suda erimeyen vitaminler ve suda eriyen vitaminler olarak iki ayrı grupta incelenmektedir. Suda çözünen vitaminler incelendiğinde, vücuda alındıktan sonra herhangi bir şekilde biriktirilmeden direkt olarak metabolizmada gerekli görevlerde kullanıldıktan sonra vücuttan atılmaktadırlar.

Vitaminler; suda erimeyen vitaminler ve suda eriyen vitaminler olarak iki ayrı grupta incelenmektedir. Suda çözünen vitaminler incelendiğinde, vücuda alındıktan sonra herhangi bir şekilde biriktirilmeden direkt olarak metabolizmada gerekli görevlerde kullanıldıktan sonra vücuttan atılmaktadırlar. Kullanılan kısımdan fazla kalan vitaminler, böbreklerden bir süzme işlemine maruz bırakılarak idrar yoluyla vücuttan çıkartılmaktadırlar. Bunun dışında suda eriyip çözünen vitaminler değer olarak çok çabuk değer kaybedebilen vitamin türleridir. Isıtma esnasında, saklama esnasında, hazırlama esnasında ya da özellikle pişirme esnasında besinlerin içeriğinde yer alan bu tip çözülebilen vitaminler hemen yok olabilmektedir. Bu yüzden bu tip vitaminler içeren gıda ürünleri pişirme esnasında kaynatmamak, kızartmamak ya da başka bir işleme maruz bırakmamak gereklidir. Mümkün olduğunca işleme sokulmadan ve hızlı bir şekilde tüketilmesi gereken bu yiyecekler dikkat edilmesi konular arasındadır.

2-21

Suda eriyen vitaminler nelerdir?
A vitamini, B vitamini, B vitamininin türevleri, C vitamini, D vitamini ve E vitamini suda erime özelliği olan vitaminlerdendir. Bu vitaminlerin vücudumuz üzerindeki etkileri ise şunlardır;

A Vitamini : A vitamininin başlıca görevi, vücudumuzda bulunan dokuların ve hücre yapılarının sağlıklı bir yapıda olmalarını ve büyümelerini sağlamaktır. Özellikle göz sağlığımız için gerekli olan A vitamini, gözlerimizin karanlık ortamlarda çok daha rahat biçimde görüş yeteneğine sahip olmasını sağlar. Üreme sistemimizin, ağzımızın, idrar yollarımızın, ağzımızın, ince bağırsaklarımızın ve midemizin sağlıklı olmasını sağlayarak herhangi bir kanser türüne de yakalanma riskimizi azaltmaktadır. Bunun dışında yaşlanmaya bağlı görülebilecek etkilerin ve hastalıkların oluşma riskini azaltarak vücudumuzda antioksidan bir etki yaratmaktadır. Balık, süt ve süt ürünleri, peynir, yumurta, karaciğer gibi sakatatlar, kavun, şeftali, kayısı, brokoli, havuç ve ıspanakta bol miktarda A vitamini bulunmaktadır. Metabolizma sağlığımız için de mutlaka bu ürünlerden tüketmemiz gerekmektedir

B1 Vitamini : Suda eriyen önemli vitaminlerden biri olan B1 vitamini, metabolizmamıza dışarıdan müdahale edebilecek enfeksiyonları engeller, besinlerin daha kolay sindirilmesine yardımcı olur, iştahın her daim açık kalmasına yardımcı olur, kalp sağlığının korunmasında etkilidir ve bünyemizdeki sinir dokularının normal bir biçimde çalışmasını sağlar. B1 vitamini vücuda alındığı zaman daha uyanık bir biçimde olmamız sağlanır. Üstelik şeker hastalığı ve kalp hastalıkları gibi önemli hastalıklarda da koruyucu vitamin öğesi durumundadır. Vücudumuzda B1 vitamini eksik bırakıldığı takdirde unutkanlık, çok çabuk yorulma, tahammülsüzlük, iştahsızlık, kaslarda ağrı ve kalp atışının hızlanması gibi semptomlar görülebilmektedir. Özellikle metabolizmaya alınan karbonhidratların çözülebilip vücuda yararlı hale dönüştürülmesi işlemi için mutlaka B1 vitaminine ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer sürekli şeker ve şekerli ürünler, tütün ürünleri ya da alkol ürünleri tüketiliyorsa vücuda alınan B1 vitamini yok edilmiş olur. B1 vitamininin bulunduğu başlıca yiyecekler kuşkonmaz, lahana, soya fasulyesi, havuç, hindistan cevizi, kereviz, limon, greyfurt, nar, maydanoz, turp, mısır, bira mayası, mısır, pirinç, muz , kepekli ekmek, bezelye, patates, yer fıstığı, biftek, tavuk, karaciğer, buğday tohumu, süt, karnabahar, kuru üzüm ve nohuttur. B1vitamini ihtiyacı bu besinlerin tüketilmesiyle giderilmektedir.

1-20

C Vitamini : Hayvansal besinlerde ve bitkisel dokuların olduğu besinlerde fazla miktarda bulunan C vitamini, vücuda alındığında depo edilmese de dokularda bol miktarda bulunabilmektedir. Özellikle hamile kadınlar ve sporla uğraşan bireyler için son derece etkili bir vitamin olan C vitamini, kış aylarında vücudumuzu belirli hastalıklardan koruyabilmek adına besleneceğimiz gıdalardan rahatlıkla elde edebileceğimiz bir vitamin türü olarak da vitamin çeşitlerinin içerisinde yer almaktadır. En çok C vitamini içeren ürünler; portakal, greyfurt, mandalina, limon ve diğer benzer narenciyeler, yeşil renkteki sebzeler, yapraklı sebzeler, kırmızı biber, yeşil biber, karnabahar ve kividir. Bu tip ürünlerle beslenilmez ve vücut C vitamininden mahrum bırakılırsa son derece sıkıntılı durumlar ortaya çıkabilir. C vitamin eksikliğinde hem deride kanamalar, hem enfeksiyon bazlı hastalıklara karşı bünyenin daha açık bir hale gelmesi, hem ateşlenme durumlarında sıklaşma, hem skorbüt adı verilen diş eti kanaması hastalığı hem de daha ileri boyutta bağırsak kanseri ya da mide kanserleri gibi büyük olumsuz etkiler yaratabilecek hastalıklara yakalanma riski artmaktadır.

D Vitamini : Vücudumuzda özellikle kemiklerimizin ve onlara benzer kemiksi dokularımızın gelişimi ve sağlıklı bir formda olması için en çok ihtiyaç duyduğumuz vitaminlerden biri D vitaminidir. Vücutta büyüme ve gelişim fonksiyonları için mutlaka kullanılması gereken fosforun ve kalsiyumun metabolizmada emilimini D vitamini sağlamaktadır. Bu emilim sonrasında da hem dişlerde hem de kemik yapılarında daha sağlam bir içeriğe sahip olunmasına yardımcı olmaktadır. D vitamininin vücut için en büyük kaynağı güneştir. Güneşli bir günde 15 dakikalık bir süreçle güneşin altında durup derimize güneşin nüfuz etmesini sağlamak, aylar boyunca alacağımız D vitamin oranıyla eşdeğer bir D vitamin almamıza yardımcı olacaktır. Bunun dışında balık ürünleri, balık yağı, et, süt ve yumurtada da bol miktarda D vitamin bulunmaktadır.

E Vitamini : Suda çözünen vitaminlerden biri olan E vitaminine vücudumuzun bu kadar çok ihtiyaç duymasının sebeplerinden biri vücudumuzdaki kanın pıhtılaşmasını sağlayan proteinlerin emilimin vücutta E vitamininin sağlamasıdır. Böylelikle vücuda yeterli miktarda E vitamini alındığında, kanamalı bir durum ortaya çıktığında kanın daha çabuk durması sağlanmış olur. E vitamini bünyede böbreklerimizde, kemiklerimizde ve kanımızdaki proteinlerin yapım aşamasında da etkin rol almaktadır. Brokoli ve ıspanak gibi hem yeşil renkli hem de yeşil yapraklı sebzelerde, sütte, süt ürünlerinde, tahıllarda, ette ve yumurtada bol miktarda E vitamini bulunmaktadır.

Gözden kaçırmayın

Her hasta için en iyi ilacı ortaya çıkarabilen kanser testi tedaviyi hızlandırır mı? Her hasta için en iyi ilacı ortaya çıkarabilen kanser testi tedaviyi hızlandırır mı?