Teknoloji patronları, gelecek yıldan itibaren Ofcom soruşturmalarını engellerlerse hapse girebilirÇevrimiçi güvenlik faturasının elden geçirilmesi, üst düzey yöneticilerin cezai kovuşturması için ek süreyi iki yıldan iki aya indirdi.

Teknoloji patronları, gelecek yıldan itibaren Ofcom soruşturmalarını engellerlerse hapse girebilir
Çevrimiçi güvenlik faturasının elden geçirilmesi, üst düzey yöneticilerin cezai kovuşturması için ek süreyi iki yıldan iki aya indirdi. Teknoloji patronları, önemli bir çevrimiçi güvenlik faturasının kapsamlı bir revizyonu kapsamında, gelecek yıl iletişim bekçisi tarafından yürütülen soruşturmaları engellerlerse, kovuşturma ve iki yıla kadar hapis cezası tehdidiyle karşı karşıya.

Hükümet, üst düzey yöneticilerin cezai kovuşturması için ek süreyi iki yıldan 22 aya indirdi, bu da teknoloji patronlarının gelecek yılın başlarından itibaren suçlarla suçlanabileceği anlamına geliyor.

Değişiklik, hükümetin, kullanıcıları zararlı içerikten korumak için sosyal medya platformlarına ve arama motorlarına özen gösterme yükümlülüğü getiren yenilenmiş bir çevrimiçi güvenlik faturası yayınlamasıyla duyuruldu. Yeni önlemler şunları içeriyor:

İngiltere ve Galler'de siber teşhircilik, dijital "yığınlarda" yer alma ve tehdit edici sosyal medya gönderileri göndermeyi kapsayan yeni cezai suçlar. Teknoloji firmaları, dolandırıcılık reklamlarının çevrimiçi görünmesini engellemelidir.

Büyük platformlar, ırkçı istismarı ve yeme bozukluklarıyla bağlantılı gönderileri içerebilecek belirli yasal ancak zararlı içerik kategorilerini ele almalıdır.

Pornografi barındıran siteler , içeriklerine erişmeye çalışan kişiler üzerinde yaş kontrolü yapmalıdır.

Perşembe günü meclise sunulan güncellenmiş mevzuat, düzenleyici Ofcom'dan gelen bilgi taleplerine "doğru ve zamanında" yanıt veremeyen üst düzey yöneticiler için İngiltere çapında para cezası veya hapis cezası önerilerini doğruluyor ve öne sürüyor.

Şirketler ve çalışanlar için geçerli olan iki yeni cezai suç daha getiriyor: Ofcom tarafından talep edilen bilgileri kurcalamak; ve bekçi köpeği tarafından yapılan baskınları, denetimleri ve teftişleri engellemek veya geciktirmek. Bekçi ile yapılan görüşmelerde yanlış bilgi veren çalışanlara üçüncü bir cezai suç uygulanacaktır.

Kültür sekreteri Nadine Dorries, teknoloji firmalarının platformlarında istismar ve suç davranışı "isyan çıkardığında" sorumlu tutulmadıklarını söyledi. Kullanıcıların sosyal medya platformlarında gördüklerini uyarlayan algoritmalara atıfta bulunarak – ki bunlar yasa taslağının incelenmesi sırasında yoğun bir şekilde eleştirildi – “Çevrimiçi tüm riskler göz önüne alındığında, dijital çağ için benzer temel korumaları sağlamamız mantıklı. Harekete geçmezsek, sayısız nesil çocuğun esenliğini ve masumiyetini kontrolsüz algoritmaların gücüne feda etme riskine gireriz.”

Mevzuatın özen yükümlülüğü, Twitter, Facebook ve TikTok gibi kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği barındıran internet şirketleri ve Google gibi arama motorları için geçerlidir.

