Grip aşısı koronavirüsten korur mu? Zatürre aşısı ve Grip aşısı koronadan korur mu?

Grip aşısı koronavirüsten korur mu? Zatürre aşısı ve Grip aşısı koronadan korur mu?

Grip aşısı koronavirüsten korur mu? Zatürre aşısı ve Grip aşısı koronadan korur mu?

Sonbahar döneminin başlaması ile beraber grip mevsimi başlamış oldu. Koronavirüs vakalarının grip döneminde artacağını söyleyen uzmanlar grip ile koronavirüsün karıştırılacağından korkuyorlar. Grip virüsü ile belirtileri benzerlik gösteren koronavirüsten korunma yolları araştırılmaya devam ediyor. Peki grip veya zatürre aşısı koronavirüse karşı korur mu? Grip aşısı koronavirüsten korur mu?

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.Hijran Mammadova, “Grip ve zatürre aşısını her sene risk grubunda olan kişilere öneriyoruz ancak corona virüsü salgınıyla birlikte aşının önemi bu sene daha da arttı.” açıklamaları ile dikkat çekti. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.Hijran Mammadova Grip aşısı her yıl Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri ile bir önceki grip suşlarına ( bir önceki yılın grip virüsüne önlem olarak) göre içeriği hazırlanıyor ve genellikle Ekim-Kasım aylarında yapılıyor. Bu yıl yapılması gereken grip aşısı henüz ülkemize gelmemiştir. Grip aşısının koruyuculuğu yaklaşık 6-8 aydır. Grip aşısını her kes yaptırabilir ama bazı risk gruplarında olan kişiler için özellikle şarttır. 65 yaş ve üzeri kişiler, sağlık çalışanları, kronik akciğer hastalığı (bronşektazi, KOAH, astım, geçirilmiş tüberküloz ve s.), kalp hastalığı, akciğer hastalığı, şeker hastalığı, alkolizm, karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi kronik hastalığı olanlar, özel bir nedenle dalağı alınmış ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanmak zorunda olanlar yaptırmalıdır." açıklamalarını kullandı.

Grip mevsiminin başlaması ile beraber koronavirüs vakalarında artışlar verilere yansımaya devam ediyor. Bu sebeple kimlerin zatürre aşısı yaptırması gerektiği söylenmeye devam ediyor. Uzmanlar "Zatürre aşısının yapılabileceği kişiler; 65 yaş ve üzeri olanlar, bağışıklık sistemi yetersiz olan dalağı alınmış kişiler, bazı kan hastalıkları, organ nakli yapılmış olanlar, AIDS taşıyıcısı erişkinler, kalp hastalığı, akciğer hastalığı, şeker hastalığı, alkolizm, karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi kronik hastalığı olanlardır. Grip ve pnömokok aşıları yüksek ateşli bir hastalığın seyri sırasında, aktif enfeksiyon döneminde yapılmaz."

athena

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER