Hiçbir belirti olmadan koronavirüse yakalandığımızı nasıl anlarız? Uzmanlar açıkladı

Kamumanset.com - Hiçbir belirti olmadan koronavirüse yakalandığımızı nasıl anlarız? Uzmanlar açıkladı. Belirti görülmeden koronavirüse yakalandığımızı anlayabiliriz.

Hiçbir belirti olmadan koronavirüse yakalandığımızı nasıl anlarız? Uzmanlar açıkladı

Kamumanset.com -Hiç belirti göstermeden koronavirüse yakalandığımızı nasıl anlarız? Prof. Dr. Aynur Eren Toppaya konu hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Hastanın durumunu öğrenmek için antikor testi yapılması gerektiğini söyledi.

Çin'in Wuhan kentinde başlayıp ardından tüm dünyaya yayılan koronavirüs pandemisi can almaya devam ediyor. Pandemi haline devam etse de insanlar durumun ciddiyetinin farkında olmayıp sosyalleşeye devam ediyorlar. Maske ve mesafe kuralına çoğu zaman uyulmadığı dikkat çekti. Birçok kişi farkında olmasa da yeni tip koronavirüse yakalanıp yakalanmadığını merak etmeye başladı. Peki, hiç belirti göstermeden de önceden koronavirüse yakalanıp yakalanmadığınızı anlamanın bir yolu var mı?

 Konu hakkında Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Aynur Eren Toppaya’nın yaptığı açıklamaya göre bir kişinin belirti göstermese de koronavirüse yakalandığını öğrenmenin mimkün olduğuna değindi. Prof Dr. Aynur Eren Toppaya bunun için antikor testi yaptırmanın gerektiğinden bahsetti. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilerde belirti gösterdiği için Kovid-19 testi yaptıran ve hasta olduğu anlaşılan insanlar, ancak belirti göstermeyen kişilerin belirti gösterenlerden çok daha fazla olduğu düşünülmekte.

Açıklamaya göre hastalığı taşıyanlar bazı türk antikorlar üretiyor. Immunoglobulin proteini olarak bilinen bu antikorlar, COVID-19’a karşı savaşmak için vücudumuzda bir savunma mekanizması olarak üretiliyor. Kişilerin kanında antikorlara rastlanırsa enfeksyion geçiridği anlaşılıyor. Vücudun genel olarak koronavirüsle savaşmak için IgA ve lgM antikorları oluşturduğu yapılan araştırmalarda tespit edildi.

Testte IgG antikorları pozitif olarak görülürse Kovid-19 enfeksiyonuna yakalandığı tepit ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2020, 12:41

athena

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER