Ukrayna Başbakanı Rusya'nın Ukrayna'yı Silmeyi Hedeflediğini Söyledi Bombardımanlar Yoğunlaştı. Rusya, Karadeniz'deki Kherson limanını ele geçirdiğini iddia ederken, Biden Putin'i işgal için 'ödeyecek' konusunda uyardı. Rusya, Ukrayna'yı, tarihini ve halkını silmeyi hedefliyor, kuşatma altındaki ülkenin cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy , Moskova'nın uluslararası tecrit karşısında ilk büyük şehrini devam eden şiddetli çatışmalar ortasında ele geçirdiğini iddia ettiği gibi.

Ukrayna Başbakanı Rusya'nın Ukrayna'yı Silmeyi Hedeflediğini Söyledi Bombardımanlar Yoğunlaştı. Rusya, Karadeniz'deki Kherson limanını ele geçirdiğini iddia ederken, Biden Putin'i işgal için 'ödeyecek' konusunda uyardı. Rusya, Ukrayna'yı, tarihini ve halkını silmeyi hedefliyor, kuşatma altındaki ülkenin cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy , Moskova'nın uluslararası tecrit karşısında ilk büyük şehrini devam eden şiddetli çatışmalar ortasında ele geçirdiğini iddia ettiği gibi.

Bir Rus savunma bakanlığı sözcüsü, kuvvetlerinin yaklaşık 250.000 nüfuslu Karadeniz'deki stratejik açıdan önemli Herson kentinin kontrolünü ele geçirdiğini söyledi. Yerel yetkililer, liman ve tren istasyonunun bir gecede ele geçirildiğini, ancak şehrin işgal edildiğini reddettiğini söyledi.

Yetkililer, Ukrayna'nın ikinci şehri Harkov'a, bir hastane ve üniversite de dahil olmak üzere sivil binaları vuran ve en az 21 sivili öldüren tekrarlanan füze saldırılarının ardından, Rus hava indirme birliklerinin Çarşamba günü saat 3 sularında şehir merkezi yakınlarına indiğini ve ağır çatışmalara girdiklerini söyledi. savaş. 4 vatandaşın daha hayatını kaybettiği bildirildi.
Harkov belediye başkanı Ihor Terekhov, şehirdeki her dört kişiden birinin Rusya'da akrabası olduğunu, ancak şehrin bugün Rusya'ya karşı tutumunun “tamamen farklı olduğunu” söyledi. Bunun olabileceğini asla beklemiyorduk: tamamen yıkım, imha, Ukrayna halkına karşı soykırım - bu affedilemez”.

Şehirde yaşayan 27 yaşındaki bilgisayar programcısı Oleksiy Demchenko, Guardian'a şunları söyledi: “Doğrusunu söylemek gerekirse, cehennem. İnsanların evlerini, sağlık tesislerini, parkları vuruyorlar. Bence hedefleri bizi psikolojik olarak kırmak çünkü tahliye etmemizi istiyorlar. Ama ordumuz bizi koruyacak. İnsanlar teslim olmayacak.”

Güneydoğudaki Mariupol şehri de Salı gecesi geç saatlerden bu yana giderek artan yoğun bombardıman altındaydı ve belediye başkanı Vadym Boichenko'ya göre yaralıları tahliye bile edemedi. “Rus güçleri 12 saattir durmadan bizi dümdüz ediyor” dedi.

Kitlesel Rus kuvvetleri, başkent Kiev'de belirleyici bir ilerlemeye hazırlanıyor gibi görünüyordu. Kentin belediye başkanı Vitali Klitschko, “Düşman başkente daha yakın güçler çekiyor” dedi. “Kiev tutuyor ve tutacak. Biz savaşacağız."
Ukrayna acil servisleri, işgalin başlamasından bu yana 2000'den fazla Ukraynalı sivilin öldürüldüğünü ve yüzlerce binanın -ulaşım tesisleri, hastaneler, kreşler, evler - yıkıldığını da sözlerine ekledi. Açıklamada, "Çocuklar, kadınlar ve savunma güçleri her saat hayatını kaybediyor" denildi.

Haki bir tişört giyen ve tıraşsız olan Zelenskiy, kısa bir video açıklamasında Ukrayna kuvvetlerinin işgalin yedi gün önce başlamasından bu yana yaklaşık 6.000 Rus askerini öldürdüğünü ancak batının tarafsız kalamayacağını ve ülkesine yardım etmek için daha fazlasını yapması gerektiğini söyledi.

Google Haritalar, daha fazla trafik bilgisi ve yeni iPhone özellikleri ekler Google Haritalar, daha fazla trafik bilgisi ve yeni iPhone özellikleri ekler

İkinci dünya savaşında işgalci Nazi birliklerinin başkentin neredeyse tüm Yahudi nüfusunu katlettiği Babyn Yar anıtını vuran Kiev'e füze saldırısının, Rusya'da ne kadar az insanın Ukrayna hakkında bilgi sahibi olduğunu gösterdiğini söyledi.

Zelenskiy, “Kiev ve tarihimiz hakkında hiçbir şey bilmiyorlar” dedi. Ama hepsinin tarihimizi, ülkemizi, hepimizi silme emri var” dedi. Bakan ayrıca AB hükümetlerini Ukrayna'nın bloğa acil katılım talebini desteklemeye çağırdı.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, bir heyetin Ukraynalı yetkililerle görüşmeye hazır olduğunu söyledi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba da ülkesinin hazır olduğunu söyledi ancak Rusya'nın taleplerinin değişmediğini ve Ukraynalıların hiçbir ültimatomu kabul etmeyeceklerini kaydetti.

Rus ilerlemesi, Moskova'nın beklediğinden daha şiddetli bir direnişle karşılandı. ABD'li gözlemciler, Kiev'in kuzeyindeki uzun bir Rus zırhlı konvoyunun, yiyecek ve yakıt kıtlığı da dahil olmak üzere lojistik sorunlar nedeniyle durduğunu söylediler. Bazı birimlerin moralinin düşük olduğu bildiriliyor.

Ancak askeri uzmanlar, Rusya'nın, Çeçenya ve Suriye'deki çatışmalarda olduğu gibi, şehir merkezlerini paramparça etmek ve savunma güçlerinin kararlılığını ezmek için ağır topçu ve hava bombardımanlarına güvenerek taktik değiştirmesinden endişe duyduklarını söylediler. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya'nın eylemlerinin savaş suçu olarak nitelendirildiğini söyledi.

Hava kuvvetleri sayıca çok az olan Ukrayna, NATO'ya ülke üzerinde uçuşa yasak bölge kurma çağrısında bulundu; bu, Batılı hükümetlerin ittifakı dünyanın en büyük nükleer gücüyle doğrudan silahlı çatışmaya sokma riski nedeniyle dikkate almaya isteksiz olduğu bir talep. güç.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Çarşamba günü , "tüm Avrupa'da Rusya'ya karşı bir savaşa yol açacağını" ve aynı zamanda Ukraynalı pilotların Rus güçlerini havadan hedef almasını engelleyeceğini söyleyerek uçuşa yasak bölgeyi reddetti . Moskova'nın daha güçlü kara birlikleri ve tankları için avantaj.

BM, Ukrayna'da yaşayan Afrika ve Orta Doğu'dan birçok öğrenci ve göçmen işçi de dahil olmak üzere 836.000 kişinin çatışmadan kaçtığını söyledi. Varşova hükümeti, en az 450 binin Ukrayna'dan Polonya'ya sınırdan geçtiğini ve 113 bininin Romanya'ya ulaştığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Ukrayna temsilcisi Jarno Hubicht Guardian'a şunları söyledi: “İnsani bir krize doğru ilerliyoruz. Sağlık hizmeti erzakları sığınaklara ve bodrumlara taşınıyor. Elektrik temini, oksijen ve ilaçlar konusunda endişeliyiz. Bazılarının malzemeleri zaten tükeniyor.”

Avrupa Komisyonu Çarşamba günü, Ukrayna ihtilafından gelen mültecilere, oturma izni ve tüm üye ülkelerde istihdam ve sosyal refaha erişim de dahil olmak üzere geçici koruma sağlanmasını önerdi. Öneri Perşembe günü AB içişleri bakanları tarafından tartışılacak.

Vladimir Putin'e yönelik iğneleyici bir saldırıda Joe Biden , Salı günü geç saatlerde birliğin durumu konuşmasında ABD Kongresi'ne Kremlin'in Ukrayna'yı işgal etme kararının Rusya'yı “daha ​​​​zayıf ve dünyanın geri kalanını daha güçlü” bırakacağını söyledi.