Sağlıklı Beslenmek İçin Bilmeniz Gereken İpuçları

Kamumanset.com Kaliteli, sağlıklı bir yaşam geçirmek için yeterli , dengeli ve sağlıklı beslenmeyi öğrenmemiz ve hayata geçirmemiz gerekir. Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme bilincini oturtamazsak ileri ki yaşlarda önemli sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliriz.

Sağlıklı Beslenmek İçin Bilmeniz Gereken İpuçları

Kamumanset.com - Kaliteli, sağlıklı bir yaşam geçirmek için yeterli , dengeli ve sağlıklı beslenmeyi öğrenmemiz ve hayata geçirmemiz gerekir. Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme bilincini oturtamazsak ileri ki yaşlarda önemli sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliriz. Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu başta obezite ,kalp hastalıkları,diyabet,yüksek kolesterol ,hipertansiyon gibi hastalıkların görülme riskini arttırmış oluruz.

Sağlıklı Beslenme İçin Önemli İpuçları

3 ana öğün , 3 ara öğün : Güne kahvaltı ile başlayın. En önemli öğün kahvaltınızdır, gece boyunca besin alımı olmadığı için beynimizin ihtiyacı olan enerjiyi kahvaltı ile alabilirsiniz. Mümkünse yediklerinizi 3 ana öğün, 3ara öğüne bölün az ve sık beslenmeye özen gösterin.

Her öğün taze meyve ve sebze tüketimine özen göstermeliyiz. En iyi posa mineral ve vitamin kaynaklarıdır.

Doymuş yağ içeren besinlerden uzak durmamız gerekir tereyağı, kuyruk yağı gibi. Bunların yerine gayet sağlıklı ve doğal zeytinyağını tüketebilirsiniz.

Süt ve ürünlerinin tüketiminde az yağlı besinleri tercih edebilirsiniz. Yağlı kırmızı et yerine yağsız et ,tavuk, kurubaklagil tercih ederek protein gereksinimini karşılayabilirsiniz.

Kalsiyumdan zengin beslenin. Günde ortalama 2-3 bardak süt veya yoğurt tüketimi beden yağlanmasının önlenmesinde size yardımcı olacaktır.

Daha az şeker tüketin. Çay ve kahve gibi içecekleri şekersiz tüketerek ilk adımı atabilirsiniz. Eklediğimiz şeker vücuda fazla yüklemedir ve şişmanlığa giden yolda önemli basamaklardan biridir. Uzak durmaya çalışın!

Daha az tuz kullanın. Hemen hemen tüm besinlerde sodyum olduğu düşünülürse dışarıdan ekstra alınması gerek tuz yarım çay kaşığını geçmemeli. İyotlu tuzu tercih etmeniz önerilir. Yemeklerde lezzetin tuz olmadan olmayacağını düşünüyorsanız lezzeti arttırmak için çeşitli baharatlar kullanabilirsiniz.

Sağlıklı beslenme kadar yemekleri pişirme yönteminiz de önemlidir. Haşlama, buharda pişirme ve fırınlama yöntemlerini kullanarak yemeğe eklenecek yağ miktarını azaltmış olursunuz ve en az besin kaybı ile yemeklerinizi hazırlarsınız.

Fiziksel aktivite ile sağlıklı beslenmenizi tamamlayabilirsiniz. Her gün tempolu olarak 30 dk yürüyüş yapmak bedeninize ve ruhunuza iyi gelir.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2020, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER