Rusya İşgali Sebebiyle Ham Petrol'da Rekor Artış Yaşandı Ham Petrol Fiyatı 117$'ı buldu. OPEC+ kilit üyelerinden birinin başlattığı savaşı görmezden gelmek için elinden geleni yaparken, alıcıların Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Rusya'dan ham petrolden kaçınmaya devam etmesiyle petrol 2008'den bu yana en yüksek fiyat seviyesine yükseldi.

Rusya'nın işgali piyasayı yükselttiği için Brent Ham petrol fiyatı 117$'ı vurdu. OPEC+ kilit üyelerinden birinin başlattığı savaşı görmezden gelmek için elinden geleni yaparken, alıcıların Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Rusya'dan ham petrolden kaçınmaya devam etmesiyle petrol 2008'den bu yana en yüksek fiyat seviyesine yükseldi.

OPEC+ kilit üyelerinden birinin başlattığı savaşı görmezden gelmek için elinden geleni yaparken, alıcıların Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Rusya'dan ham petrolden kaçınmaya devam etmesiyle petrol 2008'den bu yana en yüksek fiyat seviyesine yükseldi.

İstila, enerjiden tahıllara kadar emtia piyasalarında arz endişelerini ateşledi ve Çin de dahil olmak üzere tüketicileri hammadde için dünyayı araştırmaya sevk etti. Alıcılar, Rusya'ya mali yaptırımlar uygulamaya çalışırken Rus ham petrolünden kaçınmaya devam ediyor ve tüccarlar fiyatların yükselmeye devam edeceğini düşünüyor. Kargaşaya rağmen OPEC+ kenarda oturuyor.

Delegeler, grubun Nisan ayı için planlanan 400.000 varil/gün üretim artışına bağlı kaldığını ve Çarşamba toplantısını sadece 13 dakikalık rekor sürede tamamladığını söyledi. Meksika Enerji Bakanı Rocio Nahle, Rusya konusunu gündeme getirmeye çalıştı, ancak Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun diğer üyeleri, herhangi bir tartışma olmadan hızla başka konulara geçtiler.

Uluslararası Enerji Ajansı, küresel enerji güvenliğinin tehdit altında olduğu konusunda uyardı ve ABD ve diğerleri tarafından planlanan acil durum ham petrol tahliyesi, piyasa korkularını bastırmak için çok az şey yaptı. Surgutneftegas PJSC, üçüncü kez sunduğu Rus ham petrolünü satmayı başaramadı.

ABD ve müttefikleri, yükselen enerji fiyatlarının tüketiciler üzerindeki etkisine ilişkin endişeler nedeniyle şimdiye kadar Rusya'nın ham petrol ihracatına yaptırım uygulamaktan kaçındı, ancak bankaların finansman çekmesi ve nakliye maliyetlerinin artmasıyla ticaret toparlanıyor. İşgalden önce bile, Amerikan perakende benzini 2014'ten bu yana en yüksek seviyesindeydi.

Seul merkezli Samsung Futures Inc. kıdemli emtia analisti Kim Kwangrae, "Tedarik sıkışıklığına dair gerçek korkular var" dedi. "Ukrayna'daki durum kötüleşirse, o zaman başka bir ralliye bakıyoruz." Nisan vadeli West Texas Intermediate, New York Ticaret Borsası'nda Çarşamba günü %7'lik bir artışın ardından Londra'da saat 06:45'te %3.9 artışla 114.97$'a yükseldi.

Mayıs vadeli Brent petrolü, ICE Futures Europe borsasında %3.8 artışla varil başına 117.24$'a yükseldi.
Nymex benzin vadeli işlemleri, 2011'den bu yana en yüksek seviye olan %4,4'lük bir artışla galon başına 3,4551 $'a yükseldi.

Brent, hızlı varillerin daha sonraki tarihli kargolardan daha pahalı olduğu bir yükseliş yapısı olan derin bir gerilemede kalmaya devam ediyor ve bu da arzın sıkılaşması konusunda gerginliğe işaret ediyor. Göstergenin hızlı spread'i, geçen ayın başındaki 1,39$'a kıyasla varil başına 5$'dı.

Armağan Çağlayan Akciğer Kanseri Olduktan Sonra Programına Veda Ettiğini Açıkladı Armağan Çağlayan Akciğer Kanseri Olduktan Sonra Programına Veda Ettiğini Açıkladı

Biden yönetimi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, enerji sektörüyle ilgili teknoloji ihracatını kısıtlayarak Rusya'nın önde gelen petrol ve doğal gaz üreticisi statüsünü düşürmeye çalıştığını söyledi. BP Plc, Shell Plc ve Exxon Mobil Corp. dahil olmak üzere dünyanın petrol devleri de  Rusya'dan çıkma sözü verdi.

Ayrı bir gelişmede, Enerji Enformasyon İdaresi ABD ham petrol stoklarının geçen hafta 2,6 milyon varil düştüğünü bildirdi. Benzin stokları da küçülürken , Cushing'deki depolama merkezindeki stoklar sekizinci hafta boyunca düştü.