Hangi Aşı Daha Etkili Biontech mi Sinovac Aşısı Mı Yaptırmalıyız?

Hangi Aşı Daha Etkili Biontech mi Sinovac Aşısı Mı Yaptırmalıyız? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Biontech aşısının Türkiye'ye getirildiğini açıkladıktan sonra hangi aşının daha etkili olduğu araştırılmaya başlandı Peki, Sinovac aşısı mı Biontech aşısı mı daha etkili?

Hangi Aşı Daha Etkili Biontech mi Sinovac Aşısı Mı Yaptırmalıyız?

Hangi Aşı Daha Etkili Biontech mi Sinovac Aşısı Mı Yaptırmalıyız? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Biontech aşısının Türkiye'ye getirildiğini açıkladıktan sonra hangi aşının daha etkili olduğu araştırılmaya başlandı Peki, Sinovac aşısı mı Biontech aşısı mı daha etkili? Aşıların arasındaki farklar neler?

Sağlık Bakanlığı depolarına yerleştirilen 2,8 milyon doz BioNTech aşısı, tasarlanan özel odalarda eksi 80 derecede saklandığı belirtilmişti. Sevk edilen aşı sayısı nisanda 4,5 milyon doza ulaşacağı da yakın zamanda açıklanmıştı. Aşıların Türkiye'ye gelişi ile beraber aşı sırasına girenlerin hangi aşıyı tercih edecekleri araştırılmaya başlandı. Vatandaşların hangi aşıyı yaptırması gerektiğine dair net bir açıklama olmaması kafaları karıştırdı. Peki hangi aşıları yaptırmalıyız? 

İstanbul Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit aşı uygulamaları hakkında açıklamada bulundu "Şu an bulabildiğimiz aşıyı yapma aşamasındayız. Sinovac aşısı şu an yarıyor. Yatan hasta yaş ortalaması 60’ın üzerindeyken bu yaş ortalaması düştü. Yan etkiler konusunda elimizde bilimsel veri yok, bilgiler ve öngörülerden ibaret. Aşıların her şeyi farklı, mekanizmasından tutun da uygulama şekli, saklama koşullarına kadar. Sinovac 2-8 derecelik dolaplarda, tekli olarak muhafaza ediliyor. Biontech uzun süre saklanacaksa -70 gibi soğukluk istiyor" ifadelerini kullandı. Hangi aşının daha etkili olduğu konusunda da açıklamada bulundu. "Şimdiye kadar uyguladığımız aşı sonuçlarına baktığımızda Sinovac aşısında kişiler koronavirüse yakalansa bile hafif atlattıklarını tespit ettik ve hastaneye yatma oranlarını yüzde 100 oranında azalttı. Bizim için önemli olan, kişinin bu hastalığı hafif geçirmesi veya hiç geçirmemesi. Çünkü aşıların gerçekten koruyuculuğu ve hastaneye yatış oranlarını ciddi oranda azaltması söz konusu. İkinci olay, eğer kişi bağışıklık istemini baskılayacak ilaç kullanıyorsa, kemoterapi alıyordur, kanser tedavisi görüyordur veya daha önceden ağır bir nörolojik hastalık geçirmişse bu durumda inaktif aşı biraz daha güvenilir gibi duruyor. İlk tercihi inaktif aşı olan Sinovac aşısı olsun, Biontech aşısı ikinci tercihi olsun. Ama genç, sağlıklı hiçbir hastalığı yoksa, kronik hastalığı var; ama bu saydığım hastalıklar değilse o zaman Biontech aşısının koruyuculuk oranı Sinovac aşısına göre yüzde 10 daha fazla. Ama koruyuculuk oranı Biontech aşısının daha yüksek, miktar olarak düşük olduğu için ulaşılabilirliği sıkıntı olabilir. Koruyuculuk oranlarımız genel olarak yüksek. Ben de Biontech aşısı gönüllüsüydüm, aylardır takiplerine devam ediyoruz, bir yan etki görülmedi. Bu aşılar bütün testleri yapılarak halkımıza uygulandığı için gönül rahatlığı ile hangi aşıyı yaptırmak istiyorlarsa onu yaptırabilirler" ifadelerini kullandı.

athena

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER