Rusya Yaptırımlardan Kripto Para ile kaçabilecek mi? Binance kurucusu açıkladı. Ticaret platformu patronu "'Kripto Rusya için çok küçük' ve bankacılık sistemine daha fazla odaklanılması gerektiğini söyledi.

Rusya Yaptırımlardan Kripto Para ile kaçabilecek mi? Binance kurucusu açıkladı. Ticaret platformu patronu "'Kripto Rusya için çok küçük' ve bankacılık sistemine daha fazla odaklanılması gerektiğini söyledi.

Kripto para ticaret platformu Binance'in kurucusu, “kripto Rusya için çok küçük” olduğunu iddia ederek , sanal paranın Kremlin tarafından yaptırımlardan kaçmak için kullanılabileceğine dair korkuları reddetti.

Changpeng Zhao, kripto para birimlerinin çok fazla izlenebilirlik göstererek yaptırımları aşma girişimlerini de yendiğini ve bankalara daha fazla odaklanılması gerektiğini de sözlerine ekledi. Zhao yaptığı açıklamada, medyanın ve politikacıların geleneksel borç verenlere ve petrol ve gaz piyasasına odaklanması gerektiğini söyledi.

“Şu anda medya ve politikacılar çok fazla çaba harcıyor ve kripto ve yaptırımlara odaklanıyor” dedi. “Gerçek şu ki, kripto Rusya için çok küçük . Bugün kriptonun benimsenmesine bakarsak, muhtemelen küresel nüfusun yaklaşık %3'ü bir tür kriptoya maruz kalıyor (yani, bir miktar kriptoya sahip). Bunların çoğu, kriptoda net değerlerinin yalnızca küçük bir yüzdesine sahiptir. Ortalama %10'dan az. Dolayısıyla, bugün kriptoda küresel net değerin muhtemelen sadece %0,3'ünden daha azı var. Bu oran Rusya için de aynı şekilde geçerlidir.”

Wall Street Journal geçen hafta, bitcoin gibi para birimlerinin uluslararası bankacılık sisteminin dışında, geri dönüşü olmayan sınır ötesi işlemler yapmak için alternatif bir yol sunduğuna dair endişeler arasında ABD'nin Rusya'nın kripto para piyasasına yaptırım uygulamayı düşündüğünü bildirdi. Zhao, bunun "uluslararası standartlara göre bankalarla aynı yaptırım kurallarını uyguladığını" söyleyerek Binance'e uygulandığını reddetti.

Toki Kura Tarihleri İstanbul Belli Oldu Mu Toki İzmir, Ankara Kura Tarihleri Toki Kura Tarihleri İstanbul Belli Oldu Mu Toki İzmir, Ankara Kura Tarihleri

Zhao, kripto para işlemlerinde blok zincirinin kullanılmasının, kripto varlıklarının “yasadışı faaliyetler için etkili bir araç olmadığı” anlamına geldiğini söyledi. Blok zinciri, her kripto işlemini kaydeden ve herkes tarafından incelenebilen bir bilgisayar ağı tarafından tutulan dijital, merkezi olmayan bir defterdir. Zhao, Monero gibi gizlilik odaklı dijital para birimleri kullanmanın da işe yaramayacağını çünkü Monero'nun piyasa kapitalizasyonunun Rusya'nın GSYİH'si ile karşılaştırıldığında 3 milyar dolar olması – ekonomik çıktının bir ölçüsü 1.5 trilyon dolar. “Rusya'nın kripto kullanmak istememesinin bir başka nedeni de çok fazla izlenebilir olmasıdır. Ve dünyanın dört bir yanındaki hükümetler bunu takip etmede zaten çok usta” dedi Zhao.

Forbes dergisinin milyarderler listesine göre kişisel serveti 1,9 milyar dolar (1 milyar sterlin) olarak tahmin edilen Zhao, Binance'in bu hafta Ukrayna'daki insani yardım çabalarına ve çatışmadan kaçanlara yardım etmek için 10 milyon dolar bağışladığını söyledi. Büyük kripto para borsaları Coinbase, Kraken ve Binance, Rusların kripto platformlarını kullanmasını yasaklamayacak.

Ana akım finans şirketlerinin aksine , dünyanın en büyük kripto para borsalarından bazıları Rusya'da kalmaya karar verdi . 

Coinbase ve Binance bugün, Rusların platformlarını kullanmalarını önleyici bir şekilde yasaklama planlarının olmadığını yineledi.

Coinbase CEO'su Brian Armstrong Cuma günü bir dizi tweet'te “Yasalar aksini söylemediği sürece herkesin temel finansal hizmetlere erişimi hak ettiğine inanıyoruz” dedi.

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance'in bir sözcüsü Reuters'e e-postayla gönderilen bir açıklamada, "Milyonlarca masum kullanıcının hesabını tek taraflı olarak dondurmayacağız" dedi.

Açıklamalar, Coinbase ve Binance'in Ukrayna'nın büyük kripto borsalarına tam bir yasak talep etmesinin ardından tüm Rus hesaplarını dondurmayacaklarını söylemesinden günler sonra geldi. ABD ve İngiltere de dahil olmak üzere Batılı ülkeler, Ukrayna'yı işgal ettiği için Rusya'ya kapsamlı mali yaptırımlar uyguladı ve büyük Rus bankaları SWIFT uluslararası ödeme sisteminden çıkarıldı.

Geçen hafta, ABD merkezli bir başka kripto para borsası olan Kraken'in CEO'su, şirketin Rus müşterilerinin hesaplarını neden dondurmayacağını bir dizi tweet'te açıkladı. Kraken CEO'su Jesse Powell, "Bu talebin mantığını anlıyorum, ancak Ukrayna halkına duyduğum derin saygıya rağmen @krakenfx, yasal bir zorunluluk olmaksızın Rus müvekkillerimizin hesaplarını donduramaz" dedi.

Ancak Powell, Rus hükümetinden veya ABD gibi yabancı devletlerden böyle bir emir gelirse böyle bir şartın yakın olabileceği konusunda Rusları uyardı.

Rus halkını hükümetinin politikalarına karşı döndürmek için bir silah olarak ABD gibi yabancı devletlerden gelebilir” dedi.

Powell, Kraken'deki kripto sahiplerinin büyük çoğunluğunun savaş karşıtı olduğunu ve Bitcoin'in 'bireycilik ve insan haklarını güçlü bir şekilde destekleyen özgürlükçü değerlerin somutlaşmışı' olduğunu yineledi.