Rusya'nın yaptırım arzından korkmasıyla petrol düşüşleri ve piyasalar yükseldi Piyasalarda dikkat çeken artış yaşandı.

Rusya'nın yaptırım arzından korkmasıyla petrol düşüşleri ve piyasalar yükseldi. Haftanın başında 139$'a kadar yükselen Brent ham petrolünün varil fiyatı, iki önemli OPEC üreticisinin muslukları açmaya hazır olduklarının sinyalini vermesiyle 106$'ın altına düştü ve küresel çapta kol gezen enflasyon korkularını hafifletti. Petrol fiyatları keskin bir şekilde düştü ve küresel hisse senetleri, Rusya'nın üretimine yönelik yaptırımların neden olduğu arz kesintilerinin bir kısmını dengeleyebilecek üretim artışı umutlarıyla yükseldi.

Brent ham petrolü , yaptırımlar fikrinin ilk kez ortaya çıkmasından sonra bu hafta başlarında 14 yılın en yüksek seviyesi olan 139$'a yükselerek %17 veya 22$ kadar bir düşüşle varil başına 106$'ın biraz altına düştü.
 OPEC kartelinin bir üyesi olan Birleşik Arap Emirlikleri'nin artan üretimi destekleyeceğini söylemesine ve Irak'tan benzer açıklamalarda bulunduğuna bağlandı. Ukrayna savaşından canlı güncellemeler: 'Kıyamet' şehrinde '1200 ölü'

Toptan gaz fiyatları da düştü, toptan teslimat için termik başına Birleşik Krallık fiyatı, sadece iki gün önce kaydedilen tüm zamanların en yüksek 670p'sinden %30'a düşerek 342p'ye düştü. Gaz fiyatları, Britanya'nın yaşam pahalılığı krizinin arkasındaki ana faktör oldu - ancak son düşüşe rağmen, bu fiyatlar, enerji fiyatları üst sınırında yakın zamanda keskin bir artışa yol açan ve son aylarda bir dizi enerji tedarikçisinin iflasına neden olan seviyelerde kaldı.


Petrol fiyatlarındaki bir düşüş, en azından gelecek aylarda, en son günlük rakamlar benzin maliyetinin yeni rekor seviyelere ulaştığını gördüğünden, sürücülerin görünümünü kolaylaştırabilir. Düşüş aynı zamanda Ukrayna savaşının neden olduğu enflasyon şokunun etkisinden ve bunun sonucunda buğdaydan nikele kadar petrol ve diğer emtia fiyatlarında meydana gelen artıştan korkan borsa yatırımcılarına da yardımcı oldu.
Piyasa gözlemcileri, ruh halinin kısmen "düşüşten satın al" hissi ya da bazılarının "ölü kedi sıçraması" dediği şey tarafından yönlendirildiğini söyledi.

Winston Dark Blue Deep Blue Fiyatları 2022 Winston Kaç Lira Oldu? Winston Dark Blue Deep Blue Fiyatları 2022 Winston Kaç Lira Oldu?

Ralli, son günlerdeki dik satışları telafi etmeye hala yeterli değildi ve mevcut krizin en büyüğü bile değildi - 25 Şubat'ta FTSE 100 için %3.92'lik bir kazançtan sonra.

OANDA'nın kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, "Belki de gördüğümüz şey, sağlam temeller üzerine inşa edilmiş bir ralliden ziyade umut verici bir ralli.

"Ateşkes ve Rusya'nın çıkışına yönelik gerçek bir ilerleme görmedikçe, önemli bir süre devam ederse şaşırırım."

Başka bir yerde, Alman Dax, iki yıl önceki pandeminin ilk kısmındaki değişken dönemden bu yana en keskin bir günlük sıçrama olan %7.9'luk bir sıçrama ile Çarşamba günü büyük bir kazanan oldu.

Dax, Almanya'nın Rus enerji kaynaklarına maruz kalması nedeniyle Avrupa borsa endeksleri arasında en çok zarar gören borsa oldu ve Salı günü, en son zirvesinin %20'den fazla altında, sözde "ayı piyasası" bölgesinde kapandı.