Kolon Kanseri Nedir Nasıl Tedavi edilir

Kamumanset.com - Kolon Kanseri Nedir Nasıl Tedavi edilir Kolon kanseri özellikle son yıllarda ölüm nedenleri arasında 3.sırada yer almaktadır. Kolon kanserinde yaşanan şikayetlerin iyi huylu başka hastalıklarda da ortaya çıkması üzerine hasta olan kişilerin bunu fazla önemsememesi ve doktora gitme gereğini ortadan kaldırmıştır.

Kolon Kanseri Nedir Nasıl Tedavi edilir

Kamumanset.com - Kolon Kanseri Nedir Nasıl Tedavi edilir Kolon Kanserine Dikkat!

 Kolon kanseri özellikle son yıllarda ölüm nedenleri arasında 3.sırada yer almaktadır. Kolon kanserinde yaşanan şikayetlerin iyi huylu başka hastalıklarda da ortaya çıkması üzerine hasta olan kişilerin bunu fazla önemsememesi ve doktora gitme gereğini ortadan kaldırmıştır. Şikayetleriniz her ne olursa olsun ertelemeden ve geç kalmadan doktora gitmeniz gerekir.

Kolon kanseri ince bağırsaktan sonra gelen yaklaşık 1,5 metre uzunluğundaki son kısmında bulunan hücrelerde yaşanan bozulmalar sonucu oluşuyor. Beslenmenize çok fazla dikkat etmeniz gerekiyor hazır fast food gibi yiyeceklerden uzak durmalı bunun yerine bol sebzeli posalı yiyecekler tüketilmelidir. Kolon kanserinin yaşanmasının ve bu kadar artış göstermesinin en büyük nedenleri arasında beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ve hazır gıda tüketimine olan isteğin artması. Yaklaşık 1 milyon kişi bu hastalığa yakalanıyor ve 500 bin kişi kolon kanserinden hayatını kaybediyor.

Medicana Ankara Gastroenteroloji Uzmanı Prof.Dr. Kadir Bahar Kolon kanseriyle ilgili şunları söyledi; “Hastalık polip aşamasındayken karın ağrısı, ishal ve kansızlık görülebiliyor. Hatta bazı çok büyük polibi olanlarda bağırsak tıkanıklığı gibi durumlar bile yaşanabiliyor. Polip büyümeye ve kanser gelişmeye başladığında ise semptomlar artıyor. Rektal kanama, dışkılama alışkanlığında değişme, dışkının incelmesi, sebebi izah edilemeyen karın ağrısı, özellikle erkeklerde demir eksikliği anemisi olanlarda mutlaka kolon kanserini ekarte etmek için muayene ve ileri tetkikler yapılmalı. Özellikle ülkemizde insanların yüzde 85 inde hemoroid (basur) var. Rektal kanama hemoroide bağlı sık görülür. Hemoroid kanamasında yüzde 100 emin olunsa dahi  bilimsel kural olarak endoskopik  inceleme mutlaka yapılmalı.

Kolonoskopi taramaları ile ABD'de yılda 39 bin kişiye erken tanı konularak hayatı kurtulmaktadır. Kolonoskopi  gastroenterologlar tarafından uyutularak 10 dakika gibi kısa sürede yapılabilmektedir. Fazla kilo, kolon kanseri için risk faktördür.  İdeal veya ideale yakın kiloda olmak önemlidir.  Salam, sucuk gibi uzun süre bekleyen gıdalar, mangalda pişmiş et ürünleri de kanser gelişiminde önemli etken. Sebze ağırlıklı posa bırakan gıdalarla beslenme tercih edilmelidir” açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 15:33

Pinar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER