KOVİD-19 İlaçları Yan Etkileri Nelerdir Koronavirüs İlaçları Hakkında Bilinmeyenler

KOVİD-19 İlaçları Yan Etkileri Nelerdir Koronavirüs İlaçları Hakkında Bilinmeyenler Koronavirüs ilaçları mide bulantısı yapar mı Koronavirüs ilaçları kusturuyor mu?

KOVİD-19 İlaçları Yan Etkileri Nelerdir Koronavirüs İlaçları Hakkında Bilinmeyenler

KOVİD-19 İlaçları Yan Etkileri Nelerdir Koronavirüs İlaçları Hakkında Bilinmeyenler Koronavirüs ilaçları mide bulantısı yapar mı Koronavirüs ilaçları kusturuyor mu? Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Covid-19 hastalarının tedavisinde kullanılan ilaçlarla alakalı merak edilenleri açıkladı. Doktor Alpay Azap, korkutulan iddianın doğru olmadığını açıkladı. Alpay Azap, tedavide kullanılan ilaçların kalp krizine yol açtığı iddiasının doğru olmadığını belirtti.

Çin'in Wuhan kentinde Aralık 2019'da ortaya çıkan pandemi hız kesmezken dünya genelinde koronavirüs ile mücadele devam ediyor. Koronavirüse yakalanan hastalar ise sıkı bir ilaç tedavisi görüyor. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap kendisine yöneltilen "Tedavide kullanılan ilaçlara ilişkin ciddi bir yan etki bildirimi söz konusu mu?" şeklindeki sorusuna "Az sayıda hastada ciddi olmayan yan etkiler olabiliyor. Favipiravir çok nadiren ilacı kesmemizi gerektirecek kadar bulantı-kusma, karaciğer testlerinde bozulma gibi yan etkiler yapabiliyor. Kan sulandırıcı ilaçlar nadiren kanamalara yol açabiliyor o yüzden kanama riski olmayan ve fayda beklediğimiz hastalara veriyoruz." şeklinde yanıt verdi.

Küresel bir hale gelen koronavirüsün ilaç kullanımı iyileşme sürecini hızlandırarak bulaşmayı ortadan kaldırıp kaldırmadığı hakkında da açıklamada bulundu. "Kullandığımız tedavi yaklaşımlarının iyileşme sürecini kısalttığı yönünde gözlemlerimiz ve çalışmalar da var. Ancak bulaşmayı ortadan kaldırdıklarına dair veri yok ne yazık ki. Hastalık bulaşma riski tedavili veya tedavisiz, belirtilerden sonraki günlerde azalarak birinci haftanın sonunda ortadan kalkıyor." ifadelerine yanıt verdi. Koronavirüsün tedavi etkinliği hakkında da "Uygulanan tedavinin etkinliği nedir?Belli bir ilacın yüzde 100 etkili olmadığını söylemiştik. Fakat uygulanan tedavi yaklaşımlarının, salgının başına kıyasla hastaların iyileşme olasılığını artırdığı, ölümleri daha iyi engellediği ve bu anlamda etkili olduğu söylenebilir. Salgının başında dünya genelinde yüzde 4 civarında olan ölüm sıklığı bugün yüzde 1'in altına indi." şeklinde yanıt verdi. 

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2020, 17:03

athena

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER