Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, 3. Dünya Savaşı'nın 'nükleer ve yıkıcı' olacağını söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı, Ukrayna'nın nükleer silah edinmesi durumunda Rusya'nın "gerçek bir tehlike" ile karşı karşıya kalacağını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, 3. Dünya Savaşı'nın 'nükleer ve yıkıcı' olacağı konusunda uyardı
Rusya Dışişleri Bakanı, Ukrayna'nın nükleer silah edinmesi durumunda Rusya'nın "gerçek bir tehlike" ile karşı karşıya kalacağını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, üçüncü Dünya Savaşı'nın 'nükleer ve yıkıcı' olacağı konusunda uyardı.

Lavrov, geçen hafta Ukrayna'ya karşı özel bir askeri operasyon olarak adlandırdığı bir operasyon başlatan Rusya'nın, Kiev'in nükleer silah edinmesi durumunda "gerçek bir tehlike" ile karşı karşıya kalacağını söyledi. Rus dışişleri bakanının Salı günü Silahsızlanma Konferansı'na Ukrayna'nın nükleer cephaneliği güvence altına almamasını sağlamak için her önlemin alındığını söylemesinin ardından geldi.

Ancak, geçen hafta Vladmir Putin'in NATO'nun “saldırgan açıklamalarını” ve sert mali yaptırımları gerekçe göstererek Rusya'nın nükleer caydırıcı güçlerini yüksek alarma geçirmesiyle yıkıcı bir nükleer savaş riski arttı.

Hareket, cumhurbaşkanının Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini “engellemeye” çalışan herkesin “tarihinizde hiç görmediğiniz sonuçları” göreceğine dair uyarıda bulunan tüyler ürpertici bir mesajın ardından geldi.

Stockholm Barış Enstitüsü'ne göre, ülkenin şu anda tahmini 6.255 nükleer bomba ile dünyanın en büyük nükleer cephaneliğine sahip olduğu göz önüne alındığında, uyarısı uluslararası toplumda yersiz olmayan korkulara yol açtı.

Bu, yaklaşık 5.500 nükleer silaha sahip ABD'den ve Çin'den Kuzey Kore'ye kadar diğer yedi ülkenin hepsinden daha büyük.
Lavrov'un Salı günü Cenevre'deki İnsan Hakları Konseyi'nde yaptığı görüntülü konuşma sırasında, aralarında İngiltere, ABD ve Avrupa Birliği'nin de bulunduğu düzinelerce yetkili Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini protesto etmek için salonu terk etti.

Asgari Ücret Belli Oldu Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı Asgari Ücret Belli Oldu Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı

Ukrayna'nın BM büyükelçisi Yevheniia Filipenko, dışarıda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Özgürlüğümüze saldıramazlar. Sonuna kadar savaşacağız ve kazanacağız.

Desteğinizi hissediyoruz, tüm desteğinizi çok takdir ediyoruz ve bugün uluslararası Cenevre'de attığımız adımlar, Rusya Federasyonu'na 21. yüzyılda bu tür eylemlerin kabul edilemez ve hoş görülmediğine dair çok güçlü bir sinyal gönderiyor."

Bay Levrov, Rus misyonunun Pazartesi günü yaptığı açıklamada, AB ülkelerinin uçuş yolunu engellediğini söylediği için konseyle uzaktan konuştu.

Konuşmasında, Ukrayna'ya Rusya'nın askeri işgaline karşı savaşması için silah sağlayarak “Rus düşmanı çılgınlığa” katıldığı için AB'ye saldırdı. Ayrılan BM diplomatları arasında Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly ve Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod da vardı.

Neden greve gittiklerini açıklayan Joly, "Bakan Lavrov, Ukrayna'da olanlarla ilgili yanlış olan kendi yorumunu yapıyordu ve bu yüzden birlikte çok güçlü bir duruş sergilemek istedik" dedi. Tarafsız İsviçre bile Pazartesi günü Lavrov'a mali yaptırımlar uyguladı, Rusya'nın işgaline karşı uluslararası tepkinin bir ölçüsü, Ukrayna'yı yöneten “neo-Nazileri” yerinden etmeyi amaçlayan “özel bir askeri operasyon” olarak tanımlıyor.

ABD'nin İnsan Hakları Konseyi elçisi Michele Taylor yaptığı açıklamada, "Rusya'nın bu saldırganlık savaşının Ukrayna ve Rusya'daki insan hakları üzerinde derin etkileri olacak ve Rusya'nın liderleri sorumlu tutulacak" dedi.

En son Rusya-Ukrayna haberlerini buradan takip edin.