Kaderin Değişecekse Böyle Değişecek Göçmen Teknesinden Yıldızlığa Giden Yol

Bazen hayatımızın da her şey ters giderken , tepe taklak olurken sakın vazgeçme çünkü kaderini değişeceği yer budur buyurmuşlardır büyüklerimiz. Şimdi bir başarı hikayesi ile bu tezin nasıl doğru olduğunu anlatacağız size.

Kaderin Değişecekse Böyle Değişecek Göçmen Teknesinden Yıldızlığa Giden Yol

Bazen hayatımızın da hersey ters giderken , teeptaslan olurken sakın vazgeçme çünkü kaderinini değişeceği yer budur buyurmuşlardır büyüklerimiz. Şimdi bir başarı hikayesi ile bu tezin nasıl doğru oldugunu anlatacagız size.

Önce miltecilik yada sıgınmacılık nedir onu ele alalım.Mülteci veya sığınmacı; dini, milliyeti, belirli bir toplumsal gruba üyeliği veya siyasi düşünceleri nedeniyle zulüm gören veya göreceği korkusu ve endişesi taşıyan, bu sebeple ülkesinden ayrılan/ayrılmak zorunda bırakılan ve korkusu nedeniyle geri dönemeyen veya dönmek istemeyen, iltica ettiği ülke tarafından endişeleri haklı bulunan kişi yada bir topluluktır. Genelde her yıl onlarca mülteci göçmen teknelerin de batarak hayatlarını kaybederken deniz kıyılarına cesetlerini bırakıyorlar bizde insanlığımızi.İtalya  birinci futbol ligi ( serie A) ekiplerin den pescara da oynayan senagelli yeni yıldız Mamadou Coulibaly  başarı öyküsü ile göz dolduruyor.Dram ağırlıklı  olmasa da bu hikaye  18 yaşında ki genç yeteneğin başarısı parmak ısırtıyor. Mamadou Coulibaly'yi, ülkesini gönüllü olarak terk ederek, bir göçmen teknesine binmeye iten ne savaş ne açlık ne de ekonomik gerekçeler yer alıyor . Fizik öğretmeni babası Coulibaly'ninfutbolcu olmasını istemiyordu. Ancak o, ailesinin tüm engellemelerine rağmen,hayallerinin peşinden gitmeye kararlıydı.iyi bir yaşam koşulu arayan onlarca "umut yolcusu" ile birlikte denizden Avrupa'nın yolunu tutmak için adım attı.Yanına bir sırt çantası ve çok az miktarda para alan Coulibaly, zorlu deniz yolculuğun dsan sonra kıtaya ayak basarak,  Fransa'nın güneyindeki Grenoble kentinde ki halasının yanına sığındı. daha sonra hayalini gerçekleştireceği İtalya'ya geldi.Yanına aldığı küçük miktar parası bitince ülkenin orta kesimindeki Pescara kentinde günlerce sokakta yatan Coulibaly, polis tarafından Montepagano Sosyal Hizmet Kurumu'na götürüldü. Yinede hayallerinden vazgeçmeyen yıldız ,pek çok başarısız futbol seçmeleri geçirdi.Coulibaly yinede hayallerin den ve umut ettiklerin den vazgeçmedi, bu vazgeçmeyiş ona Pescara  seçmelerinde basarı geçirdi.

Yöneticilerin özel ilgi gösterdiği genç yıldız, altyapıda sergilediği oyunuyla, birçok genç yeteneği keşfetmesiyle bilinen deneyimli Teknik Direktör Zdenek Zeman'ın da dikkatini çekmeyi başardı.Zeman, 19 Mart'ta Atalanta karşısında 23 dakika oynattığı Coulibaly'i, Pazar günü 1-1 berabere kaldıkları Milan karşısında ilk kez, ilk 11'de sahaya sürdü.Orta saha oyuncusu pazar günü Milan'la oynadıkları maçta çok beğenildi.Yüzme bilmediği için korkarak diğer onlarca göçmenle birlikte tekneye binen Coulibaly, hâlen sosyal hizmet kurumunun konukevinde kalıyor."Bu rüyamı gerçekleştirene kadar çok fedakârlık yaptım" diyen Mamadou Coulibaly, "Bir tek Pescara bana inandı diyen genç yıldız, hayatta fedakarlık ve emek vererek yaptığımız hiçbirsey asla boşa gitmez ve kadarimiz tam oürada değişir sözünün hakkını veriyor.

Recep

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER