Turner ödülü: Trafalgar Square kısa liste arasında krem ​​şanti ve sinek heykeli. Heather Phillipson, Ingrid Pollard, Veronica Ryan ve Sin Wai Kin, ödül olarak Liverpool'a geri dönüyor. Trafalgar Meydanı'nda üzerine bir kiraz, bir drone ve bir sinekle süslenmiş krem ​​şanti dolu dördüncü heykeli yerleştiren sanatçı, bu yılki Turner ödülü için kısa listeye alındı.

Turner ödülü: Trafalgar Square kısa liste arasında krem ​​şanti ve sinek heykeli. Heather Phillipson, Ingrid Pollard, Veronica Ryan ve Sin Wai Kin, ödül olarak Liverpool'a geri dönüyor. Trafalgar Meydanı'nda üzerine bir kiraz, bir drone ve bir sinekle süslenmiş krem ​​şanti dolu dördüncü heykeli yerleştiren sanatçı, bu yılki Turner ödülü için kısa listeye alındı.

Heather Phillipson, 15 yıldan sonra ilk kez Liverpool'a dönerken, bu yılki ödülün kısa listesinde Ingrid Pollard, Veronica Ryan ve Sin Wai Kin'e katıldı.

Dünyanın en tanınmış görsel sanat ödülleri için yarışan sanatçılar, toplumlar pandemiden çıktıkça insanların birbirleriyle ve çevrelerindeki dünyayla yeniden bağlantı kurmasına yardımcı olmak için farklı medya ve ifade biçimlerini kullanıyor.

Phillipson kişisel sergisi RUPTURE NO 1: Tate Britain'de ısırılan şeftaliye üfleme ve Trafalgar Meydanı'ndaki dördüncü kaide komisyonu THE END için aday gösterildi. Pratiği, “kuantum düşünce deneyleri” olarak adlandırdığı şeyde farklı materyallerin, medyanın ve jestlerin çarpışmasını içerir.

Jüri, kilitlenme sonrasında Phillipson'ın sürükleyici Tate sergisini ziyaret etmenin ezici deneyimini “ve acil ve karmaşık fikirleri araştırmak için saçmalık, trajedi ve hayal gücünü birleştirme şeklini alkışladı”.

Pollard, Milton Keynes'deki MK Gallery'deki Carbon Slowly Turning adlı solo sergisi için aday gösterildi. Öncelikli olarak fotoğraf, ama aynı zamanda heykel, film ve ses alanında da çalışan sanatçı, doğal dünyayla ilişkimizi sorguluyor ve İngilizlik, ırk ve cinsellik gibi fikirleri sorguluyor.

Tate, Pollard'ın çalışmalarının onlarca yıldır gözlerden uzak gizlenmiş hikayeleri ve tarihleri ​​ortaya çıkardığını söyledi. “[Jüri] Pollard'ın son çalışmasındaki cesur yeni gelişmelerden, özellikle de Pollard'ın uzayda hareket eden figürle ilgili kariyeri boyunca süren araştırmasına dayanan yeni bir dizi kinetik, antropomorfik heykelden etkilendi” diye ekledi.

Bristol'deki Spike Island'daki bir Spektrum Boyunca kişisel sergisi ve Londra'daki Hackney Windrush sanat komisyonu için aday gösterilen Ryan, yer değiştirme, parçalanma ve yabancılaşmaya gönderme yapmak için kaplar, bölmeler ve doğal ve fabrikasyon formların kombinasyonlarını kullanarak heykelsi nesneler ve enstalasyonlar yaratıyor.
Jüri, ekoloji, tarih ve yer değiştirmenin yanı sıra pandeminin psikolojik etkisini araştıran Spike Adası'ndaki bir ikamet sırasında yaptığı yeni çalışmasına övgüde bulundu. Tate, "Hem galeride hem de Hackney'deki kamu komisyonu için yaptığı heykellerinin enfes duygusallığı ve dokunsallığından" etkilendiklerini söyledi.

Sin, British Art Show 9'daki katılımları ve Frieze London sanat fuarındaki Blindspot Gallery'deki solo sunumlarıyla aday gösterildi. Performans, hareketli görüntü, yazı ve baskı yoluyla hikayeler anlatırlar.

Tate, ikili kategoriler arasında var olan kendi deneyimlerinden yola çıkarak, "çalışmaları arzu, özdeşleşme ve bilincin yaşanmış gerçekliklerini betimlemek için kurgusal anlatılar gerçekleştiriyor" dedi. Jüri, Sin'in geleneksel Çin felsefesi ve dramaturjisinin çağdaş drag, müzik ve şiirle kesiştiği Parçalar 2021'deki Dream of Wholeness filmine dikkat çekti.
Turner ödülü, çağdaş İngiliz sanatındaki yeni gelişmeler hakkında kamuoyunda tartışmayı teşvik etmeyi amaçlıyor. 1984 yılında kurulan, radikal İngiliz ressam JMW Turner'ın (1775-1851) adını almıştır. Her yıl, bir kazanana 25.000 Sterlin verilir ve 10.000 Sterlin kısa listeye kalan diğer sanatçıların her birine verilir.
Tate Liverpool, şehrin Avrupa Kültür Başkenti yılını başlatmasına yardımcı olduğu 2007 yılında ödüle ev sahipliği yapan Londra dışındaki ilk galeri oldu.

Serenay Sarıkaya ve Burak Deniz İle Aşk Mı Yaşıyor İlk Kez Açıkladı Serenay Sarıkaya ve Burak Deniz İle Aşk Mı Yaşıyor İlk Kez Açıkladı

Tate Britain direktörü ve Turner Ödülü jürisinin eş başkanı Alex Farquharson şunları söyledi: “Mayıs 2021'de birçok müze ve galerinin yeniden açılmasıyla, bu heyecan verici derecede zengin ve çeşitli Turner ödülü kısa listesi.
"Sanat, geçtiğimiz yıl boyunca çok ihtiyaç duyulan keyfi ve kaçışı sağladı, ancak kısa listeye kalan dört sanatçının uygulamalarının çeşitli örneklerinin gösterdiği gibi, birbirimizle ve çevremizdeki dünyayla yeniden bağlantı kurmamıza da yardımcı oldu."

Tate Liverpool'un direktörü ve Turner ödül jürisinin eş başkanı Helen Legg şunları söyledi: “Jüri, tecritlerin hafifletilmesinden yararlanarak, ortaya çıkan yaratıcılık patlamasının tadını çıkarmak için ülkenin dört bir yanına gitti. pandemi. Sonuç, jürileri sunumlarının yoğunluğuyla etkileyen ve aynı zamanda bugün toplumumuzun karşı karşıya olduğu önemli sorunlarla ilgilenen, her biri tekil bir vizyona sahip, farklı bir sanatçı grubudur.”

Geçen yılki ödülü, Kuzey İrlanda'daki mezhep ayrımının dört bir yanından 11 kişilik bir sanatçı grubu olan Array Collective kazandı . Diğer dört sanat kolektifini yendiler, ilk kez hiçbir sanatçı ödül için kısa listeye alınmadı.

Bu yılın kazananı Aralık ayında yapılacak bir törenle açıklanacak ve çalışmalarının bir sergisi 20 Ekim 2022'den 19 Mart 2023'e kadar Tate Liverpool'da yapılacak.