Efsane
Efsane
07 Ekim 2020 Çarşamba 21:52
Kuruluş Osman Çocuk Oyuncu Ahmet Kimdir Çocuk Oyuncu Ahmet Hangi Rolde Oynuyor

Kamumanset.com - Kuruluş Osman Çocuk Oyuncu Ahmet Kimdir Çocuk Oyuncu Ahmet Hangi Rolde Oynuyor. Kuruluş Osmanın bu akşam oynayan bölümünde çocuk oyuncu olarak diziye dahil olan Ahmet isimli  çocuk oyuncunun kim olduğu merakla aranmaktadır. Obaya baskın yiyen ve baskın sırasında Bala hatun tarafından kurtarılmaya çalışılan çocuk oyuncu Ahmet demircinin oğlu olarak oyuna dahil olmuştur. Demirci Davutun oğlu olarak oyuna dahil olan Ahmet  cesur görüntüsüyle dikkatleri üzerine çekmiştir. Dizide esir olan babası Demircinin ile birlikte esir düşen Ahmetin gözleri önünde babasının Tekfurun adamları tarafından öldürüldüğüne şahit olmuştur. Her ne kadar engel olmaya çalışsada babası gözleri öünde şehit olmuştur. Esir düşenler arasında Boran alpte bulunmaktadır. Boran Alp her ne kadar engel olmaya çalışsada Demircinin şehit edilmesine engel olamamaıştır.

Kulucahisar Kalesi fethiyle, Konstantiniye'nin ve imparatorun öfkesini üzerine çeken Osman Bey, uç bölgesinde huzuru tesis etmiştir. Osman Bey'e karşı harekete geçen ve en deneyimli kumandanlarından Aya Nikola'yı bölgeye gönderme kararı alan Bizans İmparatoru, başarılarıyla tüm obalara umut olan bu Türk beyini saf dışı bırakmaya kararlıdır. Kayı Obası'nın yazı geçirdiği yaylaya yapılan sürpriz baskın Bizans'ın emellerini açık ederken, bu alçaklığın hesabını sormaya kararlı olan Osman Bey; Aksakallılar'dan aldığı görevle Alplerini bir araya toplar. Ertuğrul Bey'in dönüşü ise yaralarını sarmaya çalışan Kayı Obası'nda coşkuyla karşılanır. Osman Bey ve Alpleri Bizans ordusunu bertaraf edebilecek mi? Osman Bey, Aksakallılar'dan nasıl bir vazife alacak? Ertuğrul Bey'in dönüşüyle Kayı Obası'ndaki dengeler nasıl değişecek? Aya Nikola, uç bölgesinde Bizans hakimiyetini yeniden tesis etmek için neler yapacak? Bala Hatun, Kayılar'a yapılan baskından kurtulabilecek mi?

Kulucahisar Kalesi’nin bulunduğu il ve kalenin fethi, Kuruluş Osman dizisiyle yeniden gündeme geldi. Dizide Osman Bey, Kayı Obası Alpleri ile birlikte Kulucahisar Kalesi’ni ele geçirip Sofia'yı alt etmek üzere için plan kurup harekete geçiyor. Peki, Kulucahisar kalesi tarihte ne zaman fethedildi? Kulucahisar Kalesi nerede? Kulucahisar Kalesi fethi ile ilgili bilgiler...

Osmangazi, 1281 yılında babası Ertuğrulgazi’den kendisine miras kalan Söğüt-Domaniç hattından hareketle, çevresindeki Rum tekfurlarına karşı belli bir sistematiği bulunan bir dizi askerî harekâta girişmiştir. Bunun sonucunda ilki Kulacahisar sonuncusu da İnegöl olmak üzere fetihler gerçekleştirmiştir. Osman Bey'in genişleme stratejisi içindeİnegöl tekfuru ile mücadelede ilk önemli atak İnegöl'ün hemen yakını nyer alan Kulaca'nın fethi olmuştur.

Kulacahisar’ın Fethi veya Kulacahisar Baskını; Osman Bey komutasındaki Türk kuvvetleri ile Bizans’a karşı 1285 yılında yapılan savaştır. Osman Bey; Ermeni Beli Muharebesi’nde yeğeni Savcı Bey’in oğlu Bay Hoca’nın şehit düşmesi üzerine İnegöl’e birkaç fersah mesafede olan ve Emirdağ’ın eteğinde bulunan bu hisarı fethetmiştir. 300 kişilik kuvvetle bir gece baskını sonucu kale Türkler’in eline geçmiştir. Bu Osmanlı İmparatorluğu tarihindeki ilk kale fethidir. Hristiyan ahali de Osman Bey’in hükümdarlığını kabul ettiği için oradaki insanlara zarar verilmedi.

Kuruluş Osman Nerede Çekiliyor? Kuruluş Osman dizisinin seti İstanbul ilinin Beykoz ilçesine bağlı Riva'da kurulan platoda çekiliyor. Dizinin çekim yerinde devasa kaleler, hanlar, hamamlar, camiler, kiliseler, en ince ayrıntısına kadar titizlikle inşa edildi. Şu anda Avrupa'nın en büyüğü olan platoda 60 ayrı marangoz ekibi çalışıyor. Kuruluş Osman nerede çekiliyor? Kuruluş Osman'ın seti... Dizide 800 metrelik yapay göl ise koca bir nehir olarak aktarılacak. Şuanda Kuruluş Osman dizi setinde 1500 kişi yeni sezon içim hummalı bir şekilde çalışıyor. .

Tarih kayıtlarında ise Kulaca Kalesi ile alakalı şu bilgiler yer almakta.

Fetih'den Önce

 Kayı Aşireti Söğüt ve Domaniç bölgesindeki hâkimiyetiyle varlığını sürdürmekteydi. Anadolu'da bulunan diğer Türk beylikleri çok güçlü oldukları için Kayı Aşiretini önemsemiyorlardı. Osman Gazi'de buna karşılık Türk beylikleri yerine Bizans bölgelerine akınlar düzenliyordu.1284 yılında Bizans ile ilk savaş olan Ermenibeli savaşı yaşanmış ve Bizans ordusu savaştan bir sonuç alamamıştı. Osman Gazi bu savaştan beri diğer küçük Türk boylarını etrafında toplamış ve Kayı aşireti yeni katılanlarla daha da büyümüştü.Osman Gazi Bizans'a ait stratejik bir kaleyi ele geçirmek ve ilk savaşta şehit düşen yeğeni Baykoca'nın intikamını almak için Kulacahisar Kalesinin fethine karar verdi.

 Kulacahisar'ın Fethi

 Osman Gazi bütün birliklerini toplayarak bir gece ansızın Kulacahisar kalesine baskın düzenlemeye karar verdi.300 kişilik Kayı ordusu Ermenibeli savaşından bir yıl sonra 1285 yılında Kulacahisar kalesine gece baskın düzenledi. Kısa bir mücadele sonrası kale teslim oldu ve Osman Gazi'nin eline geçti.

 Fetih'den sonra

 Kayı beyliği ilk kale fethini gerçekleştirmiş oldu. Osman Gazi Bizans'a karşı çok önemli bir kaleyi ele geçirince İnegöl Tekfuru Kayı aşiretine baskı yapmaya başladı.Osman Gazi kaleyi fethedince kale halkına şu konuşmayı yaptı: "Gönlünüzü hoş tutun. Korkmayın. Canınıza, malınıza, ırzınıza zerre ziyan gelmeyecektir. Bunu ben. Kayı beyi Osman size söyledim. Şimdi, pazara gidecekler yola koyulsun. Onları benim yiğitlerim koruyacaktır. Dönüşünüzde de böyle olacaktır. Bundan böyle hep böyle olacaktır. Kulacahisar’ı hep yiğitlerim koruyacaktır. Size ziyan verecekleri yiğitlerim karşılayacaktır. Geceniz gündüzünüzden emin olacaktır."

Son Güncelleme: 07.10.2020 22:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.