Koronavirüs Tedavisinde Kanser İlacı Ümidi

Koronavirüs Tedavisinde Kanser İlacı Ümidi Kovid-19 Tedavisinde dikkat çeken kanser ilacı umudu

Koronavirüs Tedavisinde Kanser İlacı Ümidi

Koronavirüs Tedavisinde Kanser İlacı Ümidi Kovid-19 Tedavisinde dikkat çeken kanser ilacı umudu. Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında dünya çapında başlatılan aşılama çalışmaları devam ederken bilim insanları bir yandan da virüse çare olabilecek bir tedavi için ilaç bulma amacıyla çalışmalarını sürdürüyorlar. Son yapılan bir araştırma bu konuda umutları artırırken 'Topotecan' adlı kanser ilacı gündeme geldi.

Yapılan yeni bir araştırmada kemoterapi tedavilerinde kullanılan “Topotecan” isimli ilacın, yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) de tedavi edebileceği iddiası gündemde yer aldı. Habere göre Singapur Ulusal Üniversitesi Kanser Enstitüsü (NCIS) ve ABD New York’taki Icahn School of Medicine at Mount Sinai uzmanları tarafından yürütülen araştırmada, klinik öncesi testlerde kemoterapi ilacı Topotecan'ın, laboratuvarda modellenen Kovid-19 bulaşmış akciğerlerdeki inflamatuar genlerin protein yapılarına dönüşmesini engellediği ortaya çıktı. Bununla beraber enfeksiyonun etkisini ve ölümcüllüğünü azalttığı da ortaya çıktı.

NCIS’ten araştırma ekibinin üyesi Dr. Anand Jeyasekharan açıklamada bulundu. Bununla beraber yapılan açıklamada "Bu çalışmadan elde edilen en önemli bulgulardan biri, Topotecan'ın Kovid-19 ile harekete geçen inflamasyonun baskılanmasının, kanser tedavisinde kullanılan dozlardan daha düşük dozlarla gerçekleşmesi." ifadeleri yer aldı.

athena

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER