Sony, dünyanın en iyi video oyunu üreticisidir ve PS5 Bafta zaferleri bunu kanıtlıyor. Şu an itibariyle piyasaya sürülmesi planlanan Sony yapımı bir PlayStation oyunu yok. God Of War: Ragnarök'ün bu yıl çıkması gerekiyordu, ancak tarihi yok, Örümcek Adam 2 ve Wolverine'in en azından gelecek yıla kadar çıkmayacağını biliyoruz

Sony, dünyanın en iyi video oyunu üreticisidir ve PS5 Bafta zaferleri bunu kanıtlıyor. Şu an itibariyle piyasaya sürülmesi planlanan Sony yapımı bir PlayStation oyunu yok. God Of War: Ragnarök'ün bu yıl çıkması gerekiyordu, ancak tarihi yok, Örümcek Adam 2 ve Wolverine'in en azından gelecek yıla kadar çıkmayacağını biliyoruz. Bu, çoğu yayıncıdan daha fazla, oyunları çıkmadan çok önce duyurmaktan her zaman mutlu olan Sony için alışılmadık bir durum. Bu, bazı insanların endişelenmesine neden oldu, özellikle Xbox cüzdanını patlatmaya devam ederken, ancak son Bafta Oyunları Ödülleri'nin endişelenecek bir şey olmadığını kanıtladığını düşünüyorum.

Duyuru eksikliğinin bilerek mi yoksa mevcut kadrolarının bir kazası mı olduğunu tahmin etmek zor. Kesin tarihlerin olmamasının Sony'ye nasıl bir faydası olduğunu anlamıyorum, bu yüzden sadece çok yoğun bir yılın başlangıcından sonra bir sonraki dalganın ne zaman çıkacağından emin olmadıklarını varsayabilirim. Bence herkes bu yılın geri kalanında birden fazla oyunun çıkacağını varsayar, ancak bunun resmi veya başka türlü gerçek bir kanıtı yok.

Kesinlikle biraz endişe verici ve şu anda Game Pass ile ilgili tüm konuşmalar ve biraz da bunaltıcı PS Plus değişiklikleri göz önüne alındığında, bazı hayranların neden sinirlerini kaybetmeye başladığını anlayabiliyorum. Ancak kişisel olarak endişelenmiyorum, PlayStation'a sahip olmanın en önemli faydaları bu yılın yeni oyunları ve Bafta'lar tarafından henüz kanıtlandığında değil. Kaçırdıysanız, Returnal en iyi oyun dahil dört Bafta kazanırken, Ratchet & Clank: Rift Apart iki Bafta kazandı. Bu, PlayStation 5'e özel altı ödül, herhangi bir formatta en iyi performans ve son 12 ayda Sony'nin oyunlarının sürekli olarak onaylanması.

Xbox da kazandı ve Forza Horizon 5 ve Psychonauts 2 (sırasıyla en iyi İngiliz oyunu ve destekleyici bir rolde en iyi performans gösteren oyuncu) için küçük ödüller kazandı. Bunu bir PlayStation vs. Xbox olayına dönüştürmek istemiyorum ama aradaki fark çok büyük.

Özellikle, Bethesda'nın Starfield'ı dışında, kadroları daha da belirsiz, sadece The Outer Worlds 2 bu yıl bir ara ve diğer her şey için. Bu, geliştiricisi az önce lanet olası ifşa konusu olan State Of Decay 3 ve personelinin (tam anlamıyla) yarısını kaybeden Perfect Dark gibi şeylerden oluşur.
Muhtemelen şu anda en çok beklenen Microsoft oyunu, tarihi olmayan, önceden oluşturulmuş kısa bir teaser dışında gösterilmeyen ve henüz yıllardır devam ettiği söylenen Fable. Bu, Microsoft'un diğer oyunlarının çoğu gibi ciddi geliştirme sorunlarına işaret ediyor. Ve, şey… bu Fable. Tam olarak dünyanın en beğenilen franchise'ı değil.

Starfield'ın iyi olma şansı var (henüz hiçbirini göstermeseler bile şüpheli hale geliyor) ve Noel'e geldiğimizde Call Of Duty bir Microsoft franchise olabilir, ancak her iki konsol için kadrolar kalır belirsiz ve açıkçası hala pandemiden kötü bir şekilde etkileniyor.

19. Büyük No Man's Sky Güncellemesi Şimdi PS5 ve PS4'te Çıktı 19. Büyük No Man's Sky Güncellemesi Şimdi PS5 ve PS4'te Çıktı

Demek istediğim, tüm sorunlar devam ederken bile, Sony'nin tutarlı kalitesi açıkça görülürken, harcadıkları onca paraya rağmen bile Microsoft'un birinci taraf kadrosu kanıtlanmamış ve belirsizliğini koruyor. Henüz Nintendo'dan bahsetmedim bile çünkü temelde bir yıldan fazla bir süredir kayda değer hiçbir şey yapmadılar. Bafta'da çok az aday gösterildiler ve hiçbir şey kazanamadılar.

Bana kalırsa Sony'nin şu anda dünyadaki en iyi oyun geliştiricisi olduğu kanıtlandı. Belki sonsuza kadar böyle olmayacak ama bu sadece çok uzun bir zaman diliminde değişecek ve kesinlikle herhangi bir zamanda olacağına bahse girmem. Satın aldığım PlayStation 5'ten çok memnunum ve bir sonraki State of Play etkinliğini sabırsızlıkla bekliyorum.