Hamileyken Koronavirüs Aşısı Olanların Bebeklerinde Neler Oluyor?

Hamileyken Koronavirüs Aşısı Olanların Bebeklerinde Neler Oluyor? İtalya'da koronavirüs aşısı yaptıran kadınların bebekleri koronavirüse karşı antikorlu dünyaya geldikleri ortaya çıktı

Hamileyken Koronavirüs Aşısı Olanların Bebeklerinde Neler Oluyor?

Hamileyken Koronavirüs Aşısı Olanların Bebeklerinde Neler Oluyor? İtalya'da koronavirüs aşısı yaptıran kadınların bebekleri koronavirüse karşı antikorlu dünyaya geldikleri ortaya çıktı. İtalya'da hamileyken Kovid-19 aşısı olan bir kadının bebeğinde antikor tespit edildi. Padova şehrinde doktorluk yapan Valeria Bernardi ve Anna Parolo hamileliklerinin 6. ayından sonra aşı yaptıran şahısta bebeklerde yapılan kan testleri sonucu antikor geliştirdikleri ortaya çıktı.

Aralık 2020'de başlayan aşı kampanyasınd sağlık personelleri ilk aşılananlar arasındaydı. 37 yaşındaki Bernadi ile 36 yaşındaki Parolo doktor oldukları için Ocak ayında 3 hafta ara ile her iki doz aşıyı yaptırmıştı. Açıklamada "Bu iki kız bebek İtalya'da doğumda kanında antikor bulunan ilk bebekler. Bugüne kadar yapılan uluslararası çalışmalar yalnızca göbek bağında tespit edilen antikorlarla dayanıyordu." ifadeleri kullanıldı.

Bebeklerin anneleri ise antikor ile dünyaya gelinmesinden mutlu olduklarını dile getirdi. İtalya'da 27 Aralık'ta başlayan aşı kampanyasında bugüne kadar çoğunluğu sağlım personeli ve 80 yaş üstündeki vatandaşlar olmak üzere 9 milyondan fazla aşı yapıldı. Her iki doz aşıyı yaptıran kişi sayısı ise 2.8 milyon civarında" açıklamalarına yer verildi.

athena

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER