Rusya-Ukrayna savaşı Son Dakika Ukrayna Hangi Şehirler İşgal edildi? Ukrayna cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları yoğunlaşırken ABD lideri Joe Biden ile daha fazla destek hakkında görüştü. Bir İngiliz istihbarat raporu, işgal birliklerinin nüfuslu bölgeleri hedef alarak Ukrayna'nın moralini bozma girişimlerine rağmen , Ukrayna'nın direnişinin gücünün "Rusya'yı şaşırtmaya devam ettiğini" söyledi.

Rusya-Ukrayna savaşı Son Dakika Ukrayna Hangi Şehirler İşgal edildi? Ukrayna cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları yoğunlaşırken ABD lideri Joe Biden ile daha fazla destek hakkında görüştü. Bir İngiliz istihbarat raporu, işgal birliklerinin nüfuslu bölgeleri hedef alarak Ukrayna'nın moralini bozma girişimlerine rağmen , Ukrayna'nın direnişinin gücünün "Rusya'yı şaşırtmaya devam ettiğini" söyledi.

Asgari Ücret Belli Oldu Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı Asgari Ücret Belli Oldu Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı

Ukrayna ordusu, günlük operasyon raporunda güçlerinin “belirli sınırları korumak için şiddetli savaşlar verdiğini” söyledi. Ordu Genelkurmay Başkanlığı, Rus birliklerinin Ukrayna halkının direnişi nedeniyle “demoransının bozulduğunu” ve “son derece düşük ahlaki ve psikolojik durumda” olduğunu iddia etti.

ABD Başkanı Joe Biden , Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ile Rusya'ya yaptırım uygulama ve ABD'nin askeri, insani ve ekonomik yardımını hızlandırma çabalarını görüşmek üzere görüştü. Beyaz Saray görüşme sırasında ikilinin Rusya ile Ukrayna arasındaki görüşmeleri de görüştüğünü , ancak ek ayrıntı vermediğini söyledi. Zelenskiy ayrıca SpaceX ve Tesla patronu Elon Musk ile konuştu ve ülkenin bu hafta Starlink uydu internet terminallerinden daha fazlasını alacağını duyurdu.

ABD merkezli kredi kartı devleri Visa ve Mastercard , Rusya'daki ticari faaliyetlerini askıya alacaklarını açıkladı.
İngiltere başbakanı Boris Johnson , Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline tepki olarak altı maddelik bir plan yayınladı ve diğer liderleri, Rusya'nın demokratik komşusunu devralma girişiminde başarısız olmasını sağlama çabalarında bunu onaylamaya çağırıyor.

Çin dışişleri bakanı Wang Yi, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'e Pekin'in Ukrayna'da "alevleri körükleyen" her türlü harekete karşı olduğunu söyledi. Wang, acil krizi çözmek için müzakereler çağrısında bulunarak, ABD ve Avrupa'nın NATO'nun doğuya doğru genişlemesinin Rusya'nın güvenliği üzerindeki olumsuz etkisine dikkat etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Blinken, dünyanın Rus saldırganlığına yanıt olarak birlikte hareket ettiğini ve Moskova'nın yüksek bir bedel ödemesini sağladığını söyledi.

Blinken, Rusya'nın yenileceğini öngören ancak daha fazla askeri yardım için çağrıda bulunan dışişleri bakanı Dymtro Kuleba ile bir toplantı için Ukrayna topraklarına kısaca adım attı . Blinken, Polonyalı yetkililer tarafından kurulan ve yaklaşık 3.000 mültecinin sığındığı bir karşılama merkezini de ziyaret etti.

Ukrayna ordusuna katılmak için yüzlerce kişi Kiev'de sıraya girdi. Bir gönüllü, Volodymyr Onysko Sky News'e şunları söyledi: “Neden burada olduğumuzu biliyoruz. Ülkemizi neden savunduğumuzu biliyoruz. Ve aslında orada duran ve Rus askeri güçleriyle savaşan adamlarımız. Ne yaptığımızı biliyoruz ve bu yüzden kazanacağız.”

Ukrayna ordusu , son operasyonel raporunda Rus kuvvetlerinin Kharkiv, Mykolaiv'e yönelik saldırılar ve Kırım ile bir kara koridoru oluşturulmasına devam ederken Kiev'e odaklanmaya devam ettiğini söyledi . Raporda, Belarus topraklarındaki havaalanlarından gelen uçakların Kiev ve Zhytomyr'deki askeri ve sivil altyapıya yönelik hava saldırılarına karıştığı belirtildi.

Bölgesel bir yetkiliye göre Rusya, Kiev'in kuzeyindeki bir şehir olan Çernihiv'in yerleşim bölgelerine güçlü bombalar attı . Vyacheslav Chaus, genellikle askeri-endüstriyel tesislere ve güçlendirilmiş yapılara karşı kullanılan türden, Sovyet tasarımı 500 kilogramlık (1.100 pound) havadan atılan bir bomba olan patlamamış bir FAB-500 olduğunu söylediği şeyin bir fotoğrafını yayınladı.

Sınır Tanımayan Doktorlar (Médecins Sans Frontières MSF) adlı sivil toplum örgütünün üst düzey bir yetkilisi, Ukrayna'nın güneyindeki Mariupol limanındaki insani durumun “felaket” olduğunu ve sivillerin tahliye edilmesinin hayati önem taşıdığı konusunda uyardı.

Uluslararası Para Fonu , vücudun savaşın küresel ekonomi üzerindeki 'ciddi etkisi' konusunda uyardığı gibi, önümüzdeki hafta gibi erken bir tarihte 1.4 milyar dolarlık acil durum fonunu onaylayabileceğini açıkladı .