Rusya ve Ukrayna barış görüşmelerinde uzlaşma arıyor. Yaklaşık 20.000 kişi özel araçlarla Mariupol'dan kaçtı. Yüzbinler hala şehirde mahsur kaldı. İngiltere, Rus güçlerinin ilerleme kaydetmek için mücadele ettiğini söyledi. Ukrayna cumhurbaşkanı barış görüşmelerinin daha 'gerçekçi' olduğunu söyledi.

Rusya ve Ukrayna barış görüşmelerinde uzlaşma arıyor. Yaklaşık 20.000 kişi özel araçlarla Mariupol'dan kaçtı. Yüzbinler hala şehirde mahsur kaldı. İngiltere, Rus güçlerinin ilerleme kaydetmek için mücadele ettiğini söyledi. Ukrayna cumhurbaşkanı barış görüşmelerinin daha 'gerçekçi' olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Biden NATO liderleriyle görüşecek. KYIV/LVIV, Ukrayna, 16 Mart (Reuters) - Rusya ve Ukrayna, şimdiye kadar Ukrayna hükümetini devirmeyi başaramayan bir Rus saldırısının ardından, barış görüşmelerinin üç hafta boyunca yeniden başlamasına karar verilirken, Çarşamba günü yeni bulunan uzlaşma kapsamını vurguladılar.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, müzakerelerin "daha gerçekçi" hale geldiğini söylerken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Ukrayna'nın tarafsız statüsüyle - önemli bir Rus talebi - şimdi masada "uzlaşma umudu" olduğunu söyledi.

Kremlin, tarafların Ukrayna'nın statüsünü NATO askeri ittifakı dışında bulunan Avrupa Birliği üyeleri Avusturya veya İsveç'inkine benzer bir şekilde tartıştıklarını söyledi. İstiladan üç hafta sonra, Rus birlikleri ağır kayıplar vererek ve bir savaşta Ukrayna'nın en büyük şehirlerinden hiçbirini ele geçiremeyerek Kiev kapılarında durduruldu Batılı yetkililer, Moskova'nın birkaç gün içinde kazanacağını düşündüklerini söylüyorlar.

Ukraynalı yetkililer, bu hafta, Moskova'nın savaşmaya devam edecek yeni birlik eksikliğiyle uzlaştığı için savaşın beklenenden daha erken - hatta haftalar içinde - sona erebileceğine dair umutlarını dile getirdiler.

Görüşmeler, ilk kez bir günden fazla süren üçüncü bir gün için video bağlantısıyla Çarşamba günü devam edecekti, her iki taraf da daha ciddi bir aşamaya girdikleri anlamına geldiğini öne sürdü.

Zelenskiy gecede yaptığı bir video konuşmasında, "Toplantılar devam ediyor ve bana göre, müzakereler sırasındaki tutumlar şimdiden daha gerçekçi görünüyor. Ancak kararların Ukrayna'nın çıkarına olması için zamana ihtiyaç var." dedi.

Salı günü Zelenskiy, olası bir uzlaşma yolunun ipuçlarını vererek, Ukrayna'nın uzun süredir NATO ittifakına tam katılım umudunu yitiren uluslararası güvenlik garantilerini kabul etmeye istekli olacağını öne sürdü.

Ukrayna'yı NATO'nun dışında tutmak, Ukrayna'yı silahsızlandırmak ve "azınlığı azaltmak" için "özel bir operasyon" başlatmasından önceki aylarda, Rusya'nın ana taleplerinden biriydi.

Lavrov, medya kuruluşu RBC News'e verdiği demeçte, "Müzakereler bariz nedenlerden dolayı kolay değil." "Ancak yine de, bir uzlaşmaya varma umudu var."

Lavrov, "Tarafsız statü, elbette güvenlik garantileriyle birlikte ciddi şekilde tartışılıyor." Dedi. "Şimdi müzakerelerde tam da bu konu tartışılıyor - benim görüşüme göre anlaşmaya yakın kesinlikle özel formülasyonlar var."

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Avusturya veya İsveç gibi kendi ordusuyla askerden arındırılmış bir Ukrayna'ya potansiyel bir uzlaşma olarak bakıldığını söyledi. Bunlar, NATO dışındaki altı AB ülkesinin en büyüğüdür.

Peskov, RIA haber ajansının aktardığına göre, "Bu, şu anda tartışılmakta olan ve gerçekten bir uzlaşma olarak görülebilecek bir varyanttır."

Ukrayna'nın müzakere ekibinin başkanı, Zelenskiy'in yardımcısı Mykhailo Podlolyak, Çarşamba günkü görüşmelerin yeniden başlamasından önce, Ukrayna ordusunun karşı saldırılarının "tarafların tutumlarını kökten değiştirdiğini" tweetledi.

Son Dakika Çalışmayıp Kira Geliri Olanlar Kredi Alabilir mi  Son Dakika Çalışmayıp Kira Geliri Olanlar Kredi Alabilir mi 

Çarşamba günü yayınlanan bir istihbarat değerlendirmesinde İngiltere, Rus kuvvetlerinin yollarda mahsur kaldığını, Ukrayna arazisiyle başa çıkmakta zorlandığını ve havanın kontrolünü ele geçirememekten muzdarip olduğunu söyledi.

Açıklamada, "Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin taktikleri, Rusya'nın manevra eksikliğinden ustalıkla istifade ederek Rus ilerlemesini engelledi ve işgalci güçlere ağır kayıplar verdirdi" denildi.

ÜÇ MİLYON MÜLTECİ

Avrupa'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük işgali, bazı Ukrayna şehirlerini yerle bir etti ve 3 milyondan fazla mülteciyi yurt dışına kaçmaya gönderdi.

Başkent Kiev sokakları, yetkililerin gece sokağa çıkma yasağı getirmesinin ardından Çarşamba günü büyük ölçüde boştu. Sakinler ve acil durum çalışanları, Çarşamba gününün erken saatlerinde Rus füzesi gibi görünen bir füzenin vurulmasının ardından bir yerleşim bölgesindeki birkaç binanın ağır hasar gördüğünü söyledi.

Uzman bir kurtarma ekibi molozların arasında yaşam belirtileri ararken, kayıplar hakkında hemen bir açıklama yapılmadı. Geniş bir alanda kırılan yüzlerce pencereden çevredeki sokaklar kırık camlarla kaplandı. Füzeden çıkan motora benzeyen şey, yol kenarında bükülmüş halde duruyordu.

Yine de, Ukrayna kuvvetleri çok daha büyük bir ordunun saldırısına direndi. Zelenskiy, Ukrayna birliklerinin son çatışmalarda dördüncü bir Rus tümgenerali öldürdüğünü söyledi. Reuters onun ifadesini hemen doğrulayamadı.

"İşgalciler devletimizin kuzeyinde, doğusunda, güneyinde binlerce insanını savaşa atmalarına rağmen bugün başarılı olamadılar. Düşman ekipman kaybetti, yüzlerce asker daha. Çok sayıda ölü Rus askeri, onlarca memurlar yaralandı."

Ukrayna, yaklaşık 20.000 kişinin kuşatma altındaki Mariupol limanından özel araçlarla kaçmayı başardığını, ancak yüz binlerce kişinin amansız bombardıman altında, birçoğunun ısıtma, elektrik veya akan su olmadan mahsur kaldığını söyledi.