Rusya Ukrayna Savaşı Son Durum Rusya Kiev'de İlerledi Mi Rusya Kiev'i Ele Mi Geçirdi? Rusya Ukrayna arası çatışmada son durum. Dünyayı karşısına alan Rusya savaşta geri adım atmıyor

Rusya Ukrayna Savaşı Son Durum Rusya Kiev'de İlerledi Mi Rusya Kiev'i Ele Mi Geçirdi? Rusya Ukrayna arası çatışmada son durum. Dünyayı karşısına alan Rusya savaşta geri adım atmıyor. Zelenskiy, Rus saldırısına karşı savunma hatlarının korunduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy Perşembe günkü son videosunda Ukrayna'nın savunma hatlarının Rus saldırısına karşı tutulduğunu söyledi ve Moskova'nın gece yarısından beri Ukrayna'yı bombalamasına ara verilmediğini de sözlerine ekledi.

Zelenskiy, "Kendi özgürlüğümüzden başka kaybedecek bir şeyimiz yok" diyen Zelenskiy, Ukrayna'nın uluslararası müttefiklerinden günlük olarak silah tedarik ettiğini de sözlerine ekledi.

Ukrayna'nın ilk Covid vakasını kaydetmesinden bu yana iki yıl geçtiğini söyledi: Rusya'nın işgali hakkında “Başka bir virüsün saldırdığı bir hafta oldu” dedi.

Reuters tarafından bildirildiği üzere Zelenskiy, Rusya'nın değişen taktikleri ve şehirlerdeki sivilleri bombalamasının, Ukrayna'nın Moskova'nın kara saldırısı yoluyla hızlı bir zafer talep etme yönündeki ilk planına direnmekte başarılı olduğunu kanıtladığını söyledi.

Karadeniz'in önemli limanı Odesa'da yaşayanlar, Rus savaş gemilerinden oluşan bir konvoyun görüldüğü ve ABD'nin Odesa'yı hedef alan bir çıkarmanın Perşembe günü kadar erken gerçekleşebileceği yönündeki uyarıları arasında, onu olası bir Rus amfibi çıkarmasına karşı savunma hazırlıklarını hızlandırıyorlardı.

Şehir sakinleri Perşembe günü, şehre yakın plajların mayınlarla döşendiğini ve diğer savunmaların hazırlandığını gösteren görüntülerin ortaya çıkmasıyla Çarşamba günü Rus hava saldırılarında belirgin bir artış olduğunu bildirdi.

Perşembe günü Odesa'yı hedef alan olası bir amfibi çıkarmayı çevreleyen endişe, kıyıdan görülebilen en az sekiz gemiyi gösteren bir Rus deniz konvoyunun görüntülerinin ardından tırmandı.

Konvoyda 4.080 tonluk Ropucha sınıfı büyük çıkarma gemileri ve destek gemilerinin yer aldığı görülüyor. Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden iki hafta önce , her biri on ana muharebe tankı taşıyabilen birkaç Ropucha sınıfı gemi, 13 veya 40 tank taşıyabilen daha büyük bir Ivan Gren sınıfı çıkarma gemisi ile birlikte tatbikat yapmak kisvesi altında Karadeniz'e girdi. daha küçük zırhlı araçlar.

Ukrayna'nın en büyük liman kenti olan Odessa'nın kaybı, Ukrayna için ekonomik bir felaket olur. Rusya'nın kalan son liberal medya kuruluşlarından biri olan Ekho Moskvy radyo istasyonunun, Ukrayna'daki savaşı kapsaması nedeniyle baskı altına girmesinin ardından yönetim kurulu tarafından feshedildiğini söyledi.

Reuters'in bildirdiğine göre, Rusya'nın önde gelen haber ve güncel olay kanallarından biri olan istasyon, iki gün önce yayından kaldırılmıştı.

Ekho Moskvy yazı işleri müdürü Alexei Venediktov Telegram'da yaptığı açıklamada, "Ekho Moskvy yönetim kurulu, Ekho Moskvy radyo kanalını ve web sitesini tasfiye etmeye oy çokluğuyla karar verdi" dedi.

Hareket, başsavcılığın bu hafta erişimin Ekho Moskvy ve TV Rain çevrimiçi haber kanalıyla çatışmayı kapsamaları nedeniyle sınırlandırılmasını talep etmesi sonrasında geldi.

Savcı, hareketin, web sitelerinin Ukrayna'daki "özel bir operasyonun parçası olarak Rus güçlerinin eylemleri hakkında aşırılık yanlısı faaliyetler, şiddet ve kasıtlı olarak yanlış bilgiler içeren hedefli ve sistematik bir şekilde yayınlanması" tarafından tetiklendiğini söyledi.

Rusya işgal terimini reddediyor ve eylemlerinin toprak işgal etmek için değil, Ukrayna'nın askeri yeteneklerini yok etmek ve tehlikeli milliyetçiler olarak gördüklerini ele geçirmek için tasarlandığını söylüyor. Ukrayna ve batı tarafından asılsız propaganda olarak reddedilen bir bahane.

Ekho Moskvy Salı günü yaptığı açıklamada, kendisine yönelik suçlamaların temelsiz ve saldırgan olduğunu ve mahkemelerde bunlarla mücadele edeceğini söyledi. Letonya dışişleri bakanı, daha önce Moskova'da bulunan Ukraynalı diplomatların Çarşamba akşamı Letonya'ya geldiğini söyledi.

Bakan Edgars Rinkēvičs Perşembe günü Twitter'da "Letonya, dün gece Moskova'dan ayrılan ve Letonya-Rus sınırını geçen Ukraynalı diplomatları memnuniyetle karşılıyor" dedi.

Reuters'in bildirdiğine göre, Letonya Cumartesi günü yaptığı açıklamada, yardım taleplerini aldıktan sonra diplomatlara sığınacaklarını söyledi.

Bu arada Macaristan dışişleri bakanı Péter Szijjártó Perşembe günü yaptığı açıklamada, Macaristan'ın Kiev'deki büyükelçiliğinden bazı Macar büyükelçiliği personeli, iki gazeteci, 10 Güney Afrika ve 10 Nijerya vatandaşı da dahil olmak üzere 32 kişiyi tahliye ettiğini söyledi.

Tahliye edilen elçilik personeli ve yabancı uyrukluların bir gecede Macaristan'a geçtiğini söyledi. Avustralya hükümeti, Facebook , Twitter, Google ve diğer dijital platformlardan Rus devlet medyası tarafından oluşturulan içeriğin "Rus'un Ukrayna'yı işgaliyle ilgili dezenformasyonu" engellemek için engellemesini istedi.

Avustralya'nın iletişim bakanı Paul Fletcher Perşembe günü , Facebook ve Instagram'ı ve bir dizi diğer dijital platformu yöneten Meta'ya yazarak, Avustralya'daki platform(lar)ınızda içeriğin yayılmasını askıya almak için "öncelikli olarak harekete geçmelerini" istedi. Rus devlet medya kuruluşları tarafından oluşturuldu”. Diğer alıcılar ise Apple, TikTok, Twitter , Snap Inc, Reddit, Google ve Microsoft.

Fletcher, “Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle ilgili olarak şiddeti, aşırılığı ve dezenformasyonu teşvik eden bu tür önemli miktarda içerikten” bahsetti.

Avustralya, Avrupa Birliği'nin Rus devlet medyasına yönelik kendi yasağı, bir dizi platformun Kremlin destekli haber kuruluşları RT ve Sputnik'i çökertmeye teşvik etmesiyle, talepte bulunan ilk hükümet değil .
Acil servisler Perşembe günü yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın doğusundaki Kharkiv bölgesinde son 24 saat içinde Rus bombardımanı ve sivil halka yönelik saldırıların 34 sivili öldürdüğünü söyledi.

Armağan Çağlayan Akciğer Kanseri Olduktan Sonra Programına Veda Ettiğini Açıkladı Armağan Çağlayan Akciğer Kanseri Olduktan Sonra Programına Veda Ettiğini Açıkladı

Ayrı bir gelişmede, Reuters, Ukrayna kontrolündeki doğu Donetsk bölgesinin valisinin, Rus işgalinin ilk hedeflerinden biri olan liman kenti Mariupol'un elektrik veya su kaynağının olmadığını söylediğini bildirdi. Litvanya başsavcılığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın işgalinin ardından Ukrayna'daki şüpheli insanlığa karşı suçları ve savaş suçlarını soruşturmaya başladığını söyledi.

Reuters haber ajansı tarafından bildirilen bir bildiride, “Ukrayna'daki askeri saldırganlıkla ilgili soruşturma başlatıldı” dedi.

Soruşturma, "sivillere, doktorlara, evlerin, hastanelerin, eğitim kurumlarının ve diğer sivil tesislerin tahrip edilmesi, yetişkinlerin ve çocukların ölümüne yol açan askeri saldırıları" içerecektir. Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC), Rus ve Belaruslu sporcuların, ülkelerinin Ukrayna'daki savaştaki rolleri nedeniyle Kış Paralimpik Oyunlarından men edildiğini duyurdu.

U dönüşü, IPC'nin Oyunlar Cuma günü başladığında Rus ve Belaruslu sporcuların yalnızca renkleri, bayrakları ve diğer ulusal sembolleri kaldırılmış tarafsız sporcular olarak rekabet etmesine izin vereceğini açıklamasından 24 saatten kısa bir süre sonra geldi.

Associated Press'in haberine göre, IPC ilk kararı nedeniyle anında eleştiri aldı. Çok geçmeden birçok sporcunun Ruslara veya Belaruslulara karşı yarışmayı reddedeceği ortaya çıktı.

IPC Başkanı Andrew Parsons, Çarşamba günü Pekin'de düzenlediği basın toplantısında ilk önlemleri açıklarken, Ukrayna halkına açıkça sempati duydu, ancak eylemlerinin kuruluşunun kuralları ve yasal işlem korkusuyla kısıtlandığını söyledi.

Parsons, seçmenlerinin geri adım attığını belirterek, iptalini açıklarken neredeyse tam tersini söyledi.

Parsons yaptığı açıklamada, "Son 12 saat içinde çok sayıda üye bizimle temasa geçti" dedi. Bize, kararımızı yeniden gözden geçirmezsek ciddi sonuçları olabileceğini söylediler” dedi.