Masumlar Apartmanı Han'ın Hastalığı Ne Sınırda Kişilik Bozukluğu Nedir

Masumlar Apartmanı Han'ın Hastalığı Ne Sınırda Kişilik Bozukluğu Nedir Masumlar Apartmanı Han'ın hastalığı olan sınırda kişilik bozukluğu nedir? İşte belirtileri

Masumlar Apartmanı Han'ın Hastalığı Ne Sınırda Kişilik Bozukluğu Nedir

Masumlar Apartmanı Han'ın Hastalığı Ne Sınırda Kişilik Bozukluğu Nedir Masumlar Apartmanı Han'ın hastalığı olan sınırda kişilik bozukluğu nedir? İşte belirtileri.. TRT 1 ekranlarında yayınlanan Sınırda Kişilik Bozukluğu hastalığı nedir? Han'ın hastalığı Borderline teşhisi Masumlar Apartmanı dizisinin fragmanında dikkat çekerken izleyenler hastalığı araştırmaya başladı. Peki bahsi geçen kişilik bozukluğu nedir?

SINIRDA KİŞİLİK BOZUKLUĞU NEDİR?

Sınırda kişilik bozukluğu Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından nevrozlarla psikozlar arasında sınırda olan kişilik olarak görülen kişilik bozukluğu olarak tanımlanmıştır. Mikropsikotik davranışlar, disosiyatif belirtiler görülebilmektedir. İntihara eğilimli olan hastalarda kişiler arası iletişim çalkantılıdır. Tutarsız davranışlar sergiler.

Yapılan araştırmalarda sınırda kişilik patolojisinin kökenini normal kişilik özellikleri ile aşırı boyutlardaki değişkenleri oluşturmaktadır. Araştırmada en fazla ön plana çıkan iki farklı kişilik özelliği duygusal dengesizlik ve dürüstsellik olur. Belirtileri arasında kişinin kendisine ait kimlik duygusanda ve çevresi ile ilişkilerinde devamlı bir dengesizlik yaşadığı görülür. Özellikle cinsellik ve saldırganlık duygularını denetlemekte sorunlar ve ani öfke patlamaları ile görülür. Bu kişilerde kendine dönük saldırganlık davranışına yani intihara yöneldikleri, bedenlerine zarar veren yakma, kesme gibi eylemleri uyguladıkları bilinir. 

athena

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER