Statinler PARKINSON'S'a karşı koruma sağlayabilir mi? Çalışma iddialarına göre, kolesterolü düşüren ilaçların yaşlı kullanıcılarının sakatlık hastalığına yakalanma olasılığı %16 daha az. Araştırmacılar, 70'lerinde Parkinson hastası olmayan 3.000 kişiyi izledi. Çalışmanın sonunda, statin almayanların %53'ü hastalığa yakalandı. Ancak ilaçları alanların sadece %45'i durumu geliştirdi - %16 daha düşük risk 

Statinler PARKINSON'S'a karşı koruma sağlayabilir mi? Çalışma iddialarına göre, kolesterolü düşüren ilaçların yaşlı kullanıcılarının sakatlık hastalığına yakalanma olasılığı %16 daha az. Araştırmacılar, 70'lerinde Parkinson hastası olmayan 3.000 kişiyi izledi. Çalışmanın sonunda, statin almayanların %53'ü hastalığa yakalandı. Ancak ilaçları alanların sadece %45'i durumu geliştirdi - %16 daha düşük risk 

Statinler sadece kalp krizlerini ve felçleri önlemezler - bir çalışma, Parkinson'u da önleyebileceklerini öne sürüyor.  

Araştırmacılar, kolesterol düşürücü hapları alan yaşlıların, hastalığın anlatısal semptomlarını geliştirme olasılığının yüzde 16 daha az olduğunu buldu.

Şikago'daki Rush Üniversitesi'ndeki uzmanlar, yapımı kuruşa mal olabilen ilaçların beyni koruduğuna inanıyor. 
Parkinson'a, hareketi düzenleyen kimyasalların üretimini azaltan beyindeki sinir hücresi hasarı neden olur.
Çalışmaya 70'lerinde hastalığı olmayan yaklaşık 3.000 kişi dahil edildi ve bunların üçte biri statin kullanıyordu. 

Ekip, Parkinson hastalığında görülen titreme gibi nörolojik durumların şemsiye terimi olan parkinsonizm belirtisi olup olmadığını kontrol etmek için hastaları altı yıl boyunca yılda bir kez takip etti.

Katılımcılar, koşulların iki veya daha fazla belirtecinden muzdarip olmaları durumunda parkinsonizm olarak kabul edildi.

Bunlar arasında titreme, sertlik, parkinson yürüyüşü (küçük karıştırarak adımlar ve yavaş hareket) ve komutla hızlı hareket etme güçlüğü vardı. 

Neurology dergisinde yayınlanan çalışmanın sonuçlarına göre, grubun yaklaşık yarısı parkinsonizm geliştirdi.
Statin almayanların yaklaşık yüzde 53'ü çalışmanın sonunda parkinsonizm geliştirdi.

Ancak statin alan grupta bu rakam sadece yüzde 45'ti.

Ekip, bunun statin kullananlar arasında parkinsonizm riskinin yüzde 16 azalmasına eşit olduğunu iddia etti.

Ve daha yüksek dozda statin alan katılımcıların, sakatlayıcı semptomlarla vurulma olasılığı daha da düşüktü. 

Araştırmanın ikinci bir dalında akademisyenler deney sırasında ölen 1.044 katılımcının beyinlerini analiz etti.

Statin alan gönüllülerin, arterlerde kalp krizlerine ve felçlere yol açabilecek bir plak birikimi olan ateroskleroza sahip olma olasılığı üçte bir oranında daha azdı.  

Baş araştırmacı Dr Shahram Oveisgharan şunları söyledi: "Sonuçlarımız, statin kullanan kişilerin parkinsonizm riskinin daha düşük olabileceğini gösteriyor.

Ve bu kısmen statinlerin beyindeki atardamarlar üzerindeki koruyucu etkisinden kaynaklanıyor olabilir. 

"Sonuçlarımız heyecan verici çünkü yaşlı erişkinlerde parkinsonizm şemsiyesi altına giren hareket sorunları yaygın, genellikle zayıflatıcı ve genellikle tedavi edilemez."

Kanser semptomları: Tanıdan önce kanser hastalarında bildirilen dört 'bedensel duyum' Kanser semptomları: Tanıdan önce kanser hastalarında bildirilen dört 'bedensel duyum'

O ekledi: "Statinler, gelecekte sadece yüksek kolesterolü olan veya inme riski taşıyan kişilerde değil, genel yaşlı erişkin popülasyonunda parkinsonizmin etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için terapötik bir seçenek olabilir." 

Ekip, İngiltere ve ABD'de her gün milyonlarca insan tarafından alınan statinlerin etkisini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi. 

Birleşik Krallık'ta yaklaşık 137.000 kişi ve ABD'de 680.000 kişi Parkinson ile yaşıyor. 

Vücudun hareketini düzenlemede hayati önem taşıyan dopaminin normal gelişimini durduran beynin bir kısmındaki sinir hücrelerinin kaybından kaynaklanır.

Bilim adamları, sinir hücrelerinin kaybına neyin neden olduğunu bilmiyorlar, ancak çoğu uzman, bunun, pestisitlere ve kimyasallara maruz kalma ve önceki kafa travması dahil olmak üzere, genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonu olduğuna inanıyor.