Aşağıdakileri içeren birkaç kategoriye ayrılmıştır: terörist materyal, çocuk cinsel istismarı görüntüleri ve nefret suçu gibi yasa dışı içeriğin yayılmasını sınırlama; çocukları zararlı içerikten korumak; ve en büyük platformlar için, yetişkinleri, ırkçı istismarı ve yeme bozukluklarıyla bağlantılı içeriği içermesi muhtemel yasal ancak zararlı içerikten korumak.

Teknoloji firmalarının denetlemesi gereken yasal ancak zararlı içeriğin öncelikli kategorileri ikincil mevzuatta belirlenecek. Hükümet, bunun zararlı içeriğin tanımının teknoloji yöneticilerine devredilmeyeceği anlamına geldiğini savunuyor. Bununla birlikte, sivil özgürlük grupları, bunun bakanlara içeriği sansürleme gücü vereceğinden endişe duyuyor. Çarşamba günü Açık Haklar Grubu tasarıyı "Orwellci sansür makinesi" olarak nitelendirdi.

Yasayı ihlal eden şirketler, Ofcom tarafından küresel cironun %10'una kadar - Facebook'un ana şirketinin durumunda yaklaşık 12 milyar $ (9.2 milyar £) veya 18 milyon £, hangisi daha yüksekse, para cezası ile karşı karşıya kalır. Bekçi ayrıca, yıl sonunda yasalaşması beklenen tasarı kapsamındaki siteleri ve uygulamaları engelleme yetkisine de sahip olacak.

Tasarıdaki diğer değişiklikler, çevrimiçi trollere karşı koymak için tasarlanmış bir hareketle, en büyük sosyal medya sitelerindeki kullanıcılara anonim hesapları engelleme seçeneği verilmesini içeriyor. Büyük teknoloji firmalarının, platformlarının kullanıcılara nasıl zarar verebileceğini (algoritmaların işleyişi de dahil olmak üzere) ve bu zararları önlemek için sahip oldukları sistemleri detaylandıracakları Ofcom'a "risk değerlendirmeleri" sağlamaları bekleniyor.

Dorries, Çarşamba günü ITV'nin Bu Sabah programına şunları söyledi: "Zarara neden olan algoritmalardır, bu yüzden bu yasa tasarısı, bu platformları bu algoritmaları düzenleyicimize ifşa etmeye zorlayacak, böylece onlar zararın nerede olduğunu bulabilecek ve bu platformlardan hesap sorabilecekler."

Google Haritalar, daha fazla trafik bilgisi ve yeni iPhone özellikleri ekler Google Haritalar, daha fazla trafik bilgisi ve yeni iPhone özellikleri ekler

Tasarı, içeriği haber yayıncılarından ve gazetecilerden sansürden muaf tutacak, ancak Dorries Çarşamba günü tüm gazetecilik içeriğinin “yasal olması koşuluyla” korunacağına karar verdi. Dorries, gazetecilik içeriğini kaldırmaya çalışan platformların bu içeriğin kaldırıldığını bildirmesi ve yayından kaldırmaya karşı temyiz başvurusunda bulunmasına izin vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Tasarıda ayrıca siyasi tartışmaları korumak için tasarlanan “demokratik öneme sahip” içeriği koruyan hükümler de yer alıyor.

Tasarı, Mark Zuckerberg'in Meta'sına ait olan Instagram'ın, gençlerin platform kullanımını izlemeleri için ebeveynler ve veliler için yeni araçlar başlatmasıyla geldi . ABD'den başlayarak, önlemler arasında gençlerin takip ettiği hesaplarla ilgili güncellemeler almak ve platformun kullanımına ilişkin zaman sınırları belirlemek yer alıyor. Meta ayrıca, ebeveynlere belirli uygulamalara erişimi engelleme yeteneği vermek de dahil olmak üzere Oculus sanal gerçeklik başlıkları için yeni ebeveyn kontrollerini tanıttı. Zuckerberg'in, insanların sanal ve fiziksel bir dünyada etkileşime girdiği metaverse kavramını benimsemesi, VR'nin dijital platformları denetlemeyle ilgili yeni bir sorun dalgasını ortaya çıkaracağına dair uyarıları tetikledi .