Avrupa Birliği ve bir kaç ülkenin daha ortaklaşa imzalamış olduğu Shengen Sözleşmesine göre Avrupa’nın çoğu ülkesi Avrupa Birliği üye ülkeleri Türkiye vatandaşlarından vize istemektedir.

Avrupa Birliği ve bir kaç ülkenin daha ortaklaşa imzalamış olduğu Shengen Sözleşmesine göre Avrupa’nın çoğu ülkesi Avrupa Birliği üye ülkeleri Türkiye vatandaşlarından vize istemektedir.

Fakat Avrupa kıtası sınırları içerisinde olup vizesiz gidebileceğimiz, sadece pasaportla giriş yapabileceğimiz ülkeler de mevcut. Bu ülkelere sadece geçerli ve süresi dolmamış bir pasaportla girmek mümkün.

İşte 2021 Ağustos İtibariyle Avrupa’da Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler:

1. Andorra: Kuzeyinde Fransa, güneyinde ise İspanya’nın komşusu olan ve bu iki ülkenin sınırları arasında kendine yer bulan Avrupa’nın en küçük ülkelerinden birisi Andorra. Zamanında bu arada kalmanın verdiği etkiyle dünyadan soyutlanma noktasına gelen Andorra, bu aralar Avrupa’da önemli turizm noktalarından birisi konumunda. 85.470 nüfusu olan Andorra’nn yılda yaklaşık 10 milyon turist ağırladığı tahmin edilmektedir.

Türk vatandaşlarının buraya yapacakları ziyarette 90 güne kadar kalacakları tatillerinde vizeden muaf olduklarını yani vize almalarına gerek olmadığını belirtmek isteriz. Ancak hiç bir hava ve deniz ulaşımı olmayan Andorra’ya gitmek için ya Fransa’dan yada İspanya’dan giriş yapmak gerekmektedir. Ve bu ülkelere giriş için Shengen Vizesi ihtiyacı vardır. Bu hususu önemle dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

2. Arnavutluk: Bir Güneydoğu Avrupa ülkesi olan Arnavutluk tam 400 seneden fazla bir süre Osmanlı İmparatorluğu himayesinde kalmış bir ülkedir. Bundan dolayı bazı yerlerinde Osmanlı izlerini bulabilmek hala mümkündür. Başkenti Tiran olan Arnavutluk’un gezilecek önemli şehirleri arasında Tiran, Avlonya, İşkodra, Berat, Debre gibi şehirleri sayılabilir. Adriyatik Denizine kıyısı olan ülkede çok güzel deniz sahilleri mevcuttur. 2016 nüfus sayımına göre 2,886,026 kişi yaşamaktadır Arnavutlukta.

Türk vatandaşları 90 güne kadar yapacakları ziyarette vize muafiyetine sahiptir.

3. Azerbaycan: Ülkemizin kardeş ülkelerin hası’dır Azerbaycan. Tarihten gelen kardeşlik ve dostluk günümüzde de turizm ve ekonomik amaçlı oldukça ileri seviyede devam etmektedir. Başkenti Bakü olan Azerbaycan’ın nüfusu 2016 sayımına göre 9.800.700’dür. Rusya, Gürcistan, Ermenistan, İran gibi ülkelerle komşu olan Azerbaycan’ın Gence, Şeki, Mingeçevir, Hankendi, Goranboy gibi turistik şehirleri vardır. Dünyanın Yeni Yedi Harikası listesinin belirlenmesinde aday gösterilen Çamur Volkanlarının yarısı Azerbaycan sınırları içerisinde yer almaktadır. Ayrıca Hazar Denizi, Kura Nehri gibi önemli coğrafi alanlara sahip bir ülkedir.

Azerbaycan’ı ziyaret edecek Umumi Pasaport sahipleri normal şartlarda vizeye tabidir. Bu vize ise havayolu ile gelenler için Bakü Haydar Aliyev Havalimanında 30 gün süre için anında alınabilmektedir.

Karayolu ile ziyaret yapacak olan yolcular ise vizelerini Azerbaycan’ın Türkiyede bulunan Büyükelçilik ve Başkonsolosluk temsilciliklerinden almaları gerekmektedir. Azerbaycan’a karayolu ile ulaşım ise Gürcistan ve İran üzerinden sağlanmaktadır.

Türkiye’ye Vize İstemeden Gidilen Avrupa Ülkeleri Listesi2

4. Belarus Cumhuriyeti ( Beyaz Rusya ): Polonya, Letonya, Ukrayna, Rusya Federasyonu gibi komşu ülkelere sahip olan Belarus’un başkenti Misnk’tir. Denize kıyısı olmayan bir ülkedir buna rağmen yaklaşık 11.000 adet göle sahiptir. Birleşmiş Milletler verilerine göre ülkenin yaklaşık yüzde 40’ı ormanlarla kaplıdır.  Neman, Pripyat ve Dinyeper gibi önemli akarsulara sahip bir ülke olan Belarus’un nüfusu 2016 yılı verilerine göre 9,498,700 ‘dür.

Burayı ziyaret edecek Türk vatandaşları 30 güne kadar vize olmadan kalabilirler.

5. Bosna Hersek: Osmanlı İmparatorluğunun etkilerini Avrupada belki de en çok hissettiğimiz ülkelerin başında gelen Bosna Hersek’in 2013 yılı verilerine göre nüfusu 3,531,159’dur. Adriyatik Denizine küçük de olsa bir kıyısı mevcuttur. Başkenti Saray Bosna’dır ve 1984 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca Mostar, Travnik, Tuzla, Bihac, Zenica gibi önemli ve turistik şehirlere sahiptir. Bosna Hersek’in en önemli gezilecek yerleri ise, Mostar Köprüsü, Başçarşı, Saat Kulesi, Bezistan, Latin Köprüsü ve Neretva Nehri gibi yerleri saymak mümkündür.

Türk vatandaşları buraya yapacakları ziyarette 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalacak şekilde vizeden muaftır.

6. Ermenistan: 1991 Eylül ayında bağımsızlığını ilan eden ülkenin başkenti Erivan, önemli şehirleri ise Gümrü, Vanadzor, Eçmiadzin ve Hrazdan’dır. Nüfusu ise 2011 verilerine göre 3.262.600 ‘dür.

Uçakla seyahat eden Umuma Mahsus Pasaport sahipleri havalimanına indiklerinde vizelerini kolaylıkla alabilmektedirler.

7. Gürcistan: Rusya, Azerbaycan, Ermenistan ve Türkiye ile komşu olan Gürcistan kıta olarak Avrupa kıtasında sayılmaktadır. Gürcistan’ın Karadenize kıyısı vardır ve burada güzel sahilleri vardır. Ayrıca dağlık bir araziye sahip olmasından dolayı kış turizmi de gelişmiştir. Gürcistan Canşia Devlet Müzesi, Gürcistan Sanat Müzesi, Tiflis Tarih ve Etnografya Müzesi ve Gori Stalin Müzesi gibi önemli müzelere sahip bir ülkedir. 2015 yılı verilerine göre 3.729.500 nüfusu olan Gürcistan’ın Karadenize ve Hazar Denizine akan önemli nehirleri vardır.

Gürcistan’ı ziyaret edecek olan Türk vatandaşları bir yıla kadar olan ziyaretlerinde vizeden muaftır. Ayrıca geçerli bir Türkiye Cumhuriyeti Kimliği ile pasaport olmadan da giriş yapılabilmektedir.

8. Karadağ: Adriyatik Denizine kıyısı olan Karadağ, 2006 yılında yapılan halkoylaması ile bağımsızlığına kavuşmuş olan bir Balkan ülkesidir. Başkenti Podgorica olan Karadağı’ın diğer önemli şehirleri Nikšić, Pljevlja, Bijelo Polje, Herceg Novi, Berane’dır. Karadağ da 400 seneden fazla Osmanlı hakimiyetinde kalmış bir ülkedir ve nüfusu 2013 verilerine göre 619.800’dur.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Karadağ ziyaretlerinde 180 gün içerisinde en fazla 90 gün olacak şekilde vize almaksızın kalabilirler.

9. Kosova: 2008 yılında Sırbistan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’nın hiç bir denize kıyısı yoktur. 2012 yılı verilerine göre 1.836.529 nüfusu olan Kosova’nın başkenti Priştine’dir ve diğer önemli şehirleri ise Yakova, Prizren, Ferizovik, Gilan, Mitroviça ve İpek’tir. Çok yüksek dağlara ve dik yamaçlara sahip bir ülkedir ve en önemli kış turizm şehri  Brezoviça’dır. Sultan Murat Türbesi, Türk Köyü Mamuşa, Gazi Mehmet Paşa Hamamı, Prizren Şehri ve İskender Bey’in Heykeli ise ülkede gezilip görülmesi gereken önemli yerlerden sadece birkaçı.

Kosovaya gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kosova tatillerinde 180 gün içerisinde en fazla 90 gün olacak şekilde vize almaksızın kalabilirler.

10. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti: Akdenizde bulunan en büyük üçüncü ada olan Kıbrıs adasında kurulu bulunan KKTC devletinin 2013 yılı verilerine göre nüfusu 313.626’dır. Başkenti Lefkoşa olan KKTC nin diğer önemli şehirleri ise Gazimağusa, Girne, Güzelyurt, İskele’dır. Bir ada devlet olması sebebiyle tamamıyla çevrili bir deniz sınırına sahiptir ve çok güzel plajları vardır. Plaj turizmi çok gelişmiştir.

Türkiye’ye Vize İstemeden Gidilen Avrupa Ülkeleri Listesi1

Türk vatandaşları KKTC ye girişte vizeden tamamen muaftır.

11. Makedonya: 600 yıla yakın Osmanlı İmparatorluğu himayesinde kalan Makedonyada da Osmanlı izlerini bulmak çok kolay. Başkenti ve en büyük şehri Üsküp’tür ve diğer önemli şehirleri ise Manastır, Kumanova, Pirlepe, Kalkandelen, Ohri, Köprülü, İştip, Gostivar ve Ustrumca’dır. 2014 tahminlerine göre ülke nüfusu 2,069,162’dir. Gezilip görülmesi gereken en önemli yerleri ise Büyük İskender Heykeli, Kokino Alanı, Matka Kanyonu, Ohrid Gölü ve Kasabası, Galichnik, Mavrovo Milli Parkı’dır.

Makedonya’ya gidecek olan Türk vatandaşları 90 güne kadar vize muafiyetine sahiptir.

12. Moldova: Başkenti Kişinev olan ülke 1991 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Doğu Avrupada yer alan Moldova’nın denizlere kıyısı yoktur. 2012 nüfus tahminlerine göre ülkede 3.559.500 kişi yaşamaktadır. Bălţi, Drochia, Donduşeni, Edinet gibi önemli şehirleri vardır. Gagavuzya bölgesinde ise Gagavuz Türkleri yaşamaktadırlar ve dilleri Türkiye Türkçesine çok benzemektedir.

Moldova’ya gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 güne kadar vize muafiyetine sahiptir.

13. Rusya Federasyonu: 150 milyona yakın nüfusu, doğuda Japonya, Kuzey Kore, Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelere komşu olan Rusya Federasyonu toprak sahası olarak dünyanın en büyük ülkesi konumundadır. Başkenti Moskova’dır. Moskova’da en önemli gezilecek yerler ise Kızıl Meydan, Kremlin Sarayı, Aziz Vasil Katedrali, Gorky Parkı, Devlet Tarih Müzesi gibi dünya çapında isim yapmış yerler bulunmaktadır. Moskova’dan sonra diğer önemli ve büyük şehirleri Sankt Peterburg, Novosibirsk, Yekaterinburg ve Kazan şehirleridir.

Rusya Federasyonu’nu ziyaret edecek umuma mahsus pasaport hamilleri olan Türk Vatandaşları 60 günü geçmeyen turistik ve iş görüşmesi amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.

14. Sırbistan: Sırbistan – Karadağ devletinin yıkılması ile kurulan Sırbistan’ın başkenti Belgrad’dır, başkentten sonra gelen diğer önemli şehirleri Novi Sad, Niş, Kragujevac, Subotica, Leskofça’dır. Balkanlarda bulunan Sırbistan’ın denizlere kıyısı bulunmamaktadır. 2013 yılı verilerine göre 7.243.007 nüfusu bulunan Sırbistan’ın en önemli gezilecek yerleri ise Tara Milli Parkı, Đerdap Milli Parkı, Novi Pazar, Gamzigrad, Şeytan’nın Şehri (Đavolja Varoš), Studenica Manastırı’dır.

Sırbistan’a gidecek Türk vatandaşları 180 gün içerisinde en fazla 90 gün vize almadan kalabilirler.


15. Ukrayna: Karadeniz ve Azak Denizi’ne kıyısı olan Ukrayna’nın 2013 yılı nüfusu 44.573.205’tir.  Rusya’dan sonra Avrupada en geniş araziye sahip olan ülke durumundadır. Başkenti Kiev’dir ve diğer önemli şehirleri ise Kharkov, Dnipro, Odessa, Lvivi, Sivastopol ve Kırım’dır. Ülkemizden özellikle son zamanlarda Kiev ve Lviv şehirlerine büyük bir rağbet vardır.  Ukrayna’da ziyaret edilmesi gereken önemli yerlerden bazıları şu şekildedir: Nezalezhnosti Meydanı, National Museum of the History of the Great Patriotic War, Kiev Pechersk Lavra gibi yerler sayılabilir.

Gözden kaçırmayın

Bridgerton'dan Simone Ashley, cesur sahneler, korselere uyum hakkında ilk kez konuştu Bridgerton'dan Simone Ashley, cesur sahneler, korselere uyum hakkında ilk kez konuştu

Ukrayna için Umuma Mahsus pasaport sahibi olan Türk vatandaşları toplam 180 gün içerisinde 90 güne kadar vize muafiyetine sahiptir. Ayrıca Ukrayna’ya girişte Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı yeterlidir. Ayrıca pasaport almaya gerek yoktur.