Valve, Steam Deck için bazı önemli Windows sürücülerini bir araya getirerek , varsayılan SteamOS'u bırakıp Windows 10 ile değiştirmek isteyenler için performansı artırdı. GPU, Wi-Fi ve Bluetooth sürücülerinin tümü Steam Destek'te mevcut

Steam Deck, işletim sistemini değiştirmeyi kolaylaştırmak için Windows sürücülerini alıyor. Valve, Steam Deck için bazı önemli Windows sürücülerini bir araya getirerek , varsayılan SteamOS'u bırakıp Windows 10 ile değiştirmek isteyenler için performansı artırdı. GPU, Wi-Fi ve Bluetooth sürücülerinin tümü Steam Destek'te mevcuttur , bu nedenle Deck'i ilk kullananlar bir değişiklik aramak, gerekli indirmelerin hepsini tek bir yerden alabilir.

AMD Ryzen 7 5800X3D, ambargo kaldırmadan önce kıyaslanıyor AMD Ryzen 7 5800X3D, ambargo kaldırmadan önce kıyaslanıyor

Bu sürücüler uyarılarla gelir, akıl. Ses sürücüleri hala devam eden bir çalışmadır, bu nedenle Windows'ta yalnızca USB-C, 3,5 mm veya Bluetooth kulaklıklar ses verebilir ve Valve'ın gönderisinde çift önyükleme desteğinin henüz hazır olmadığı açıklanmaktadır. Öyleyse Windows'u yüklemek, SteamOS'u tamamen silmeyi içeren bir ya hep ya hiç anahtarıdır.

Wi-Fi sürücüsü yalnızca Windows yüklendikten sonra yüklenebileceğinden, kurulum sırasında Windows'u etkinleştirmek için Ethernet bağlantı noktasına sahip bir USB-C hub kullanmanız gerekir. Windows 11 henüz desteklenmediğinden ( Windows 11'in oyun özellikleri tam olarak gerekli olmasa da ) Windows 10 olması gerekir. Oh, ve Valve “maalesef 'Güvertede Windows' desteği sunamıyor”, bu yüzden yanlış giderse SteamOS'a geri dönmediğiniz sürece kendi başınızasınız.

Bu, nihayetinde ileriye doğru bir adım olan şey için çok fazla kötü haber, bu yüzden işte biraz iyi. İlk olarak, ilk etapta Windows'u kurmak oldukça basittir: sadece bir USB kurulum medyası oluşturmanız ve Windows'u bir masaüstü bilgisayara kurarken yaptığınız gibi Steam Deck'i bu medyadan önyüklemeye zorlamanız yeterlidir. Ve bu sürücüler olmadan Windows'u Güvertede çalıştırmak mümkün olsa da, tüm deneyimi çok daha sorunsuz ve hızlı hale getirmeleri gerekiyordu.

Valve, SteamOS'u yeniden yükleyecek ve böylece Windows'un doğru seçim olmadığına karar verirseniz bir geri dönüş yolu sunacak olan Steam Deck kurtarma talimatlarını da yayınladı . Bu işlemi Steam Deck incelememizi test ederken gerçekleştirdim ve bu yeterince kolay.
Ön sipariş verilen Steam Güverteleri hala gönderilmenin ilk aşamalarındadır, bu nedenle çoğu siparişin yerine getirilmesiyle birlikte çift önyükleme ve daha iyi Windows sürücü desteği ile yükseltileceğini umuyoruz. Bu arada, mevcut Güverte sahipleri şanslarını Windows 10 ile deneyebilir veya SteamOS'ta Steam dışı oyunları çalıştırmanın diğer yöntemlerini araştırabilir. Epic Games Launcher'ın Steam Deck'e nasıl kurulacağına dair bu kılavuz bu konuda yardımcı olabilir.