Tegin Ne Demek Kimlere Tegin Denir Destan Dizisi Tegin Kavramı Destan dizisi Tegin kimlere denir? Tegin kelimesinin anlamı nedir? Atv ekranlarının sevilen dizisi Destan'da geçen Tegin kelimesi izleyenler tarafından merak ediliyor. Tegin demek ne demek? Destan dizisi teginlik nedir? Ebru Şahin ve Edip Tepeli'nin başrollerini üstlendiği Destan dizisi yeni bölümde neler olacak? Atv ekranlarının yeni dizisi Destan bu akşam ikinci bölümüyle ekranlara gelecek. Sevilen dizinin yeni bölümünde neler olacağı izleyiciler tarafından merak edilirken Tegin kimlere denir izleyiciler tarafından araştırılıyor.

Destan yeni bölümleri ile seyircisinin karşısına çıkmak için hazırlanıyor. Yeni dizi oyuncu kadrosu ve konusu ile de isminden bu aralar sık sık söz ettiriyor diyebiliriz. Yalnızca Türkiye değil, dünya çapında da büyük yankı uyandırması beklenen ve büyük beğeni toplayacağı düşünülen yeni dizi oyuncu kadrosu ile dikkatleri üzerine çekti. Peki Destan dizisi Teginlik nedir? Tegin kimlere denir?

tegin2

Destan dizisinde savaşçı Akkız ile hancının oğlu Batuga' nın destansı aşklarını konu alıyor. Bu dillere destan aşk hikayesi ve savaşçı Akkız' ın maceralarını çok yakında ekranlardan izleyeceğiz. Yeni dizi Destan' ın yapımcılığını Mehmet Bozdağ yapıyor, yönetmen koltuğunda ise Emir Khalilzadeh oturuyor. Merakla beklenen yeni dizi Destan' ın senaryosunu Ayşe Ferda Yılmaz ve Sedef Nehir Erdem kaleme alıyor. Peki Destan dizisi tegin kime denir?

TEGİN KİMLERE DENİR?

Eski Türklerde Tegin Hakanın veliahtına verilen isimdir. Eski türklerde Tegin unvanı en popüler ismiyle Kül Tigin'dir. Eski Türkçeye göre Alp Tigin ve Sebük Tegin unvanları taşıyan kimselerdir. 

Gök Kağanlıkta Kağan'ın veliahtına Tegin denir. Türk tarihinin en bilinen Teginleri ise Alp Tegin, Anuş Tegin, Tegin Şah, Aprın Çor Tegin, Kül Tegin'dir.

GÖK KAĞANLIK NEDİR?

Göktürkler tarafından kurulmuş ve 552-744 yılları arasında Orta ve İç Asya'da hükümdarlık sürdürmüş bir Türk devleti olan Göktürk Kağanlığı'nın ilk önderi Bumin Kağan'dır. Bumin Kağan'ın kardeşi İstemi Yabgu ülkenin batı kanadını yönetmiştir. Aynı zamanda Göktürklerin komşuları Çin, Sasani ve Bizans İmparatorluğu'dur. Devletin basılan paralarda, diplomaside vb. alanlarda kullandığı resmi dillerden biri Soğdca diğeri de Cücencedir.