Koronavirüs Aşısı Kaç Doz Yapılır Koronavirüs Aşısı Tek Doz Yeterli Mi

Koronavirüs Aşısı Kaç Doz Yapılır Koronavirüs Aşısı Tek Doz Yeterli Mi Koronavirüs aşısında tek doz..

Koronavirüs Aşısı Kaç Doz Yapılır Koronavirüs Aşısı Tek Doz Yeterli Mi

Koronavirüs Aşısı Kaç Doz Yapılır Koronavirüs Aşısı Tek Doz Yeterli Mi Koronavirüs aşısında tek doz.. Bilim dünyasının en popüler bilim dergilerinden olan Nature'da insanoğlunu Covid-19'a karşı rahatlatacak bir araştırmanın detayları yayınlandı. "SARS-CoV-2'ye karşı Antikor Bağışıklığının Evrimi" başlıklı makaleye göre, insanlar virüsü geçirdikten 1.3 ve 6.2 ay sonrası değerlendirildi. Koronavirüs hücrelerin virüsü hatırlayıp yeniden antikor üretebildiği ortaya ortaya çıktı. Bu araştırmayla beraber bir Covid-19 aşısının tek dozunun yeterli olabileceği umudunun belirdiğini söyleyen Prof. Dr. Zafer Kurugöl, tek doz uygulama hakkında açıklamada bulundu.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl "Şu anda dünya genelinde 20 farklı aşının faz 3 çalışmasının devam ettiğini, bunların bazılarının son aşamaya geldiğini belirten Prof. Dr. Kurugöl, bilim dünyasının en prestijli dergilerinden olan Nature'da yeni yayınlanan bir araştırmaya (SARS-CoV-2'ye karşı Antikor Bağışıklığının Evrimi - Evolution of Antibody Immunity to SARS-CoV) göre bir Covid-19 aşısının tek dozunun yeterli olabileceği umudunun belirdiğini söyledi." ifadelerine yer verdi.

Ayrıca doktor Kurugöl "Koronavirüs aşıları farklı teknolojiler ile üretiliyorlar. Bu nedenle, her aşının doz sayısı ve doz aralıklarının farklı olması doğal. Şu anda dünyada uygulanan tüm aşılar, örneğin bizde uygulanmaya başlanan inaktif Çin aşısı ve gelmesi olası BioNTech aşısı iki doz olarak uygulanıyor. Her iki aşı da tek dozla koruma sağlamıyor. Hatta iki doz arası 14 gün olduğunda bile antikor yanıtı düşük olduğu için, 28 günde daha iyi yanıt verdiği gerekçesiyle, bildiğiniz gibi Sağlık Bakanlığımız Çin aşısını 28 gün arayla uyguluyor. Koruyuculuk, aşının ikinci dozundan 15 gün sonra başlıyor. Bu durumda, Çin aşısı ile aşılanan bir vatandaşımız ilk aşı dozundan sonra en erken 1.5 ay sonra bağışık olacak, yani korunma en erken 1.5 ay sonra başlayacaktır. Oysa, salgının hızlı seyrettiği bu dönemde, bizim amacımız daha çok kişiyi hızla korunur hale getirmektir. Bu nedenle, tek doz uygulamanın getireceği avantajdan faydalanabilmek için aşı üreticileri tek doz aşının da immunojenitesini (koruyucu antikor oluşturma kapasitesini) değerlendirdiler. İnaktif bir aşı olan Çin aşısının tek dozla koruma sağlaması zaten beklenmiyordu, bu durum mRNA aşıları (BioNTech aşısı gibi) için de geçerli, mRNA aşısında da tek dozdan sonraki koruyuculuk çok az" açıklamalarına yer verdi.

athena

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER