Rusya ve Belarus Olimpiyatlarda Yer Almayacak Mi Rusya Olimpiyatlardan Men Mi Edildi? Rusya ve Ukrayna savaşı devam edeken Rusya'ya yaptırımlar devam ediyor

Rus ve Belaruslu sporcular U dönüşünden sonra Paralimpik Kış Olimpiyatlarından men edildi. Paralimpik Komitesi, Ukrayna ihtilafına ilişkin boykot tehditlerinin ardından orijinal kararını geri aldı. Rusya ve Belarus Olimpiyatlarda Yer Almayacak Mi Rusya Olimpiyatlardan Men Mi Edildi? Rusya ve Ukrayna savaşı devam edeken Rusya'ya yaptırımlar devam ediyor

Uluslararası Paralimpik Komitesi orijinal kararını geri aldıktan sonra Rus ve Belaruslu sporcular Pekin Kış Paralimpik Oyunları'ndan men edilecek.

IPC'nin Çarşamba günü bu ülkelerden gelen sporcuların Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline rağmen tarafsız bir bayrak altında yarışmalarına izin verileceğini açıklaması, eleştiri ve boykot tehdidiyle karşılandı. Perşembe sabahı yaptığı açıklamada, IPC başkanı Andrew Parsons şunları söyledi: "Dün kararımızı alırken, Paralimpik hareketin uzun vadeli sağlığına ve hayatta kalmasına bakıyorduk. Hareketi bugünkü haline getiren ilke ve değerlerden şiddetle gurur duyuyoruz.

Son Dakika Çalışmayıp Kira Geliri Olanlar Kredi Alabilir mi  Son Dakika Çalışmayıp Kira Geliri Olanlar Kredi Alabilir mi 

"Ancak açık olan şu ki, hızla artan durum bizi Oyunların başlangıcına çok yakın benzersiz ve imkansız bir konuma getirdi. Dün dinlemeye devam edeceğimizi söyledik ve yaptığımız da bu.”

Parsons, 83 sporcunun artık rekabet edemeyeceğini, ancak kararın diğer ülkelerden yaygın olarak geri çekilme tehdidi ve güvenlik konusundaki endişeler nedeniyle alındığını söyledi. Parsons, sporcular köyündeki durumun “savunulmaz hale geldiğini” söyledi.

“Son 12 saat içinde, çok sayıda üye bizimle temasa geçti ve çok açık davrandı, bunun için minnettarım. Bize, kararımızı yeniden gözden geçirmezsek, şimdi Pekin 2022 Paralimpik Kış Oyunları için ciddi sonuçları olacağını söylediler” dedi.
“Bazıları hükümetleri, takımları ve sporcuları tarafından temasa geçen birden fazla Ulusal Paralimpik Komite, rekabet etmemekle tehdit ediyor. Sporcuların güvenliğini ve güvenliğini sağlamak bizim için büyük önem taşıyor ve sporcu köylerindeki durum giderek tırmanıyor ve artık savunulamaz hale geldi.”

Parsons, Rusya ve Beyaz Rusya'dan sporculardan özür diledi : “Her şeyden önce, anayasada yer alan Paralimpik misyonunun bir parçası olarak, başarılı Paralimpik Oyunların organizasyonunu garanti etmek ve denetlemek, ülke içinde uygulanan sporda bunu sağlamak için bir görevimiz var. Paralimpik hareket, fair play ruhu hakimdir, şiddet yasaklanır, sporcuların sağlık riskleri yönetilir ve temel etik ilkeler gözetilir.

“Bunu akılda tutarak ve bu Oyunların bütünlüğünü ve tüm katılımcıların güvenliğini korumak için, Rusya Paralimpik Komitesi ve NPC Belarus'tan sporcu girişlerini reddetmeye karar verdik. Etkilenen ülkelerden Para sporcularına, geçen hafta Olimpiyat ateşkesini ihlal ederek hükümetlerinizin aldığı kararlardan etkilendiğiniz için çok üzgünüz. Hükümetlerinizin eylemlerinin kurbanısınız.

"Konuşmanın ve odaklanmanın tamamen sporun engellilerin ve insanlığın en iyisinin hayatlarını değiştirme gücüne odaklandığı bir duruma geri dönebileceğimizi umuyorum ve dua ediyorum."

İlk kararı eleştiren İngiltere kültür sekreteri Nadine Dorries Perşembe sabahı tweet attı: “IPC'nin şimdi doğru karara varmasından çok memnunuz ve Putin'in barbarlığına yanıt olarak Rus ve Belarus sporcularını yasaklama çağrımıza cevap verdi, anlamsız işgal

“Diğer tüm yarışan sporcuların refahı son derece önemlidir ve IPC'nin de bunu kabul etmesinden memnunuz. Tüm ülke, Oyunlarda Paralimpik GB takımımızın tamamen arkasında olacak.

"Bugün uluslararası mevkidaşlarımla Rus rejimini tecrit etmek için alabileceğimiz uluslararası spor tepkisini ve daha fazla önlemi tartışacağım."