakladı .

Bu, Avrupa genelinde gıda güvenliğini keskin bir odak haline getirecek ve tahıl kıtlığına ve kırılma da dahil olmak üzere temel pirinç fiyatlarına yol açacaktır. Rusya ve Ukrayna, dünya buğday ve arpa ihracatının yaklaşık %30'undan sorumlu.

İrlanda tarım bakanı Charlie McConalogue RTE'ye, birçok süt ve sığır eti üreticisi olan çiftçilerin bu yıl tahıl yetiştirmeyi düşünmeleri gerektiğini söyledi. Ülkenin tahılının yüzde 60'ını ithal ettiğini söyledi.
Polonya, Ukrayna'ya MiG-29 savaş uçağı sağlamaya hazır - ancak cumhurbaşkanının bir danışmanı, yalnızca NATO çerçevesinde olduğunu söyledi.

Reuters'in bildirdiğine göre, ABD'nin Washington'a Polonya uçakları sağlama önerisini reddetmesinden sonra geldi.

Andrzej Duda'nın danışmanı Jakub Kumoch, kamu yayıncısı TVP Info'ya verdiği demeçte, "ABD, bu uçakların Amerikan üslerinden Ukrayna'ya gelmesini istemiyor" dedi. Polonya harekete geçmeye hazır, ancak sadece ittifak çerçevesinde, NATO çerçevesinde.”

Ukrayna, batılı ülkelerden Rus işgaline yanıt vermek için savaş uçakları sağlamalarını istedi. Ancak dün, Polonya'nın tüm MIG-29 jetlerini ABD için Almanya'daki Ramstein hava üssüne konuşlandırmaya hazır olduğunu söylemesinin ve diğer NATO üyelerini de aynısını yapmaya çağırmasının ardından Pentagon, teklifi "kabul edilebilir" bularak reddetti.
3 Mart günü öğleden sonra 12.15 sularında bir meydan birden fazla bombayla vurularak siviller öldü ve binalar ciddi şekilde hasar gördü.

STK'nın kriz müdahale ekibi tarafından yapılan analiz, saldırının büyük olasılıkla “aptal bombalar” olarak bilinen en az 8 güdümsüz hava bombası kullanan bir Rus hava saldırısı olduğu sonucuna vardı.

Google Haritalar, daha fazla trafik bilgisi ve yeni iPhone özellikleri ekler Google Haritalar, daha fazla trafik bilgisi ve yeni iPhone özellikleri ekler

Ailesiyle birlikte yakınlarda yaşayan 21 yaşındaki bir öğrenci olan Alina, Uluslararası Af Örgütü'ne şunları söyledi:

“Çok, çok yüksek bir uğultu duydum ve binamızın sallandığını hissettim. Sanki dairemiz şişiyor gibiydi... Ve iki saniye sonra pencerelerin avluya doğru uçtuğunu duydum. Binamız çok sallandı; Duvarların kalmayacağını düşündüm.

“Vızıltıyı duyduğumda, büyükannemi benimle birlikte koridora çağırdım. Yere yattık ve muhtemelen bizi kurtaran da bu oldu.”

Hayatta kalan ailesinin de ekmek kuyruğunda olduğunu ancak sıra çok uzun olduğu için ayrılmaya karar verdiğini söyledi. "O çizgide olan insanlar artık yok."

Ukrayna Af Örgütü direktörü Oksana Pokalchuk bugün, “Saldırı bir savaş suçu olarak soruşturulmalı” dedi.
Ukrayna'nın kültürel mirasını kurtarmak için yarış. Lviv'deki Luke Harding ve Harriet Sherwood raporu:

Lviv belediye meclisi miras koruma dairesi başkanı Onyschenko, “Kültürümüzü kaybedersek kimliğimizi de kaybederiz” dedi. “Lviv her zaman çok kültürlü olmuştur. Polonyalılar, Almanlar, Yahudiler, Ermeniler ve Macarlar inşa etti. Unesco listesinde." Kendisi ve meslektaşlarının korunması gereken uzun bir nesneler listesi üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşı çok yönlü bir felaket oldu. Ordusu yoğun nüfuslu şehirleri bombalayarak yüzlerce kişiyi öldürdü. 2 milyondan fazla mülteci, Avrupa'nın ikinci dünya savaşından bu yana en büyük göçünde yurt dışına kaçtı. Kuşatılmış Mariupol'da aileler, bir haftadan fazla bir süre boyunca sıcaktan, sudan ve elektrikten yoksun, çaresiz koşullarda yaşadılar.

Bu insani felaketin yanı sıra kültür varlıkları da bombalanmış ve zarar görmüştür. Bunlar arasında Kiev'in kuzeybatısındaki Ivankiv şehrinde bulunan ve Ukraynalı halk sanatçısı Maria Prymachenko'nun düzinelerce eserine ev sahipliği yapan, bazıları artık sonsuza kadar kayıp olan bir müze var. Geçen hafta Rus kuvvetleri Kharkiv'deki varsayım katedralini bombaladı ve enkazına enkaz attı.