Rusya Ukrayna Savaşı Son Dakika Rusya Hala Ukrayna'ya saldırıyor mu? Ukrayna Rusya arası savaş son durum

Rusya-Ukrayna savaşı: Rus işgalinin 10. gününde neler oldu? Volodymyr Zelenskiy, NATO'yu Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge getirmeyi reddettiği için eleştiriyor; BM Güvenlik Konseyi, Rusya'daki nükleer santral saldırısını kınadı.

Rusya, yoğun saldırı altındaki Volnovakha kentleri ve stratejik Mariupol limanında ateşkes ilan etti. Cumartesi günü, devlet haber ajansları savunma kuvvetlerinden Rus kuvvetlerinin insani koridorların Ukrayna şehirlerinden dışarı çıkmasına izin vermek için Moskova saatiyle 10:00'da ateş etmeyi bırakacağına dair bir açıklama yayınladı.Ukrayna güçlerinden henüz bir teyit gelmedi. Rusya'nın açıklamasından da koridorların ne kadar açık kalacağı net değil.

Her iki şehir de yoğun bombardıman altında. Mariupol belediye başkanı Cuma günü, insanların kaçmasına ve yiyecek ve tıbbi malzeme getirmesine izin vermek için insani koridorlar için yalvarıyordu. Belediye başkanı, Mariupol'un suyu, ısısı veya elektriğinin olmadığını ve son beş gündür Rus kuvvetlerinin saldırısına uğramasının ardından yiyeceklerinin bitmek üzere olduğunu söyledi. Yerel milletvekili Dmytro Lubinets , Volnovakha'da saldırının o kadar yoğun olduğunu ve cesetlerin toplanmadan yattığını, barınaklarda mahsur kalanların malzemelerinin tükendiğini ve binaların %90'ının hasar gördüğünü veya yıkıldığını söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, NATO'nun uçuşa yasak bölgeyi ortadan kaldırarak "Ukrayna'nın daha fazla bombalanması için yeşil ışık" yaktığını söyledi. Zelenskiy, NATO'yu Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge uygulamayı reddettiği için eleştirdi ve "Bugünden itibaren ölenlerin hepsi de senin yüzünden, senin zayıflığın yüzünden, senin birlik eksikliğin yüzünden ölecek" dedi.

NATO, Cuma günü, uçuşa yasak bölge uygulamasının Avrupa'da nükleer silahlı Rusya ile tam teşekküllü bir savaşı kışkırtabileceği konusunda uyardı. NATO başkanı Jens Stoltenberg, "Uçuşa yasak bölge uygulamanın tek yolu, NATO savaş uçaklarını Ukrayna hava sahasına göndermek ve ardından Rus uçaklarını vurarak bu uçuşa yasak bölgeyi dayatmaktır" dedi. Stoltenberg, NATO dışişleri bakanlarının Ukrayna üzerinde bir "uçuşa yasak bölge" konusunu görüştüklerini ancak NATO uçaklarının Ukrayna hava sahasında çalışmaması konusunda anlaştıklarını söyledi.
Ukrayna'nın Avrupa'nın en büyüğü olan Zaporizhzhia nükleer santrali, altı reaktöründen birinin yakınında yangın çıkaran bir saldırının ardından Cuma günü Rus güçleri tarafından ele geçirildi. Radyasyon salınımı bildirilmedi, ancak Ukraynalı yetkililer, işçilerin saldırının ardından tüm güvenlik altyapısını kontrol edemediğini söyledi.

Son Dakika Çalışmayıp Kira Geliri Olanlar Kredi Alabilir mi  Son Dakika Çalışmayıp Kira Geliri Olanlar Kredi Alabilir mi 

Zaporizhzhia elektrik santraline yapılan saldırının ardından BM güvenlik konseyi acil bir toplantıya çağrıldı. ABD'nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, dünyanın bir "nükleer felaketi" kıl payı önlediğini söyledi ve Rusya'nın eylemlerini "pervasız" ve "tehlikeli" olarak kınadı. ABD'nin Ukrayna Büyükelçiliği, nükleer santrale yapılan saldırının savaş suçu olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, özgür basını çökerten bir dizi yeni yasa çıkardı. Putin, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline devam ederken Rus ordusu hakkında "yanlış bilgi" yayınlayan kişilere 15 yıla kadar hapis cezası getiren bir yasa tasarısını imzaladı.

Sonuç olarak birçok satış noktası Rus operasyonlarını durduruyor veya kapsamı kaldırıyor. BBC, CNN, Bloomberg ve CBC, yasanın “ülkede bağımsız haberciliği suçladığını” söyleyerek ülkedeki operasyonları veya yayınları askıya aldıklarını açıkladılar. Rusya'nın Novaya Gazeta gazetesi , Rusya'nın Ukrayna'daki askeri eylemleriyle ilgili materyalleri web sitesinden kaldıracağını söyledi.

Rus devlet medya düzenleyicileri Twitter ve Facebook'a erişimi yasakladı. Rus devlet medya düzenleyicisi Roskomnadzor, Twitter'a erişimi kısıtladı ve ülke, Facebook'u ülke genelinde engelledi.

Putin ayrıca Rusya'ya yaptırım çağrısı yapanlara para cezası veya üç yıla kadar hapis cezası verilmesini öngören bir yasa tasarısını da imzaladı . Geçen yıl, Rusya'daki bağımsız ve eleştirel seslere yönelik, ancak işgalin başlamasından sonra yoğunlaşan, giderek daha sert bir baskı gördü.

Ukrayna polisi , Rus hava saldırısının Cuma günü Kiev bölgesinde kırsal bir yerleşim bölgesine isabet etmesi sonrasında ikisi çocuk yedi kişinin öldüğünü söyledi . Polis, grevin Ukrayna başkentinin güneybatı eteklerinden yaklaşık 6 mil uzaklıktaki Markhalivka köyünü vurduğunu söyledi.

BM, Rusya'nın 24 Şubat'ta tam kapsamlı işgalini başlatmasından bu yana, yaklaşık yarım milyonu çocuk olmak üzere 1,2 milyondan fazla insanın Ukrayna'dan komşu ülkelere kaçtığını söyledi.