Neden Koronavirüs Aşısı Olmalıyız Koronavirüs Aşısının Faydaları

Neden Koronavirüs Aşısı Olmalıyız Koronavirüs Aşısının Faydaları Koronavirüs aşısı hasta olmayı engelliyor?

Neden Koronavirüs Aşısı Olmalıyız Koronavirüs Aşısının Faydaları

Neden Koronavirüs Aşısı Olmalıyız Koronavirüs Aşısının Faydaları Koronavirüs aşısı hasta olmayı engelliyor? Kovid-19 salgını dünya geneli devam ediyor. Dünyanın savaştığı hastalıkta aı haberleri gelmeye devam ediyor. Pfizer/BioNtech, Moderna, SinoVac ve Sputnik V aşıları etkileri gündemden düşmezken Türkiye'nin Çinli ilaç firması SinoVac'tan aldığı 50 milyon doz aşının ilk partisi ise bu gece yola çıkıyor. 

Bilim insanları toplumda aşıyla sürü bağışıklığının sağlanması amacı ile nüfusun yüzde 60-70'inin aşılanması gerektiğini söyledi. Yani Türkiye'de en az 50 milyon kişinin aşı yaptırması gerekiyor. Bu sebeple insanların kendilerini ve sevdiklerini koruma amacıyla ekonomik kayıplarını en aza indirilmesi için aşının iyi bir tercihten ziyade bir görev olduğuna değinildi.  Pfizer/BioNtech, Moderna ve Sinovac aşısının, daha önce çeşitli hastalıklar için geliştirilen aşılardan çok yüksek olduğu söylenirken aşılanan her 10 kişiden en az 9’unun hastalanmayacağı da ifade edildi.

Ayrıca Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres corona virüs sebebiyle yaklaşık 1 milyar öğrencinin okula devam edemediğini açıkladı Guterres  "modern tarihte eğitime vurulan en büyük darbe" olduğunu ifade etti. Eğitim için de aşı olmanın önemini vurguladı. İnsanlık tarihindeki en büyük buluşu olan aşı Türkiye'ye Şubat sonunda 50 milyon üzeri dozda aşı gelecek. Haziran ayı ise nüfusun yüzde 60'ı geçtiği belirtildi. Türkiye'de uygulanacak Çin'den gelen aşının yüzde 91 oranında başarılı olduğunu belirttiler.

athena

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER