Tuğrul Bey Kimdir Alparslan Dizisi Tuğrul kim? Tuğrul Bey tarihte kim? Hangi tarihlerde yaşadı?

Tuğrul Bey Kimdir Alparslan Dizisi Tuğrul kim? Tuğrul Bey tarihte kim? Hangi tarihlerde yaşadı? TRT 1 ekranlarının yeni dizisi Alparslan Büyük Selçuklu isimli dizide geçen Tuğrul Bey kim, tarihte Tuğrul Bey kim? İşte merak edilenler...

TRT 1 ekranlarında yayınlanan senaryosunu Emre Konuk'un kaleme aldığı yönetmenliğini Sedat İnce'nin yaptığı dizide başrolleri Barış Arduç, Fahriye Evcen, Mehmet Özgür ve Erdinç Gülener hayat vermektedir. Dizinin oyuncu kadrosunda Barış Bağcı, Gizem Karaca, Sarp Leventoğlu, Yurdaer Okur, Zeynep Özder, Mim Kemal Öke, Batın Uçar, Korel Cezayirli, Ferit Kaya, Ayşegül Ünsal, Sinan Tuzcu gibi isimler yer almaktadır. Uyanış Büyük Selçuklu'nun tarih olarak öncesini konu alır Büyük Selçuklu İmparatorluğu'nun devlet yapısını ve savaşlarını konu edilen dizi TRT 1 ekranlarında 8 Kasım 2021 tarihinde başladı.

TUĞRUL BEY TARİHTE KİM?

Oğuzlar'ın Kınık boylarından Selçuk Bey'in Torunu olan Tuğrul Bey'in babası Altun Can Hatun ile evlendi. Tuğrul Bey selçuklulara yeni bir yurt arıyordu. Çağrı Bey ile Merv ve Nişabur isimli kentleri ele geçirdi. 1040'da Gaznelilerle savaştı. Dandanakan Savaşı'nı kazanarak kardeşi Çağrı Bey'i Horasan Valisi tayin etti. İran'ın büyük bir bölümüne sahip oldu. Toprakları Anadolu'ya kadar genişletti.

turprt

Seyyide Fatıma ile evlendi. İlk eşi hastalanıp ölünce Tuğrul Bey 4 Eylül 1063 tarihinde çocuksuz olarak vefat etti. Yerine yeğeni Alparslan tahta geçti. Tuprul Bey'in mezarı ise Tuğrul Kulesi'nde dir.

BARIŞ BAĞCI KİMDİR?

Alparslan Büyük Selçuklu'da Tuğrul Bey'e hayat veren Barış Bağcı 27 Mayıs 1975 tarihinde Karaman'da doğdu. 

Yasak Elma Dizi Kadrosuna Katılan Yeni Oyuncular Yasak Elma Dizi Kadrosuna Katılan Yeni Oyuncular

Konya Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu. Trabzon Devlet Tiyatrosu'nda görev aldıktan sonra İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda çalışmaya başladı. TRT 1'de yayınlanan Diriliş "Ertuğrul" dizisinde Moğol kumandanı Baycu Noyan karakterini canlandırdı. 2017 - 2020 yılları arasında Çember adlı polisiye dizisinde  Masumlar Apartmanı dizisinde Cüneyt karakterine hayat veren ünlü oyuncu Barış Bağcı, günümüzde TRT 1'de yayınlanan Alparslan: Büyük Selçuklu dizisinde Büyük Selçuklu Devleti'nin ilk hükümdarı, Çağrı Bey'in ağabeyi ve Sultan Alparslan'ın amcası olan Tuğrul Bey'e hayat vermektedir.