Son Dakika Sağlık Bakanlığı'ndan Aşı Açıklaması Geldi

Son Dakika Sağlık Bakanlığı'ndan Aşı Açıklaması Geldi Sağlık Bakanlığı Aşı Hakkında Konuştu

Son Dakika Sağlık Bakanlığı'ndan Aşı Açıklaması Geldi

Son Dakika Sağlık Bakanlığı'ndan Aşı Açıklaması Geldi Sağlık Bakanlığı Aşı Hakkında Konuştu. Dünya genelinde etkisi sürekli artan koronavirüs aşı çalışmaları dünya genlinde devam ediyor. Türkiye ise Çin'den aldığı aşı hakkında analizler yapmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşısı hakkında açıklamada bulundu. Sağlık Bakanlığı "Sinovac firmasının geliştirdiği Covid-19 aşısının ülkemize getirilmesinin ardından aynı gün analiz çalışmalarına başlandı" açıklamasında bulundu. Yapılan açıklamada "Aşının, üretimden gelen özelliklerinin korunduğu, beklenilen etkiye sahip olacağı ve güvenli olduğu bu süreç sonunda tespit ediliyor. En az 14 gün sürecek testlerin ardından uygun bulunması halinde, aşıya TİTCK tarafından “Acil Kullanım Onayı” verilerek kullanıma sunulacak" ifadelerine yer verdi.

Sinovac firmasının geliştirdiği aşı hakkında açıklamada bulunan Sağlık Bakanlığı "30 Aralık sabahı Ankara’ya getirilen CoronaVac aşılarının ilk partisi, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı İlaç ve Aşı Depolarına yerleştirildi. Aşılardan alınan numuneler, analizlerinin yapılması için soğuk zincir ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarlarına gönderildi" ifadelerine yer verdi. Ayrıca her şeyin doğru yapıldığı da belirtildi. " "Numunelerin analizleri, tüm dünyada uygulanmakta olan rutin kalite kontrol süreçlerine uygun olarak gerçekleştiriliyor.

Analizler ile aşının raf ömrü boyunca, firma tarafından tanımlanan koşullarda saklanması ve uygulanması halinde sahip olması beklenen kalite, etkililik ve güvenilirliğinin kontrolü yapılıyor. Analiz sürecinde, aşının formülasyon yapısının değişip değişmediği kontrol ediliyor. Aşının, üretimden gelen özelliklerinin korunduğu, beklenilen etkiye sahip olacağı ve güvenli olduğu bu süreç sonunda tespit ediliyor. En az 14 gün sürecek testlerin ardından uygun bulunması halinde, aşıya TİTCK tarafından 'Acil Kullanım Onayı' verilerek kullanıma sunulacak." açıklamalarına yer verildi. 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2021, 12:11

athena

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER